Irakban évekig nem lesz rend

Bagdad/Washington/London. Nem is hónapokig, hanem évekig tarthat Szaddám Huszein iraki elnök örökségének teljes felszámolása – mondta tegnap a brit külügyminiszter, aki szerint ENSZ-határozatokkal kell kialakítani a háború utáni iraki kormányzati rendszert.

Napfény, nők, homoktenger. Bevetés előtti terepszemle a brit táborban, a plakátokat kimondottan a frontra szánták, hiszen a lenge lány terepszínű semmiben, géppisztollyal kelleti magát. Reuters-felvételJack Straw azt mondta: London új biztonsági tanácsi határozatokkal akarja megerősíttetni Irak területi integritását, és kialakítani a háború utáni kormányzati rendszert. Straw a hadszíntéri közvetítések dilemmái között említette a bagdadi piactérre múlt szerdán becsapódott, több tucatnyi emberéletet kioltó rakéta ügyét. Azt mondta: egyre valószínűbb, hogy nem szövetséges, hanem iraki akcióról volt szó, mégis, amikor a szövetségesek az eset kivizsgálását ígérték, ezt többen a felelősség beismeréseként értelmezték.

ÚJABB POLGÁRI ÁLDOZATOK

A szövetséges amerikai-brit légierő tegnap folytatta támadásait Bagdad ellen. Újra támadták a Tigris folyó partján található elnöki palotaegyüttest és a Szaddám Huszein idősebbik fia, Udaj által vezetett Iraki Olimpiai Bizottság épületét. A város központjában álló Palestine Hotel kigyulladt. A Bábil tartománybeli Hilla településen a tegnapi légitámadás következtében meghalt 33 polgári személy, köztük gyerekek is, 310 ember megsérült. Délután újra bombák csapódtak be Bagdad külvárosába. Irak déli részén amerikai tengerészgyalogosok agyonlőttek egy fegyvertelen iraki polgári személyt, aki kisteherautójával, teljes sebességgel közelített az egyik katonai ellenőrző ponthoz. Mint az amerikai tájékoztatásból kiderült, az autó üres volt és a benne ülők egyike sem viselt egyenruhát, fegyver sem volt náluk. Az egyik katona azt gondolta, hogy öngyilkos merénylőről van szó.

SZÖVETSÉGES VESZTESÉGMÉRLEG

A Pentagon tegnap újabb veszteségmérleget tett közzé, amely szerint a háborúban eddig összesen 43 amerikai katona vesztette életét, 16 katonát pedig eltűntként tartanak számon. A brit védelmi minisztérium közlése szerint hétfőn „feladata teljesítése közben” életét vesztette egy brit katona Irak déli részén, s ezzel 26-ra nőtt a március 20-án Irak ellen megindított háborúban eddig elesett brit katonák száma.

Az iraki fegyveres erők szóvivője ezzel szemben azt közölte, hogy az iraki hadsereg súlyos veszteségeket okozott az amerikai-brit támadóknak Bászra közelében, Nedzsefnél pedig kilőttek hét harckocsit, amelyek teljes személyzete életét vesztette. A Constellation amerikai repülőgép-hordozó fedélzetéről tegnap a tengerbe csúszott egy S-3B Viking típusú tengeralattjáró-elhárító repülőgép – jelentette az ITAR-TASZSZ orosz hírügynökség. A hír szerint a harci repülőgép elsüllyedt a Perzsa-öböl vizében, két pilótáját azonban kimentették egy helikopterrel.

