<div>A második Fico-kormány idején lekerültek a napirendről a kisebbségek elleni nyílt színi támadások, ám a sokat hangoztatott „status quo” már a kormány megalakulásakor sérült. Mi történt a kisebbségi jogok területén 2012 óta?</div><div> </div>
A Fico-kormány négy éve: visszalépés a kisebbségi jogok terén
Pozsony |
Bár a Smer vezetői váltig állították, hogy nem csökkentik a kisebbségi jogoknak a Radičová-kormány idején elért szintjét, már első intézkedéseik egyike nagy vihart kavart: eltörölték az emberi jogi és nemzeti kisebbségi miniszterelnök-helyettes 1998 óta létező funkcióját. Így ezek után kormányszinten nem képviselte senki a kisebbségi jogokat, nem volt, aki jogszabálytervezeteket terjeszthetett volna a kormány elé. A Fico-kormány azzal próbálta tompítani az intézkedés élét, hogy létrehozta a nemzeti kisebbségekért felelős kormánybiztos funkcióját. A kormánybiztosra tartalmilag hasonló jogköröket bíztak, mint amelyeket a miniszterelnök-helyettes birtokolt, megmaradt azonban tanácsadó szervnek, amelynek tényleges döntési jogkörök nem voltak a birtokában. Így a Smer csak félig teljesítette saját kormányprogramját, abban ugyanis egy tényleges döntési jogkörökkel rendelkező kormánybiztosi funkció kialakítását ígérték. Az első kormánybiztost a Híd delegálta, A. Nagy Lászlót 2012. június 13-án nevezte ki a kormány, funkcióját 2013. június 30-ig töltötte be, amikor is saját kérése alapján visszahívták őt. A. Nagy azzal indokolta lemondását, hogy a parlament elutasította a vasúti táblák kisebbségi megnevezéseit lehetővé tevő törvénytervezetet. A. Nagy László távozása után nem neveztek ki új kormánybiztost, a kormánybiztos funkcióinak ellátásával a kormányhivatal egyik munkatársát, Mária Jedličkovát bízták meg, máig ő látja el ezt a feladatot. A nyelvi jogok terén az egyik legtöbbet ragozott kérdés a vasúti táblák ügye volt, a Híd parlamenti képviselői többször is beterjesztették erre vonatkozó törvénymódosítási javaslatukat, amelyet a parlament minden alkalommal elvetett. A másik fontos kérdés a kisebbségi támogatások kérdése volt. A. Nagy László kormánybiztost számos kritika érte, amiért beleszólt a támogatások odaítélésébe. Távozása után a támogatásra szánt összeg csökkent, ami leginkább a magyar kisebbséget érintette. A szakmai bizottságok összetétele kapcsán is kétségek merültek fel, a magyar kisebbség „írott kultúrára” kijelölt bizottságában például egyetlen irodalmár sem kapott helyet. A Híd 2015 végén a parlament elé terjesztette a Kisebbségi Kulturális Alap létrehozásáról szóló törvényt, amelyet a Smer második olvasatban lesöpört az asztalról. A kisebbségi kormánybiztosi hivatal meggyengítette a kisebbségek érdekképviseleti szerveként működő tanácsadó szervet, a kisebbségi bizottságot is, a nagyobb létszámú kisebbségek jelenleg ugyanakkora szavazati aránnyal bírnak, mint a néhány száz létszámú kisebbségek.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.