Négy hónapja kezdte meg tevékenységét a Szlovák Nemzeti Múzeum égisze alatt a Magyar Kultúra Dokumentációs Központja. Vezetője Danter Izabella, akivel első benyomásairól és terveiről beszélgettünk.
A cél az önálló magyar múzeum
Egyik első kiálításunk az 1945 utáni szlovákiai magyar népművészetet mutatja majd be, úgy érzem, ezzel bekerülhetünk a köztudatbaOľga Šilingerová felvételeMilyen elképzeléssel vállalta el a vezetést?
Amikor hosszú gondolkodás után úgy döntöttem, elvállalom a részleg vezetését és profiljának kialakítását, arra gondoltam, hogy megpróbáljuk az önálló szlovákiai magyar kultúra múzeumának elődjét megteremteni. Olyan adatbázissal, gyűjteménnyel, amely alapját képezheti a zsidókéhoz, a németekéhez hasonló állandó kiállításnak.
A fő cél tehát egy magyar múzeum létrehozása?
Igen. Ahhoz, hogy ez megvalósuljon sokrétű munkát kell végezni. Adatbázisunkat szeretnénk a kutatók számára is hozzáférhetővé tenni. Hogy aki idejön, ne csak a kiállítást nézhesse meg, bepillantást nyerhessen a múzeumi dokumentáció anyagaiba is. Megkezdtük a fotóarchívum kiépítését is.
Az adatbázis kiépítésében a dél-szlovákiai múzeumok is segítségükre lesznek?
Fel kell térképeznünk, hogy ezekben a múzeumokban milyen magyar vonatkozású anyagok találhatók. Ahhoz, hogy az egyes részterületeken haladni tudjunk, ismerünk kell hol és mire támaszkodhatunk. Ez a dél-szlovákiai múzeumok szakembereivel való együttműködés nélkül nem valósítható meg.
Magyar vonatkozású értékek az állami múzeumokon kívül is vannak.
A tájházak, emlékszobák, emlékhelyek is rejtenek értékes anyagokat, melyeket szakember nem kezelt, sem a tárgyak értékelését, letisztítását, sem állagának megőrzését, sem a konzerválását, restaurálását nem végezték el. Erre legtöbbször nincs pénz. Általában a falumúzeum megalakulásáig, az első kiállításig tart a lendület. A legtöbb helyen ekkor ébrednek rá, hogy nincs szakemberük, akinek segítségével a gyűjtemény megőrizhető.
Ezt a szerepet is felvállalná a központ?
Szeretnénk segíteni, felkínálni szakmai tudásunkat és hozzájárulni az eddig számba nem vett értékek megőrzéséhez.
Mindez pénzkérdés is. Mekkora a költségvetésük?
Ismerve a szlovákiai múzeumok anyagi helyzetét, nem dicsekedhetünk, de be tudjuk indítani a részleg munkáját. ĺgéretet kaptunk, hogy támogatni fognak minket különböző forrásokból. A muzeológiai társasággal együttműködve megpróbálunk alapítványokhoz fordulni, természetesen olyan esetben, ha nem állami gyűjteményről, hanem községi- vagy magángyűjtemény rendbehozásáról, dokumentálásáról lesz szó. Remélem, hogy a szlovákiai magyar közvélemény fokozatosan megismer minket. Ehhez azonban az kell, hogy valamit letegyünk az asztalra.
Vagyis kiállítást szervezzenek.
A jövő évi kiállítások témáiról már van elképzelésünk. Megígérték, hogy a nemzeti múzeumban kapunk egy reprezentatív helyiséget, ahol bemutathatjuk a magyar néprajz egy területét. Az 1945 utáni szlovákiai magyar népművészetet választottam, jövőre tehát a témához kapcsolódó tárgyak feltérképezésére összpontosítunk. A bemutatáshoz szeretnénk anyagot vásárolni az iparművészet részterületiről, hogy így is gyarapítsuk a részleg műtárgygyűjteményét.
Miért éppen ezt a témát választotta?
Ez lehet az, amely egy önálló kiállítással bevisz minket a köztudatba.
A kiállításszervezésen kívül, milyen módja van annak, hogy tudomást szerezzenek a központról?
Kutatásokat szervezünk majd, az eredményeket konferenciákon mutatjuk be. Ezenkívül publikációk összeállítását és kiadását tervezzük.
Nem kevés ehhez négy ember?
Egyelőre nem. A későbbiekben két szakemberrel bővítenénk a részleget.
Az önálló magyar múzeum hány év múlva fogadhatja első látogatóit?
Nem szeretnék jósolni, mert 20 év alatt sok mindent megértem már a múzeumokban. Őszintén szólva a kultúrán belül a múzeumok érdekei nem szerepelnek az első helyen. Ha jó csillagzat alatt született a részleg, és sikerül a megígért épületet rendbehozni, akkor lehet, hogy jövőre önállóak leszünk. Ennek azonban más feltételei is vannak. Gyűjteménnyel kell rendelkeznünk, jó lenne ha megjelenne első publikációnk is. Sok múlik azon, hogy a továbbiakban menynyit szánnak majd a múzeumok kiépítésére.
Az igény megvan?
Úgy gondolom, igen. Jogos az, hogy Pozsonyban legyen egy állandó kiállítása a magyar nemzetiségnek. A ruszinoknak az 50-es évektől van önálló múzeumuk, és komoly kutatómunkát folytatnak. Ez hiányzik magyar területen, annak ellenére, hogy a regionális múzeumokban sok szép anyag gyűlt össze. A fővárosi bemutatkozás nagyon fontos lenne.
Magyarországi múzeumokkal is felveszik a kapcsolatot?
Természetesen erre is törekszünk, ugyanis nem hagyhatjuk figyelmen kívül, hogy a magyarországi múzeumokban is sok szlovákiai magyar vonatkozású anyag gyűlt össze, az állandó kiállítás kiépítésénél erre is támaszkodnunk kell. De természetesen törekednünk kell arra is, hogy önálló gyűjteményünk legyen.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.