Pozsony. A szlovák külügyminisztérium megerősítette, folyik az előkészítése Gyurcsány Ferenc magyar és Robert Fico szlovák kormányfő kétoldalú találkozójának. A két miniszterelnök négyszemközti megbeszélésére a visegrádi országok kormányfőinek június 18-ára tervezett pozsonyi csúcstalálkozóján kerülhet sor.
Fico–Gyurcsány találkozó június 18-án
A kormányfői csúcson előreláthatóan nemcsak Gyurcsány és Fico egyeztetne négyszemközt, hanem Mirek Topolánek cseh és Jaroslaw Kaczynski lengyel miniszterelnök is, részletekről azonban egyelőre nem tudni. (Itt nyilván az amerikai rakétaelhárító rendszer telepítése lehet a téma.) Gyurcsány és Fico találkozóján egyebek mellett az Ipoly-hidak és a határon átívelő együttműködés kérdése kerül terítékre. Szlovákia a visegrádi négyek jelenlegi elnökeként ezen a találkozón adja át a soros elnökséget Csehországnak.
Öllős László politológus szerint a szlovák–magyar csúcs lényege az előkészítettségben rejlik, abban, hogy a két ország képes lesz-e a találkozó révén elmozdulni a holtpontról konkrét ügyekben: „Tartok tőle, számos kérdésben csupán csekély mértékben történt meg az előkészítés. Ha azonban mégsem ez a lényeg, hanem hogy megtörjön a jég, akkor a találkozó nem egy folyamat végét, hanem valaminek a kezdetét, a bizalom építését jelenti majd.” A politológus szerint a válasz kiolvasható lesz abból, hogy a felek miként fogják saját országukban tálalni a találkozót. Ha eltérően, akkor valószínűsíthető, mindketten mást-mást vártak a négyszemközti megbeszéléstől, a magyar fél tegyük fel, egyes problémák megoldását, a szlovák az elszigeteltségből való kitörést. Ebben az esetben utólag akár úgy is tűnhet, tulajdonképpen csak ki akarták használni saját céljaik elérésére a másik felet, figyelmeztet a szakértő. Ha egybehangzóan nyilatkoznak majd, nagyobb eséllyel állíthatjuk, hogy sikeres volt a találkozó.
2006 októberében, a Visegrádon tartott V4-es kormányfői csúcson Gyurcsány azzal utasította el a kétoldalú tárgyalás lehetőségét Ficóval, hogy az eredmény nélküli vitába, rosszabb esetben veszekedésbe torkollott volna. „Összeveszni nagyon könnyű, egymást kioktatni még könnyebb. A megoldás kereséséhez idő kell” – nyilatkozta akkor a magyar miniszterelnök. (-cz-e)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.