Pozsony. A munkatörvénykönyv módosításának késleltetésére és további tárgyalásra kérik a minisztériumot a munkaadók. „A tervezet egy rossz fércmunka” – jellemezte a módosítási javaslatot Jozef Špirko, a Munkaadók Országos Uniójának (RÚZ) alelnöke.
Állások és álláspontok
A munkatörvénykönyv tervezett módosításának legtöbb rendelkezése a munkaadók kiadásait növeli, állítja az INESS gazdaság- és szociálpolitikai tudományok intézete. Az intézet 44 fő módosítási területet lát a törvénymódosítási javaslatban, ezek közel fele, 19 a cégek kiadásait növeli. A véleményezési folyamat ma zárul, nemsokára a kormány, majd a parlament elé kerül a tervezet. A Szakszervezetek Szövetsége (KOZ) a módosítások egyik kezdeményezője, s nem titkolja, hogy a szerintük eddig túlságosan liberális kódexben erősíteni szeretnék az alkalmazottak védelmét és növelni a szakszervezetek hatáskörét. Ez meg is látszik a tervezeten, amely 9 fő területen növeli a szakszervezetek jogköreit.
„Csak olyan módosítást tudunk támogatni, mely megőrzi a munkavállalók és a munkaadók közti jelenlegi egyensúlyt. A szakszervezetek befolyásának növelése elfogadhatatlan számunkra” – mondta lapunknak Farkas Iván, az MKP parlamenti képviselője. Farkas a párt nevében a múlt héten tárgyalt a KOZ vezetésével. Úgy véli, a jelenlegi jogszabály korántsem annyira liberális, mint ahogyan azt a szakszervezetek és – velük összhangban – Robert Fico kormányfő beállítja. Elképzelhetőnek tartja azonban, hogy egyes, az alkalmazottak szociális biztonságát javító intézkedések elfogadását támogassák. „Ilyen például a kényszervállalkozások korlátozása. Elismerjük, hogy sok esetben a munkaadók visszaélnek ezzel” – mondta. A túlórák szabályozásán azonban nem változtatnának, mivel ezek csökkentése komoly gondokat okozhat egyes ágazatokban, például az egészségügyben. Tegnap a HZDS is bejelentette, azért fog harcolni, hogy megmaradjon a jelenlegi 250 órás túlóra.
A szlovákiai munkajogi szabályozás egyáltalán nem liberális, ezt bizonyítja a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) értékelése is. „Az elbocsátások egyszerűségének tekintetében Szlovákia a 92. helyen áll a világon“ – mutatott rá Jozef Špirko. A vállalkozásalapítás szempontjából valamivel jobb a helyzet, az OECD szerint a 72. helyen vagyunk. Liberális szempontból a legjobb helyezést az elbocsátásokkal kapcsolatos munkaadói költségek terén érte el Szlovákia: további nyolc országgal áll a 26. helyen. (lpj)
Ezrek kerülnek az utcára?
Lapértesülések szerint a hazai vállalatok máris jelezték: ha életbe lép a foglalkoztatást drágító munkatörvénykönyv új változata, akkor ezreket tesznek az utcára. Csak a pozsonyi Volkswagen autógyár 1500 dolgozótól válhat meg, akik munkaközvetítőkön keresztül, meghatározott időre szóló állásban vannak. Az új munkatörvénykönyv ugyanis megköveteli, hogy az átmeneti időre felvett és a tartós munkaviszonyban lévők bére megegyezzen. A tervezett törvény harcol a kényszervállalkozások visszaszorításáért, ám ennek következményeként egyéni vállalkozók ezrei veszíthetik el megrendeléseiket a fellendülő építőiparban. A munkapiac merevebbé tétele különösen a néhány főt foglalkoztató kisvállalkozók és az idénymunkában érdekeltek körében okozhat nagyobb elbocsátási hullámot. (P, só)
A javaslatok száma és jellege
A munkaadók költségeit közvetlenül növelő intézkedések 12
A munkaadók költségeit közvetve növelő intézkedések 7
A szakszervezetek jogköreit növelő intézkedések 9
A munkaerőpiac rugalmasságát rontó intézkedések 10
A munkaerőpiac rugalmasságát javító intézkedések 5
(Forrás: Iness)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.