Brüsszel/Washington/Jeruzsá-lem. A tavaly szeptemberi terrortámadások óta tegnap tartották első rendkívüli ülésüket az EU külügyminiszterei. Az izraeli–palesztin konfliktus drámai kiéleződése miatt összehívott tanácskozás közép-európai idő szerint este nyolckor kezdődött, s lapzártánkig nem ért véget.
Bush látomása a palesztin államról
Brüsszel/Washington/Jeruzsá-lem. A tavaly szeptemberi terrortámadások óta tegnap tartották első rendkívüli ülésüket az EU külügyminiszterei. Az izraeli–palesztin konfliktus drámai kiéleződése miatt összehívott tanácskozás közép-európai idő szerint este nyolckor kezdődött, s lapzártánkig nem ért véget. Jól tájékozott források előre kiszivárogtatták: valószínűleg a térségbe küldik Javier Solanát, az EU kül- és biztonságpolitikai főbiztosát Josep Piqué spanyol külügyminiszter kíséretében, hogy a helyszínen próbálják elérni az izraeli csapatok kivonását a palesztin területekről, valamint az Arafat elleni blokád beszüntetését. Ugyanakkor az EU tisztában van azzal, hogy a válság megoldásában az USA-nak van kulcsszerepe. Jelzések szerint akár az EU és Izrael közötti társulási szerződés felbontása is szóba kerülhet.
Romano Prodi, az Európai Bizottság elnöke tegnap Brüsszelben azt javasolta, hogy szervezzenek nemzetközi konferenciát a közel-keleti rendezésről az USA, az EU, az ENSZ, a mérsékelt arab országok, Oroszország, valamint a két szembenálló fél, Izrael és a palesztinok részvételével. Prodi hangsúlyozta, hogy más megoldás nem képzelhető el, a katonai megoldás nem fogadható el. Leszögezte, hogy a Palesztin Hatóság, élén választott vezetőjével, Jasszer Arafattal az egyetlen lehetséges tárgyalópartner Izrael számára. Az esti hírek szerint Izrael máris elutasította ezt a javaslatot.
George Bush amerikai elnök olyan közel-keleti rendezést szorgalmazott, amelynek eredményeként – Izrael létezési jogának elismerése mellett – a palesztinok is megteremthetik saját békés államukat. Bush arról a „látomásáról” beszélt, hogy az Izraellel szomszédos, békés palesztin állam gazdasági felvirágzása véget vethet az ott élők reménytelenségének. Bush philadelphiai beszédében tartózkodott attól, hogy személy szerint elmarasztalja Arafatot, amit pedig korábban többször is megtett, mondván, a palesztin vezető nem követett el minden tőle telhetőt az öngyilkos robbantásos merényletek megakadályozása érdekében. Colin Powell külügyminiszter pedig nem értett egyet az Arafat száműzetésére vonatkozó izraeli tervekkel. További hírek a 6. oldalon. (TASR, MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.