Problémás jelöltnek tart bennünket az Unió

Cáceres. Problematikusnak tartják Szlovákia uniós csatlakozását az EU-tagállamok külügyminiszterei.

A spanyolországi Cáceresben tartott pénteki eszmecseréjükön – diplomáciai körökből szerzett értesülések szerint – a szintén tagjelölt Lengyelországgal és Ciprussal kapcsolatban is hasonlóan vélekednek. Szlovákiát azért nevezték problematikus tagjelöltnek, mert bizonytalan, hogy a szeptemberi parlamenti választások után milyen irányt vesz az ország belpolitikai fejlődése. Az EU a múltban többször is hangsúlyozta, politikai folytonosságot vár Pozsonytól, sőt az Unió egyes képviselői a „régi erők” visszatérése feletti aggodalmuknak is nyíltan hangot adtak. A külügyminiszteri találkozón több állam képviselője kijelentette, különbséget kell tenni a tagjelölt államok között, és nem feltétlenül szükséges mind a tízet egyszerre felvenni az Unióba.

Ha az értesülés igaz, Ján Fígeľ külügyi államtitkár szerint az is csak arról tanúskodik, hogy Brüsszel idén különösen odafigyel majd a szlovákiai történésekre. „ĺgy lesz ez az egész évben, kivált abban a várakozásban, hogy milyen fejlemények várhatók a választások után” – nyilatkozta a diplomata. Pavol Hamžík, az SOP elnöke nem lát okot Szlovákia ilyetén besorolására, mert Pozsony megfelel az Unió politikai és törvényhozási elvárásainak, a jelenlegi kormány idején végbement változások pedig szerinte kizárják az 1998 előtti időszakhoz való visszatérés lehetőségét. Az Európa Bizottságnak és az uniós tagállamoknak szerinte ezt mindenképpen figyelembe kellene venniük, és nem volna jó, ha a választások előtt nyomást gyakorolnának az ország lakosságára. Mivel a hír a külügyminiszteri találkozó hivatalos közleményeiben nem látott napvilágot, František Šebej, a parlament külügyi bizottságának alelnöke az értesülést csak pletykaként kezeli, amelyet azonban komolyan kell venni. Meggyőződése, a gázművek (SPP) privatizációja és az Ivan Mikloš esetleges leváltása körüli koalíciós viszályok mindenképpen ártanak Szlovákia uniós megítélésének, s Peter Weiss, a külügyi bizottság elnöke szerint Brigita Schmögnerová indokolatlan menesztése a pénzügyminiszteri posztról ugyancsak nem vet jó fényt Szlovákiára.

Lengyelországgal kapcsolatban azért merültek fel kételyek, mert Varsó le-lemaradozik az előcsatlakozási tárgyalásokban és nő az Uniót ellenzők politikai tábora, Ciprus problémája már hagyományosan a sziget megosztottsága. (t, s)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?