A kis-csallóközi ártérben nincs védelem

Bős. – Mi csak az árvízvédelmi töltés mögötti területet tudjuk védeni, ha a víz kilép az ártérbe, az ottani létesítményeként nem felelhetünk – mondta lapunknak Ján Blahuta, a Dunai Vízügyi Vállalat bősi üzemének igazgatója a Sülyi-tónál történt szakadással kapcsolatban.

Bős. – Mi csak az árvízvédelmi töltés mögötti területet tudjuk védeni, ha a víz kilép az ártérbe, az ottani létesítményeként nem felelhetünk – mondta lapunknak Ján Blahuta, a Dunai Vízügyi Vállalat bősi üzemének igazgatója a Sülyi-tónál történt szakadással kapcsolatban.

A múlt héten a bősi vízi erőmű felvízcsatornáján kívül több mint 4000, a tetőzés során 4800 köbméteres vízhozam jutott a régi mederbe. A vízügyi ügyelet azonnal értesítette a környékbeli falvak polgármestereit, hogy távolítsák el az ártérben található mozgatható dolgokat. A víz elöntötte a kis-csallóközi árteret – úgy, ahogyan arra a vízlépcső üzembe helyezése előtt rendszeresen sor került. A víztömeg áttörte az ártérben található Sülyi-tó és a szomszédos Duna-ág közti földnyelvet, elmosva több üdülőt. Ezzel kapcsolatban Ján Blahuta elmondta, a nyaralótulajdonosokat többször figyelmeztették, hogy arra a részre nem szabad építeni. Emiatt már több tárgyalás is volt, a formálódó kompromisszum cölöpökre vert, infrastruktúra nélküli ún. halászkunyhókról szólt, de azt is csak saját felelősségre. Azonban mindenki tisztában volt vele, hogy eddig mindenki a saját felelősségére építette üdülőjét. Évekkel ezelőtt a földnyelven a vízügyesek mindkét tónál kavicsgátakat alakítottak ki, arra számítva, hogy hasonló esetekben a víznyomás először azokat szakítja át. A Sülyi-tónál nem így történt, Ján Blahuta szerint ebben szerepet játszhatott az is, hogy a szakítás helyén az üdülőtulajdonosok a tereprendezéssel meggyengítették az ellenállást. A modell a későbbiekben már működött, az áradás vizével feltöltődött tó az alsó kavicsgátnál szakadt újra és a víz innét folyt vissza a mellékágba. A szintén az ártérben található szomszédos Vajkai-tónál nemcsak a földnyelv, de még a kavicsgátak is ellenálltak a víz nyomásának, így nem került sor vízbetörésre.

A károsult üdülőtulajdonosok szerint a vízügyeseknek lehetőségük lett volna a doborgazi vízellátó zsilip lezárásával, illetve a Sülyi-tó melletti áteresz teljes kinyitásával csökkenteni a vízszintet, Ján Blahuta szerint azonban ekkora vízhozam mellett nem sokat segített volna. Van az ügynek még egy érdekes összefüggése: az elmúlt években az Öreg-Duna szárazra került medrében erdő nőtt és mivel ez az árhullám levonulása szempontjából újabb akadályt jelent, valószínűleg adott vízhozamnál az ártérben a korábbinál magasabb vízállást okoz. Ezzel kapcsolatban a mostani áradás során mind a csallóközi, mind pedig a szigetközi oldalon részletes mérések készültek, ezek eredménye két hónap múlva várható.

Ján Blahuta lapunknak hangsúlyozta, a Sülyi-tó újbóli bezárása nekik is fontos, így mindenképpen megtalálják ennek anyagi fedezetét. A szakítás helyét vagy sziklákkal tömik el, vagy az előbb említett kavicsgátat alakítják ki.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?