<p>A mostani átállás kellemesebb változás: tavasszal „elveszítettünk” egy órát, most viszont egy órával többet alhatunk. „A legtöbb ember észre sem veszi a dolgot, az érzékenyebbek azonban az időjárás és a napszakok változásait jobban észlelik. Nekik nincs más választásuk, mint hozzászoktatni szervezetüket az új időhöz” – magyarázta Eva Simková pszichológus.</p>
A gyerekek nehezebben szokják meg az időváltást
Az óraátállítás főleg az idősebbeket, gyerekeket, csecsemőket viseli meg, esetükben akár 1–2 hétig tartó kellemetlen közérzettel, fejfájással, étvágytalansággal, emésztési problémákkal, ingerültséggel, figyelmetlenséggel járhat, mivel az ember belső, biológiai óráját nem lehet egy pillanat alatt átállítani.
Ilyenkor az alvási ciklus is felborul – ezt is főként a gyerekek sínylik meg. Az ember este nem tud elaludni, reggel pedig kialvatlanul ébred. Simková szerint segíthet, ha fokozatosan 15, majd 30 perccel kitoljuk azt az időpontot, amikor aludni szoktunk járni, és az iskolásokkal is hamarább lehet megíratni a leckéjüket. Az átállást könnyítheti a reggeli torna, a szabadban végzett reggeli futás vagy séta.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.