Leleplezték a hejcei emlékművet

Hejce. A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei községben a hét végén, másfél évvel a 2006. január 19-én történt légikatasztrófa után leleplezték a Borsó-hegyen elhunyt 42 szlovák katona tiszteletére emelt emlékművet.

A hejcei emlékmű végül nem az eredeti tervek szerint készült elSzabó Bernadett felvétele Hejce. A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei községben a hét végén, másfél évvel a 2006. január 19-én történt légikatasztrófa után leleplezték a Borsó-hegyen elhunyt 42 szlovák katona tiszteletére emelt emlékművet. A rendezvényen többek közt részt vett Pavol Paška szlovák házelnök, František Kašický, a jelenlegi és Juraj Liška, a volt szlovák védelmi miniszter, valamint Szekeres Imre, a magyar honvédelmi tárca első embere is. A repülőgép-baleset egyetlen túlélője, Martin Farkaš felesége kíséretében jött el Hejcére, hogy tisztelegjen elhunyt harcostársai emléke előtt. Délután négy órakor a tragédia helyszínén lévő emlékműnél a diplomáciai képviseletek, a szlovák és magyar politikusok, valamint a két ország hadseregének tisztségviselői helyezték el koszorúikat. A Hejce központjában tartott szoboravató hat óra után kezdődött: beszédet mondott František Kašický, Szekeres Imre, Rohály Géza, Hejce polgármestere és Ladislav Sabo, az emlékmű megalkotója is. A szobor egy fekete márványtömbre zuhanó emberalakot ábrázol, melyet négy darab, bronzba öntött, a tragédia helyszínéről származó fatörzs vesz körül. A talapzat melletti kövekre az alkotók felvésték az áldozatok nevei.

A szombat délutáni ünnepség, ellentétben a tragédia első évfordulóján rendezett tisztelgéssel, rendkívül jól szervezett volt. A községbe érkező hozzátartozókat a szlovák hadsereg 8–10 katonai teherautóval szállította a baleset helyszínére, ám a hatalmas érdeklődés miatt így is akadtak olyanok, akiket egyéb járművekkel kellett a Borsó-hegyre vinni. A a sajtó egyes képviselőit például a protokollvendégek terepjáróival vitték fel a hegyre. A tisztáson, ahol az AN–24-es szállítógép lezuhant, nemrégiben 42 kopjafát állítottak. A hozzátartozók egy része azonban nem ezeknél helyezte el a koszorúkat és a virágcsokrokat, hanem azoknál a fatörzseknél, melyeket az eltelt másfél év alatt családtagjuk külön emlékhelyeként látogattak. A Borsó-hegyen fájdalmas, ám fegyelmezett megemlékezés zajlott, a hadsereg mindenben megpróbált a megjelentek segítségére lenni.

Ahogy arról már hírt adtunk, a 4,5 millió koronába kerülő emlékmű nem az eredeti tervek alapján épült meg, ugyanis a hejcei katolikus plébános nehezményezte, hogy a tragédiának épp egy szárnyaszegett, földre zuhanó angyalt ábrázoló szoborral állítsanak emléket. A helyiek az ügyben Seregély István egri érsek véleményét is kikérték, aki szerint a magyar katolikus egyház számára megengedhetetlen, hogy egy ilyen alkotás elkészülhessen, főleg akkor, ha az később egy egyházi tulajdonban lévő telken áll majd. Az üggyel kapcsolatosan akkor hasonló álláspontot fogalmazott meg František Rábek, szlovák tábori püspök is.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?