Vladimír Pirošík jogász, polgári aktivista:
Alkotmányellenesnek tartom a moratóriumot, de amíg ezt a taláros testület nem állapítja meg, vagy amíg a választójogi törvényből nem emelik ki, ez csak a magánvéleményem, s ettől függetlenül a kampánycsendet be kell tartani.
Ön szerint mi számít kampánycsendsértésnek?
Alkotmányellenesnek tartom a moratóriumot, de amíg ezt a taláros testület nem állapítja meg, vagy amíg a választójogi törvényből nem emelik ki, ez csak a magánvéleményem, s ettől függetlenül a kampánycsendet be kell tartani. Az országos parlamenti választások előtt már nincs, minden más voksolás előtt azonban van. Ez azt jelenti, hogy legkésőbb 48 órával az urnanyitás előtt be kellett szüntetni mindenféle népszerűsítő akciót, s a politikai ellenfelek lejáratása is tilos. A választáson induló személyek nevét sem lehet már közölni.
Hogyan büntethető a moratórium megsértése?
Leginkább az elektronikus médiát lehet szankcionálni. A nyomtatott sajtó felelősségre vonása körülményesebb, a lapok esetében a kulturális minisztériumban szoktak eljárást kezdeményezni. Erkölcsi szempontból a posta helyesen döntött, hogy Pozsonyban nem kézbesítette a helyi újságot, mert nem akart hozzájárulni a moratórium megsértéséhez. Azt viszont nem tudom elképzelni, ki büntethette volna meg a postát, ha mégiscsak továbbította volna a reklámanyagot. A moratórium megsértésének lehet olyan következménye is, hogy az alkotmánybíróság semmissé nyilvánítja a választás eredményét – pár hónapja ez történt Ligetfaluban az időközi voksolás után. (sz. a.)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.