A döntés a polgár kezében van

Ronald Weiser, az Egyesült Államok szlovákiai nagykövete máris jó eséllyel pályázhat az „utazó nagykövet” címre, hiszen december óta több mint hatvan településen járt.

Ronald Weiser: „Az őszi parlamenti választások nagyban befolyásolják majd az ország jövőbeli NATO-tagságát.” TASR-felvételMindenütt elmondta, milyen nagy eredménynek tartja mindazt, amit Szlovákia az elmúlt tizenkét év alatt elért, áprilistól pedig az utazók nagy örömére „humanizálni” kívánja a vízumkiadást.

Amikor megérkeztem, sokaktól hallottam, hogy nehézkes a turistavízum intézése, főleg a vidékiek számára, mivel a fővárosba kell utazniuk érte. Kidolgoztunk egy új programot, amelyet Washington is jóváhagyott, és április 15-én lép érvénybe. Az igényléseket ezentúl postán küldhetik el hozzánk a polgárok, így megszűnik az épület előtti sorban állás. Háromszáz postahivatalban is hozzáférhetőek lesznek a nyomtatványok, melyeket a honlapunkról is le lehet majd tölteni, az illetéket szintén postán lehet befizetni. A sikeres igénylőket ugyancsak postán értesítjük arról, hogy megkapták a vízumot, azokat pedig, akiknek az esetében szükség van személyes beszélgetésre, levélben értesítjük. Nagykövetségünk szeretné, ha minél többen ellátogatnának az Egyesült Államokba. A bevándorlási törvények azonban szigorúak. Minden igénylőnek be kell bizonyítania, hogy erős anyagi, szociális és gazdasági szálak kötik Szlovákiához, s nem kíván kint maradni, illetve dolgozni az Egyesült Államokban.

Nagykövet úr, mit szól az ombudsmanunkhoz, és mi a véleménye a választás lefolyásáról?

Nagyon örülök, hogy az emberjogi biztos intézménye Szlovákiában is működésbe lép. A kisebbségi jogok védelme valamennyi nyugati demokráciában rendkívül fontos. A választás lefolyását szlovák belügynek tartom, ezért nem kívánom kommentálni. Megígérhetem azonban, hogy a jövőben fokozottan figyelni fogjuk az ombudsman munkáját, azt, hogy mennyire hatékony az intézmény. Természetesen reméljük, hogy nem lesz nehéz dolga, és minden esetben sikerül érvényt szereznie a törvénynek.

Egyetért Nicolas Burns amerikai NATO-nagykövet kijelentésével, mely szerint Washington számára Vladimír Mečiar visszatérése a kormány élére megakadályozhatja Szlovákia felvételét a védelmi szervezetbe?

Burns úr az Egyesült Államok kormányának véleményét képviseli. E vélemény nem ismeretlen a szlovákiai legfelsőbb politikai körökben, sőt én magam is többször hangsúlyoztam, hogy egyetértek vele. Azt hiszem, mindketten elég világosan fogalmaztunk, amikor azt mondtuk, hogy az őszi parlamenti választások nagyban befolyásolják majd az ország jövőbeli NATO-tagságát. A döntés a választópolgárok kezében van.

A prágai NATO-csúcsot közvetlenül a választások után tartják. Lesz elég idejük a tagállamoknak, hogy véleményt alkossanak a frissen alakult szlovák kormányról?

Lesz. Muszáj véleményt alkotniuk ahhoz, hogy döntést tudjanak hozni. Ismétlem, a szlovák állampolgárok döntik el, kinek szavaznak bizalmat, kire bízzák az ország vezetését az elkövetkező négy évre. Az új kormány ezután eldönti, elfogadják-e az esetleges meghívást a NATO-csúcsra, végül pedig a védelmi szövetség tagállamai határoznak arról, befogadják-e maguk közé Szlovákiát. A hadsereget érintő követelmények mellett szükséges az is, hogy Szlovákia elfogadja a NATO-tagállamok által fontosnak tartott demokratikus értékeket.

Ön szerint hogyan halad nálunk a haderőreform?

Nagyon jól, jelentős eredményeket értek el. Ha ezen az úton és ilyen tempóban haladnak tovább, biztos vagyok benne, hogy e téren nem lesznek gondok.

Hogyan látja a visegrádi négyek jelenlegi helyzetét annak fényében, hogy hárman közülük már a NATO tagállamai?

A négy állam nincs egyforma szinten gazdaságilag. Szlovákiába nem áramlik annyi külföldi tőke, mint a másik három államba, kevesebb befektető találja vonzónak az országot. Mivel közvetlenül a felvétel után Lengyelországot, Magyarországot és Csehországot is „felfedezték” a befektetők, ugyanez várható Szlovákia esetében is, ha az ország NATO-tag lesz. Jelentős kiaknázatlan lehetőségeket látok az önök országában, ám a külföldi befektetők idevonzásának alapvető követelménye a biztonságos vállalkozói légkör kialakítása.

Figyelemmel kíséri a szlovák– magyar államközi viszonyokat?

Természetesen.

Egy amerikai jogász ismerősöm úgy látja, hogy e két országban a jog és a politika vékony páncélja alatt még mindig nacionalista indulatok dúlnak...

Nem, én azért nem vagyok ennyire borúlátó. A közelmúlt eseményei szerintem a magyarországi parlamenti választások közeledtével magyarázhatóak, természetes dolog, hogy a pártok hatni akarnak a választókra. Remélem, hogy az utóbbi években elindult pozitív folyamatok a magyarországi és az őszi szlovákiai választásokat követően folytatódnak. Nem hinném, hogy ez a feltételezés túlzott optimizmus lenne a részemről, nem tartok etnikai konfliktusoktól és nem féltem a térség stabilitását. Az egyszerű emberek között nincs ellenségeskedés, és szerintem Magyarországnak is érdeke, hogy Szlovákia NATO-tag legyen.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?