Kiegyensúlyozott tápanyagpótlással

Annak ellenére, hogy a burgonyatermesztés, főleg a tárolásra szánt gumóké inkább a hegyaljai területekre összpontosul, a háztáji kertek mellett Dél-Szlovákia kukorica- és répatermesztő körzeteiben is sokan foglalkoznak elsősorban frisspiaci felhasználásra termelt burgonyával.

Annak ellenére, hogy a burgonyatermesztés, főleg a tárolásra szánt gumóké inkább a hegyaljai területekre összpontosul, a háztáji kertek mellett Dél-Szlovákia kukorica- és répatermesztő körzeteiben is sokan foglalkoznak elsősorban frisspiaci felhasználásra termelt burgonyával. A Velká Lomnica-i Burgonyatermesztési Kutatóintézet és Nemesítő Állomás által kiadott tájékoztató alapján összeállított tanácsok az ő tájékoztatásukra szolgálnak.

Talajelőkészítés

A burgonya talaját már az előző év őszén közepes mélységű szántással (18–24 cm) alaposan fel kell lazítani, amely során a talajba be kell dolgozni a szerves és szervetlen tápanyagokat is. Kötöttebb talajokon néha másodszori talajlazítás is ajánlott, ennek mélysége 24–30 cm. Az így előkészített talajt tavasszal símítózás és boronálás után 15–20 cm mélyen porhanyítjuk, egyúttal N-tartalmú műtrágyát is bedolgozunk.

A burgonya az alapvető tápanyagok harmonikus arányát (N:P:K – 1:0,58:1,42) igényli a talajban. A többi tápanyagot az elvégzett talajmintavizsgálat eredményei alapján pótoljuk. Az említettek jegyében a kijuttatott 30–50 t/ha istállótrágya 20–30 kg tiszta nitrogént, a zöldtrágyázás 15–25 kg-ot biztosít hektáronként.

A korai és középkorai burgonyafajták tervezett terméshozamainak alapvető tápanyagigényét a következő táblázat mutatja:

Terméshozam N P K

t/ha 15,0 85 17 93

20,0 110 22 120

25,0 134 27 146

30,0 157 31 169

Ültetés

A burgonyát akkor ültetjük, ha az előkészített talaj hőmérséklete 12 cm mélységben legalább 6–8 oC, s nedvességtartalma is megfelelő, tehát nem ragad. Szlovákiában az egyes termesztési körzetekben a következő ültetési időpontok ajánlottak:

a kukoricatermesztő körzetekben

április 10-ig

a répatermesztő körzetekben

április 20-ig

a burgonyatermesztő körzetekben május 5-ig

hegyaljai és hegyvidéki körzetekben május 15-ig

Az ültetvény megfelelő sűrűsége érdekében (45–50 000 növény/ha) 75x25–30 cm-es ültetési távolságot választunk. Az ültetőanyagot az egyenletesen elsímított talajban kialakított sorokban 13–15 cm- mélyre vetjük, egyes területeken a bakhátas termelést is alkalmazzák. A kelés segítése érdekében ajánlatos a sorokat boronálni.

Növényápolási munkák

A burgonya számára a vegetációs időszak alatt mechanikus és vegyszeres kezeléssel biztosítjuk a növekedéséhez szükséges feltételeket. A mechanikus kezeléssel a gumók fejlődést biztosító feltételeket alakítjuk – a sorok alakja, sorközi gyomirtás, bakhát kialakítása stb. Vegyszeres kezeléssel a burgonya betegségei és a gyomok ellen védekezünk.

A burgonyában a kétszikű gyomnövények ellen a következő szerek alkalmazhatók: kelés előtt Topogard 50 Wp, Sencor 70 WP, Command 4EC, Racer 25 EC. Kelés után Sencor 70 WP, Basagran 600, Titus 25 DF.

Az egyszikű gyomok ellen a burgonya kelése után alkalmazható szerek: Agil 100 EC, Fusilade Super, Gallant Super, Targa Super 5 EC, Pantera 40 EC.

Napjainkban a burgonyatermesztők számára komoly feladatot jelent a gombafertőzések elleni védekezés. A burgonyavész elleni védekezésben a következő szerek alkalmazhatók: Altima 500 SC, Bravo 500, Brestanid, Dithane M45, Novozir MN 80 – kontakt hatású szerek. Az Acrobat MZ és a Curzate M lokális hatású szisztemikus szerek, a Casoar, Gallen M, Melody Fit és a Tattoo szisztemikus szerek. A burgonyavész elleni védekezésben ajánlott a KMEMI által rendszeresen közölt szignalizáció alapján megelőző kezeléseket végezni, a vegetáció elején szisztemikus illetve lokálisan szisztemikus szerek ajánlottak, a vegetáció közepén inkább a kontakt hatású szereket, a végén fentin-acetát és fluazinam alapú szereket alkalmazunk.

A burgonyabogár ellen a következő rovarölő szerek használhatók: közvetlenül a lárvák kelése előtt - Consult 100EC, Match 050 EC, Nomolt 15 SC, Novodor DC. Az idősebb lárvák és imágók ellen Bancol 50 WP, Decis 2,5 EC, Fury 10 EC, Nurelle D, vaztak 10 EC készítményekkel kezelhetjük a növényzetet.

Betakarítás és raktározás

Ha a burgonyát nemcsak frisfogyasztásra, hanem tárolásra is termeljük, ügyelni kell arra, hogy teljesen beérett gumókat (a héj száraz és szilárd, nyomásra nem válik le) takarítsunk be. Ezt a munkát megfelelő száraz időben, a lehető leggyorsabban végezzük el, ügyelve arra, hogy a gumók lehetőleg ne sérüljenek. Ezzel is csökkentjük a fertőzések veszélyét. A raktározást is óvatosan végezzük, hogy minél kevesebb sérült gumó kerüljön a tárolóba.

A raktározás során a gumókban különböző fiziológiai folyamatok zajlanak, amelyek befolyásolják a tárolás idejét és minőségét. Ennek során 5 fázist különböztetünk meg:

1. száradás – a berakározás után 2–10 napig zajlik, ekkor intenzív szellőztetéssel segítjük a gumókat, hogy a vizet elpárologtatva nedvességtartalmukat csökkentsék, egyúttal a felesleges CO2-t is csökkentjük.

2. Gyógyulás, sebzáródás – nagyon fontos időszak, 10–14 napig tart, a gumón levő sebek begyógyulnak, a héj szilárdul. A 14–18 o C hőmérsékletet szellőztetéssel tartjuk fenn, a relatív páratartalom 82–95 %.

3. Lehűlés, hűtés – fokozatosan 2-3 fokkal csökkentjük a hőmérsékletet a termés felhasználási módja szerint 2–8 oC-ra, a folyamat 14–21 napig tart.

4. A raktározás – ez a leghosszabb időszak, akár 240 napig is eltarthat. Ez alatt az idő alatt folyamatosan fenntartjuk a megszabott tárolási hőmérsékletet és a 85–92 %-os páratartalmat, helyenkénti szellőztetéssel meggátoljuk a gumók izzadását.

5. Felmelegedés – a gumók osztályozása és kirakása előtt 3–5 napig 8–10 oC-ra emeljük a hőmérsékletet, ügyelünk a mechanikus károsodás, a külső és belső minőség romlásának megakadályozására, így csökkentjük a cukortartalmat, amelynek magas szintje nem megfelelő az ipari feldolgozásra alkalmas burgonyafajtáknál. (sy)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?