Kerüljük a citrusfélék meleg teleltetését

A nedves szubtrópus örökzöld növényei, a citrom, a narancs, a mandarin és a citrancs Dél-Ázsiából kerültek Közép-Európába. Elődeink először a főúri kastélyok télikertjeiben csodálhatták meg, üvegházakban vagy nagyobb, télen is fűtött ültetvényekben a 17–18. századfordulójától termesztik.

A nedves szubtrópus örökzöld növényei, a citrom, a narancs, a mandarin és a citrancs Dél-Ázsiából kerültek Közép-Európába. Elődeink először a főúri kastélyok télikertjeiben csodálhatták meg, üvegházakban vagy nagyobb, télen is fűtött ültetvényekben a 17–18. századfordulójától termesztik. Ebből az időből származnak a szobatartás első nyomai is. Később már a régi falusi házaknál is eredményesen teleltették a növényt a fűtetlen, földes úgynevezett tiszta szobában a parányi ablak mellett. Sajnos a mai távfűtéses lakásokban nehezen teremthetők meg a teleltetés kedvező feltételei.

A helytelenül tartott növények lombjukat vesztik, ágaik lassan elhalnak, a növény gyengén fejlődik vagy kipusztul. Ez többnyire a fagy elől a fűtött lakásba menekített, melegen teleltetett növényekkel fordul elő. A gyakorlati tapasztalatok és a tudományos kísérletek azonban azt igazolták, hogy a növények a hideg viszonyok között telelnek a legmegfelelőbben. Fűtött helyiségekbe csak akkor rakjuk őket, ha a fény és a páratartalom is elegendő. Amenynyiben ez hiányzik, úgy a növény feléli tápanyagát, lombja lehullik és a fiatal, be nem érett ágrészek elhalnak. Tehát lehetőleg kerüljük a meleg teleltetést. Ha más lehetőségünk nincs, akkor egyenletes hőmérsékletet tartsunk, a növény pedig legyen távol a fűtőtesttől. A lakás déli ablakánál helyezzük el és megfelelő mennyiségű párologtatóval teremtsünk számára párás környezetet. A meleg helyiségben teleltetett növények asszimilálni kényszerülnek, szabálytalan vízhajtásokat fejlesztenek. Tavasszal a szabadba kihelyezve ezek megperzselődnek az első erősebb napsugarak hatására. ĺgy a nyári fejlődés is gyengébb lesz.

A növényeinket már nyár végén, az ősz kezdetén kell fokozatosan felkészíteni a változásra. Ha mérsékelten öntözzük őket, úgy a csökkenő hőmérséklet és a rövidülő nappalok hatására nyugalomba vonulnak. Új hajtások ilyenkor már nem képződnek, a nyáriak pedig ősz végére beérnek. A teleltetésre az olyan veranda, előszoba a legalkalmasabb, ahol a hőmérséklet soha nem süllyed fagypont alá. A citrusfélék kitűnően telelnek minimális öntözés mellett 1–5 C fokon, az asszimilációs folyamat mélypontja alatt. A pincében is teremthetünk számunkra kedvező feltételeket. Ilyen esetben azonban gondoskodjunk a megfelelő fényről például úgy, hogy a pincére vastag üvegajtót szerelünk fel és a növényeket az ajtó közelébe helyezzük el.

A pince hőmérséklete azonban általában 10 C felett van. A citrusfélék asszimilációs ingerküszöbe pedig 10 fok, amely már ingerlően hat a növény növekedésére. Ezért gyakran szellőztessünk és így tartsuk a hőmérsékletet 1–5 fok között. A citrusfélék érdekes sajátossága, hogy télen alacsony hőmérsékleten, kevés fényben, 70% körüli páratartalom mellett teljes fiziológiai nyugalomban vannak. Ebben az állapotban mintegy megdermedve telelnek, lombozatuk üde, egészséges marad.

Kis vízadaggal öntözzük, ügyelve arra, hogy a termesztőedénybe a föld csaknem száraz legyen. Túlöntözve ugyanis megtámadhatja őket a gyökérgolyva . A teleltetés során a növények lombozatuk egynegyedét elhullajtják. A levelek két-három évig élnek, majd megsárgulnak és lehullnak. A nyugalmi időszak kezdetén a növény csökkenti lombját és az elöregedett leveleket lehullatja. Február végén, március elején a hideg körülmények között teleltetett növények egy kataláz enzim hatására növekedni kezdenek. Ekkor már szoktassuk őket fokozatosan a fényhez és a meleghez, így a növekedés mellett virágzásra is számíthatunk.

A szerző a Központi Mezőgazdasági Ellenőrzési és Növényvédelmi Intézet (ÚKSUP-OOR) komáromi részlegének a munkatársa

A levélhullás természetes folyamat

A citrusfélék nyáron a kertben télen a fűtetlen verandán érzik jól magukat. Időnként meglepetéseket is okoznak, mert minden fény- és hőmérséklet-változás stresszként hat rájuk, amire levélhullással esetleg felkopaszodással reagálnak. Ilyenkor általában pánikba esik a kertész, ám a szakértők szerint ijedségre nincsen ok, hiszen ez a mediterrán hazájában is előfordul vele. Egy-egy levélhullási ciklust mindig egy hatalmas virágzás és megújulás követ. A citrusfélék közepes víz-, tápanyag- és páraigényűek. Semleges vagy enyhén lúgos kémhatású, 6,5–7,5 pH-értékű, magas foszfor- és káliumarányú földet igényelnek. Öntözővizét nem kell lágyítani. (kr, i)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?