MEGREKEDTEK A BRITEK

Az al-Dzsazíra arab hírtelevízió azt jelentette, hogy a Nedzsefnél harcoló brit elit alakulatoknak kedd reggelig sem sikerült megtörniük az iraki fegyveres erők ellenállását, így továbbra sem tudtak behatolni a városba. Násziríja városában és környékén is heves harcok folynak, amelyekben iraki részről nemcsak katonák, hanem felfegyverzett polgári személyek és a Baasz Párt aktivistái is részt vesznek – közölte a bagdadi televízióban a szóvivő. A Kerbela közelében lévő városból amerikai katonák azt jelentették, hogy az Eufrátesz folyó ottani hídfőjét védő Fedáíjín-milicisták gyerekekkel megrakott kisteherautókat helyeztek el saját állásaik között. Az iraki fegyveres erők Moszul város közelében állítólag meghiúsítottak egy brit katonai akciót, de erről a katari angol parancsnokság semmit nem tud. Az al-Dzsazíra szerint az irakiak megöltek 10 angol katonát, és megsemmisítettek 14 páncélost. Amerikai kommandósok és kurd szövetséges harcosok bejelentették, hogy Irak északi részén felszámolták az Anszár al-Iszlám szélsőséges csoportot. Az Egyesült Államok azt gyanítja, hogy az Anszár al-Iszlám kapcsolatban áll az Oszama bin Laden vezette al-Kaida terrorszervezettel, és rajta keresztül fonódott össze Szaddám Huszein iraki elnök és az al-Kaida.

AMERIKAI MINISZTEREK

A The Guardian úgy tudja, a már készülő titkos amerikai tervek 23 minisztérium létrehozását irányozzák elő Szaddám Huszein eltávolítása után, és mindegyik minisztérium élén amerikaiak állnának. Az egész struktúra fő irányítója Jay Garner nyugalmazott amerikai tábornok lenne. Az amerikai miniszterek mindegyikét négy iraki tanácsadó segítené; őket is az amerikaiak neveznék ki. A lap szerint az amerikaiak által eltervezett ideiglenes iraki kormány kijelölt tagjai már folyamatosan érkeznek Kuvaitba.

IDEJE VOLNA HARCOLNI

„Lehet, hogy az iraki háború gyorsan megnyerhető, de ezért a célért szívósan harcolni kellene, mint minden háborúban” – jelenti ki Barry McCaffrey amerikai tábornok, az első öbölháború egyik parancsnoka. „A hadműveletek Donald Rumsfeld védelmi miniszter kigondolta kezdő lépései egy időre kockázatos helyzetbe hozták az amerikai katonákat. A következő napokban öt iraki páncéloshadosztályt kell megsemmisítenünk egyetlen amerikai páncélos egységgel, ez azonban kockázatos lesz. Ha teljes biztonságra törekszünk, akkor ezt három páncéloshadosztállyal és még egy páncélosezreddel kellene megvívnunk” – jelenti ki McCaffrey. A tábornok figyelmezteti az amerikai hadvezetést: Ha a Bagdad elleni támadásban „Ha nem megsemmisítő erő veszi fel a harcot a Köztársasági Gárdával, akkor több ezer katona életét tesszük kockára, és Bagdad elfoglalása egy véget nem érő borzalom lesz.”

Prága katonai kórházat küld Irakba

Prága. Tábori kórház Irakba küldéséről döntött tegnap egyhangúlag a cseh kormány. Összesen 150 orvos, nővér, kiszolgáló személyzet, valamint 150 kommandós utazna Bászra körzetébe. Vladimír Špidla kormányfő leszögezte, a kórház kiküldése az ENSZ BT legutóbbi határozatán alapszik, mely szerint humanitárius segítséget kell nyújtani az iraki lakosságnak. A cseh védelmi miniszter hangsúlyozta, hogy a katonai kórház kiküldése sem jelenti azt, hogy Csehország része lenne az Irak elleni hadműveletnek. A prágai sajtó szerint a kórház kiküldésének költségeit az USA fedezi, a döntést még a parlamentnek is jóvá kell hagynia.

Szlovákia nem tervezi, hogy csatlakozna Csehországhoz, mint a kuvaiti vegyvédelmi egység esetében. – Igaz, néhány egészségügyi katona most tért vissza Kelet-Timorból, de nem tervezzük a kuvaiti szlovák alakulat kibővítését – mondta Ivan Šimko védelmi miniszter. (kes, lpj)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?