Leépülő építésügyi hivatalok

Pozsony. Jelenleg az önkormányzatok adják ki az építkezési engedélyeket, közel háromezer településen működik szakhivatal. A kormány ezek megszüntetését tervezi, januártól már csak 108 településen lenne ilyen hivatal. Ez azt jelentené, hogy a nagyobb járások eldugott szegleteiből 50 kilométernél is többet kellene utazniuk a kérvényezőknek a székhelyre, hogy elintézzék az engedélyt.

Az építésügyi tárca azzal érvel, hogy kevés a pénz és a szakember, és nem mindegyik községben működik úgy a hivatal, ahogy kellene. „Vannak községek, ahol az építésügyi osztályon egy ember dolgozik heti két órát” – magyarázta Miroslav Bátovský, az építésügyi tárca szóvivője. A minisztérium szerint emellett az építkezési engedélyek 50 százalékát valamilyen hiba miatt felül kell bírálni. „A lakosságnak akarunk jobb szolgáltatást nyújtani, ezért csökkentjük a hivatalok számát. Hangsúlyozom: nem szüntetjük meg, csak átcsoportosítjuk és összevonjuk őket” – tette hozzá.

A Szlovákiai Városok és Falvak Társulása (ZMOS) ellenzi a javaslatot. Oľga Gáfriková szóvivő emlékeztetett, a decentralizáció lényege az volt, hogy a hatásköröket az önkormányzatokra ruházták, és a minisztérium most pontosan ennek ellenkezőjét akarja tenni. Zachariáš István, az MKP közigazgatási alelnöke szerint indokolatlan az ilyen radikális csökkentés. „Ez ismét centralizációt jelentene. Félő, hogy a hatásköröket megbízott hivatalok gyakorolják majd, s az önkormányzatokhoz már nem lesz sok közük” – mondta Zachariáš.

A lakosság számára a változás utazgatást és hosszabb ügyintézést jelentene. Nem véletlen, hogy Ján Oravec, Párkány polgármestere az elsők közt tiltakozott a terv ellen, hiszen a városból 50 kilométert kellene utazni Érsekújvárba, a környékbeli falvakból pedig akár 80-at is.

„Ha a hatáskörök visszakerülnek az érsekújvári körzeti építésügyi hivatalhoz, az egész körzetünkből oda kell majd utazni. Ez elfogadhatatlan” – magyarázta Oravec. Emlékeztetett, hogy az önkormányzatok építésügyi részlegein dolgozó szakemberek három éve külön tanfolyamokon vettek részt, hogy munkájukat jól végezzék. „Nem tudom elképzelni, mihez kezdek az alkalmazottakkal, ha meg kell szüntetni a hivatalt” – tette hozzá Oravec. Azt elismeri, nem mindegyik önkormányzat látja el kellőképpen ezeket a feladatokat, néhol nem szakavatott emberek dolgoznak, de ezzel az ürüggyel szerinte nem szabad a jól működő hivatalokat is megszüntetni.

Az építésügyi minisztérium szóvivője szerint a tervezet nem végleges, a községek véleményezhetik, de már nem fogják jelentősen módosítani, a 108-nál legfeljebb egy tucatnyival több hivatal marad meg.

A déli járásokban a járási székhelyeken kívül csak Somorján, Zselízen, Füleken, Tornalján, Pelsőcön, Szepsiben és Királyhelmecen maradna meg az építésügyi szakhivatal. A 17 pozsonyi, valamint az 5 kassai városkerületben egy-egy hivatal működik. (dem)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?