Gyakran sérülnek a gyerekek jogai

Pozsony. Szlovákiában sokszor megsértik a gyermekek jogait, noha az ország ratifikálta a gyermekek jogairól szóló európai egyezményt. Az aláírás ellenére néhány törvény ma is olyan formában érvényes, amely esetleg sértheti a gyermekek jogait – fejtette ki Pavel Kandráč emberjogi biztos.

Pozsony. Szlovákiában sokszor megsértik a gyermekek jogait, noha az ország ratifikálta a gyermekek jogairól szóló európai egyezményt. Az aláírás ellenére néhány törvény ma is olyan formában érvényes, amely esetleg sértheti a gyermekek jogait – fejtette ki Pavel Kandráč emberjogi biztos. Olyan eset is előfordult, hogy a félárván maradt hat kiskorú gyermeknek a hivatal nem ítélte meg az árvasági járadékot, mert elhunyt apjuknak húszévi munkaviszony után 17 napja hiányzott ahhoz, hogy teljesítse a törvény által előírt biztosítási időt. Kandráč szerint ez nem egyedi eset, néha egy-két napon múlik, hogy az igénylő megkapja a támogatást.

Az ombudsman úgy gondolja, ilyen esetekben kivételt kellene tenni, épp ezért szükség lenne a szociális ellátásról szóló törvény módosítására, melynek alapján a miniszter egyénileg elbírálhatná az ilyen eseteket. Martin Kuruc (SDKÚ-DS) képviselő lapunknak nyilatkozva elmondta, elképzelhető, hogy a közeljövőben a parlament elé kerülhetne egy ilyen módosító javaslat, ám ezt szerinte széleskörű szakmai vitának kellene megelőznie. „Ha valamilyen esetben kivételt teszünk, például az említettben, és eltekintünk a hiányzó 17 naptól, akkor jöhet valaki, akinek mondjuk 19 nap hiányzik, és ő is kivételt kér. Ha az egyik érintett megkapja, a másik joggal kérdezheti, ő miért nem” – mondta Martin Kuruc.

A jogszabályok értelmében bármilyen, a kiskorú gyermekkel kapcsolatos ügyben az illetékes szerveknek fél éven belül döntést kell hozniuk. A gyakorlatban azonban sokszor évekig is elhúzódik egy-egy ügyben a döntés. „Ilyen esetek miatt is sokan fordulnak az ombudsmanhoz. Az utóbbi öt évben több mint ezer beadvány érkezett az emberjogi biztoshoz, gyerekektől vagy azok törvényes képviselőitől” – mondta Pavel Kandráč. Legtöbb panasz a tartásdíjbehajtással, illetve az összeg nagyságával kapcsolatos, évekig húzódhat az összeg megállapítása, sok panasz érkezik az örökbefogadási folyamattal kapcsolatban is, ám viszonylag sok példa van arra is, amikor maga a gyerek azért fordul az ombudsmanhoz, mert az a szülő, akinél a válás után maradt, nem engedi őt találkozni a másik szülővel. Kandráč szerint a gyermekjogi egyezmény kimondja a magánélet sérthetetlenségét, az ehhez való jogot is. Néhány éve több szülő fordult az emberjogi biztoshoz, azt sérelmezve, hogy gyermekeik iskolájában még a mosdóba is megfigyelő kamerát szerelt fel az iskola vezetése. Kuriózumok is előfordulnak, amikor a gyerek azért fordul az ombudsmanhoz, mert szülei elolvasták a naplóját. Pavel Kandráč szerint ő ilyenkor elbeszélget a szülőkkel, mást ilyen esetben tulajdonképpen nem tehet, bár ebben az esetben is a gyermek magánszférájának megsértéséről van szó. (sán)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?