Helytállásért Díjat kapott a Jókai Szíház

Komárom. A szlovákiai magyar nemzeti közösség azonosságtudata megerősítéséért és anyanyelvi kultúrája ápolásáért végzett áldozatos tevékenységéért a Jókai Színház kapta az idei, sorrendben tizedik Pro Probitate Díjat.

A díjat átadó Bárdos Gyula parlamenti képviselő, Tóth Tibor színigazgató és az alapítók egyike, Ferenczy Anna.Dömötör Ede felvételeA magyar parlamenti képviselők alkotta Helytállásért Társulás évről-évre annak a felvidéki magyar személyiségnek, illetve közösségnek ítéli oda ezt az elismerést, aki, illetve amely méltó folytatója az Esterházy-örökségnek. A tegnapi ünnepség tehát a díjátadás mellett az emlékezés jegyében zajlott: a Szlovákiai Magyar Emléknapon gróf Esterházy Jánosra emlékeztek az egybegyűltek. „Vagyunk itt még magyarok tekintélyes szép számban. Vagyunk és leszünk. Magyarul beszélünk. Ha talán akadnak, akiknek ez nem tetszik, nincs olyan törvény, amely megtiltaná a magyar szót... Tisztában voltunk és vagyunk azzal, hogy egy átalakulásban lévő korba kell beleilleszkedni. Ütemébe és fejleményeibe beleszólásunk nincs. De még ilyen körülmények között sem veszítettük el lábunk alól a talajt. Megőriztük a folytonosságot és gondosan kerülünk mindent, ami szembeállíthatna hagyományainkkal és a magyar gondolatvilággal.” – idézte Esterházy János 1939-ben papírra vetett, ám ma is időszerű sorait Bárdos Gyula, az MKP frakcióvezetője. Egyúttal sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy az elmúlt tíz év sem volt elegendő ahhoz, hogy a felvidéki magyarság ezen, talán legrangosabb politikusa elfoglalhassa méltó helyét Szlovákia történelmében. „Még mindig akadnak olyan szlovák és magyar történészek, akik ellentmondásos egyéniségnek minősítik Esterházyt, és olykor úgy tüntetik fel őt, mintha kollaborált volna a hatalommal – mutatott rá Bárdos. – Fontosnak tartom hangsúlyozni, hogy ő egy makulátlan ember és politikus volt, aki egy percre sem távolodott el keresztény és szociálisan érzékeny elveitől, magyarságától és mindig tisztelettel és segítőszándékkal élt a magyarsággal együtt élő más nemzetek iránt.”

A Pro Probitate Díjat, Nagy János szobrászművész alkotását Tóth Tibor, a Jókai Színház igazgatója, valamint Ferenczy Anna, a társulat egyik alapító tagja vette át. „Ötven év egy közösség számára már történelem. A fél évszázadot siker, fény, ám sokszor szélmalomharc és keserűség jellemezte. De mindezek ellenére ötven év után is működik a színház, falai között alkotómunka folyik” – mondta Tóth Tibor. Azt, hogy ez a színház több önmagánál, mi sem bizonyítja jobban, mint az az érdeklődés, amit az elmúlt időszakban a szlovákiai magyarság az intézmény sorsa iránt mutatott. „Célunk a színház tekintélyének erősítése, szakmai és társadalmi helytállás, itt, Komáromban, a Felvidéken és Európában egyaránt” – tette hozzá az igazgató. Az ünnepség, amelyen az MKP képviselőin és kormánytagjain kívül részt vett többek között Győrffy Csaba, Magyarország pozsonyi nagykövete, Bálint-Pataki József, a HTMH elnöke, a Jókai Színház egykori és jelenlegi tagjai, Széchenyi István emléktáblájának megkoszorúzásával és a Himnusz eléneklésével ért véget.

Ferenczy Annával készített interjúnkat az 5. oldalon olvashatják. (vkm)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?