Ezer tonna papír a parlamenti választásra

Pozsony. A hétvégi parlamenti választás lebonyolítása mintegy 390 millió koronába kerül, így ez lesz az eddigi legdrágább választás Szlovákiában.

Minden készen áll, holnap kezdődhet a szavazás – ezt állítja az összes hivatal és érintett szerv. A szavazólapokat éjfélig mindenhova el kellett juttatni. TASR-felvéteAz egyik legnagyobb tétel a szavazólapok kinyomtatása, ez 1998-ban 54 millióba, idén már 102 millióba kerül, a négy évvel ezelőtti összköltség 237 millió volt. „Az előkészítése a legnagyobb rendben folyik, a járási hivataloknak tegnap éjfélig minden községbe továbbítaniuk kellett a szavazólapokat” – mondta Jozef Liška, a belügy közigazgatási főosztályának vezetője. A nyomtatványok és a szavazólapok mintegy 1000 tonnát nyomnak, egy-egy járásra átlagosan 12 tonna jut. A választási bizottságok tagjainak szánt útmutatók csak szlovák nyelven készültek, Liška szerint a kisebbségek képviselői nem igényelték, hogy az anyanyelvükön kapják meg a bizottságok munkáját segítő anyagokat. Most először egyszeri használatra alkalmas, papírurnákat is használnak és a választók papírparaván mögött dönthetik el, melyik szavazólapot teszik a borítékba. A magyarországi gyakorlattal ellentétben nálunk nem semmisítik meg a szavazócédulákat, „a választási jegyzőkönyvek másolatával együtt öt évig megőrzik a szavazólapokat is, arra az esetre, ha valamelyik párt kétségbe vonná az eredményt” – tájékoztatta lapunkat Lýdia Škultétyová, a Központi Választási Bizottság jegyzője. A szavazatok újraszámlálását csak az alkotmánybíróság rendelheti el.

A kiadások további, jelentős növekedését a bizottsági tagok számának növekedése okozza: az 1998-as 34 ezerrel szemben idén mintegy 70 ezren számolják majd a szavazatokat. Egy átlagos bizottságnak 12 tagja van; pár körzetben több lesz a számláló, mint a szavazó. A különböző szintű választási bizottságok mobiltelefonon tartják a kapcsolatot; több mint négyezer, 500 koronás feltöltőkártyával felszerelt mobiltelefon és 1700 hagyományos telefonvonal áll rendelkezésre.

A mobiltelefonokkal egyedül az lehet a gond, hogy néhány zárt völgyben levő településen gyenge a térerő, esetleg néhol hiányos a lefedettség. A problémák megelőzése érdekében erősítő-átjátszó egységeket telepítettek ezekre a helyekre. (lpj, b, sz)

Tilos a kampányolás

Tegnap délután két órakor életbe lépett a kampánycsend, mely a választások befejezéséig tart. Ebben az időszakban tilos a pártoknak, azok képviselőinek és parlamenti képviselő-jelöltjeinek népszerűsítése az elektronikus és nyomtatott médiában, valamint a közterületeken. „A kampánycsend megsértését a Központi Választási Bizottságnak (ÚVK) kell jelenteni írásban (Min. vnútra SR, ÚVK, Drieňova 22, 812 72 Bratislava)” – tájékoztatta lapunkat Kertész Sándor, az ÚVK tagja. „Az ÚVK-nak módjában áll fellépni a kampánycsend megsértőivel szemben, azonban sem bírsággal, sem más módon nem büntetheti sem a vétkes pártot, sem a médiát” – mondta Kertész. (lpj)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?