Pozsony. Szlovákia lakossága egyre optimistább az ország gazdasági fejlődését, illetve saját anyagi helyzetének alakulását illetően, derül ki a statisztikai hivatal közvélemény-kutató intézetének felméréséből.
Optimistábbak vagyunk
A fogyasztói barométer megállapítása során négy különböző témában kérdezik meg a lakosság véleményét: milyen az ország gazdasági helyzete és számít-e javulásra; hogyan alakul a munkanélküliség, milyennek ítéli saját anyagi helyzetét és képes-e takarékoskodni, félretenni havi fizetéséből. Ugyan a végeredmény még mindig negatív – -5 pont –, de hasonló a helyzet az unió másik 15 tagállamában is. Az unión belül legrosszabb Magyarország lakosságának hangulata, ahol a fogyasztói barométer az utóbbi hat hónapban közel 30 pontot esett, és most -47 ponton áll. Szlovákiában a mélypont 1999 júliusában volt, amikor az index -47,9 ponton állt. A mutató értéke -100 és +100 pont között mozoghat.
„A rendkívül jó eredmény egyrészt a kiváló gazdasági eredményeknek – elsősorban a gyors bérnövekedésnek és a munkanélküliség csökkenésének – köszönhető, de a lakosság véleményét befolyásolhatták a kormány egyes lépései is” – mondta lapunknak Morvay Károly, a M.E.S.A. 10 közgazdasági elemző központ munkatársa. Szerinte a lakosság véleményét kedvezően befolyásolják a Fico-kabinet populista lépései, mint például az energiaárak emelésének elutasítása és a szociális támogatások tervezett emelése.
Egy év alatt jelentősen – 6 százalékponttal – nőtt azok aránya, akiknek az elmúlt évben javult az anyagi helyzete, és 41 százalékról 30 százalékra esett vissza azok aránya, akik rosszabbnak érzik helyzetüket. A felmérés szerint javultak a kilátások is, a megkérdezettek 20 százaléka arra számít, hogy anyagi helyzete javulni fog az elkövetkező egy évben, ami 6 százalékpontos javulás. Csökkent a pesszimisták aránya, az egy évvel ezelőtti 37 százalék helyett a lakosság 23 százaléka tart attól, hogy egy év múlva szegényebb lesz.
Az ország gazdasági helyzete a következő egy évben a lakosság 31 százaléka szerint javul, 35 százalék szerint változatlan marad, és „csak” 29 százalék szerint romlik. Az emberek hangulatváltozását talán ennél is jobban jelzi, hogy a helyzet romlását jósolók mértéke egy év alatt 14 százalékpontot esett. Kicsit eltér a lakosság véleménye az ország jelenlegi gazdasági állapotát illetően, 24 százalék szerint javult, 43 százalék szerint nem változott, 30 százalék szerint pedig romlott az utóbbi egy évben. Az egy évvel ezelőtti adatokkal való összehasonlítás jelentős javulást mutat, 17 százalékponttal alacsonyabb azok aránya, akik romlást tapasztaltak, és 17-ről 24 százalékra emelkedett azok aránya, akik javulást éreztek.
Az európai uniós tagállamokkal összehasonlítva sem áll rossz helyen Szlovákia. Olyan országokat előztünk meg, mint Franciaország (-8) vagy Németország (-7), és sokkal optimistábbak vagyunk a görögöknél (-30) és az olaszoknál (-18).
A velünk együtt csatlakozott országok közül csak a balti államok és Csehország (+4) előzi meg Szlovákiát.
Európai optimizmus
Ország Fogyasztói
barométer*
Hollandia 21
Svédország 18
Csehország 4
Nagy-Britannia -4
Szlovákia -5
Németország -7
Lengyelország -14
Olaszország -18
Görögország -30
Portugália -32
Magyarország -47
Európai Unió átlaga -6*2006. októberi adatok
forrás: statisztikai hivatal
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.