Horváth Mihály ügyvezető pénzügyminiszter szerint nincs szükség átfogó intézkedésekre a hitelfelvevők megsegítésére.
A jelzáloghitelesek nem számíthatnak az államra
A pénzügyminisztérium, a jegybank és a Szlovák Bankszövetség (SBA) közös munkacsoportja augusztus 16-ára ígérte, hogy bemutatja a dráguló hitelek miatt nehéz helyzetbe került családok megsegítését célzó javaslatcsomagját. Az említett intézmények képviselői ehelyett azonban csak azt próbálták meg elmagyarázni, hogy valójában nincs is semmilyen probléma.
„Nincs szükség átfogó intézkedésekre a hitelfelvevők megsegítésére. Az esetek túlnyomó többségében a banki ügyfelek képesek lesznek megbirkózni a törlesztőrészletek növekedésével. Egyedi esetekben a bankok segíthetnek a kiszolgáltatott ügyfeleken” – véli Horváth Mihály ügyvezető pénzügyminiszter, aki szerint „az állam bármilyen erőteljes beavatkozása ebben a szakaszban kontraproduktív lenne”.
A jegybank adatai szerint a törlesztőrészletek emelkedése 2025 végéig körülbelül minden második jelzáloghitelt érint. Ez körülbelül 350 ezer jelzáloghitelt jelent 300 ezer háztartásban, ami az összes szlovákiai háztartás mintegy 13%-át jelenti.
„Megvizsgáltuk ezt a csoportot, hogy megnézzük, mennyivel emelkedik majd átlagosan a törlesztőrészletük, és arra jutottunk, hogy ez nem lesz több 100 eurónál”
– mondta el Vladimír Dvořáček, a jegybank felügyeleti és pénzügyi stabilitási főosztályának az ügyvezető igazgatója.
A Szlovák Bankszövetség hangsúlyozta, hogy Szlovákiában jelenleg egyébként is alacsony a lakáshitelek nemfizetési kockázata. A nem teljesítő jelzáloghitelek aránya 1,1 százalék, ami az elmúlt közel 20 év legalacsonyabb adata. Eszerint mindössze 3500 jelzáloghitel tartozik a kockázatosak közé, amelyeknél fennáll a veszélye, hogy nem tudják visszafizetni.
„A bankok azonban akarnak és tudnak is segíteni az erre valóban rászoruló családokon”
– tette hozzá Peter Krutil, az SBA elnöke. A pénzintézetek szerinte egy átmeneti időszakra csökkenthetik például a törlesztőrészleteket, meghosszabbíthatják a törlesztési időszakot vagy több hitelt vonhatnak össze eggyé, hogy az ügyfélnek kedvezőbb feltételeket kínálhassanak. A pénzügyminiszter a politikai pártok választási kampányban tett javaslataira reagálva elmondta, hogy az ezek által javasolt állami kamattámogatások több szempontból is problematikusak. Ennek az egyik oka, hogy Szlovákiának konszolidálnia kell az államháztartását, ezért nem szabadna tovább terhelni a költségvetést. (TASR, mi)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.