4%-os növekedést jósol az OECD

Szlovákia gazdasági növekedése egyre nagyobb sebességre kapcsol – derül ki a világ leggazdagabb országait tömörítő Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) legfrissebb előrejelzéséből.Pozsony.

Szlovákia gazdasági növekedése egyre nagyobb sebességre kapcsol – derül ki a világ leggazdagabb országait tömörítő Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) legfrissebb előrejelzéséből.

Pozsony. A jelentés szerint az ország gazdasága a tavalyi 3,4 százalék után idén már 4, jövőre pedig 4,5 százalékkal nőhet, ami az egyik legdinamikusabb bővülés az egész Európai Unióban.

A gyors bővülésnek köszönhetően egyre nagyobb a munkaerőhiány, ami az OECD szerint a bérek növelésére kényszeríti a munkáltatókat. A lakosságnak így egyre több elkölthető pénze marad, ami a fogyasztáson is meglátszik. Idén ez 3,6, jövőre pedig 4 százalékkal nőhet. Emiatt azonban a kereskedők is bátrabban emelik az áraikat, amelyek a tavalyi 1,4 százalék után, idén már 2,5 százalékkal nőhetnek, és hasonló drágulás várható jövőre is.

A javuló gazdasági mutatók az államkaszán is meglátszanak, a GDP-arányos államháztartási hiány ugyanis a tavalyi 1 százalékról jövőre már 0,3 százalékra eshet vissza, és tovább csökken az államadósság is. Míg ez utóbbi a maastrichti kritériumok szerint tavaly a GDP 50,9 százalékát tette ki, jövőre 48,1 százalékra eshet vissza. „A gazdaság ígéretes alakulását a szlovák kormánynak az eddigieknél is jobban ki kellene használnia az államkassza rendbetételére, és a legszükségesebb reformok megvalósítására. Hatékonyabbá kell tennie a hivatali ügyintézést, meg kellene reformálnia az oktatásügyet, és az eddigieknél is többet fordíthatna a roma közösségek felzárkóztatására” – áll az OECD ajánlásában.

Szlovákia 4 százalékos gazdasági növekedése a globális átlagot is meghaladja, amely az OECD szerint idén 3,8 százalékos lesz, nem beszélve Európáról, amely esetében a párizsi székhelyű szervezet alig több mint 2%-os átlagos bővülésre számít. „A világválság előtt 4%-os volt a globális növekedés, szóval tíz évet kellett várni arra, hogy minden helyreálljon. Ez is jól mutatja, hogy milyen komoly, szerteágazó és kegyetlen volt a válság” – mondta az OECD főtitkára, aki szerint azonban nem minden ország tanult korábbi hibájából. Ángel Gurría hozzátette: a protekcionizmus, az olaj árának ingadozása és a kamatok növekedése még nehéz helyzetbe hozhatja az eladósodott államokat. Az OECD vezető közgazdásza, Álvaro S. Pereira szerint a fejlődés csak akkor lesz fenntartható, ha az országok többet fektetnek az oktatásba és a digitalizációba, valamint nem zárják be piacaikat úgy, ahogy azt most Washington teszi. (TASR, MTI, mi)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?