Júliusban a biokert már szépen terem. A gyökérzöldségen kívül a káposztafélék és a melegkedvelő zöldségfélék is teremnek. Ha az előző hónapokban megfelelően gondoztuk a paradicsomot, akkor már az egész hónap folyamán bőven érik. Most van az uborka szezonja, a hónap vége felé pedig a sárga- és a görögdinnye is szedhető.
Júliusban már bőven terem a biokert
z örömteli és hasznos begyűjtő tevékenységek bűvöletében azonban nem szabad megfeledkeznünk azokról a munkákról, amelyek a következő hónapok esetleg évek egészséges bő termését biztosítják. A kert minden szerves hulladéka, a fűkaszálék valamint a konyhai szerves elbomló hulladék, ha takarmányozásra nem hasznosítható, komposztálható. Kísérjük figyelemmel az előbb komposztált anyagot, mert a magas hőmérsékletek következtében könnyen kiszárad, és a részben száraz anyag nem bomlik megfelelően, hanem penészedik. Ezért azt nedvesíteni kell. A nedvesítést jó összekapcsolni a komposzt átforgatásával. Ezt legjobb a kora esti órákban vagy borult, esős időben végezni, amikor a talaj felázása miatt egyéb kerti munkát különben sem tudunk végezni.
Biokertünk zöldséget termő részében igyekszünk az egyes termékeket optimális fogyasztási, érettségi fázisban szedni. A felszabadult sorokat és a még sorrészeket is igyekszünk minél előbb utóvetemények vetésével, ültetésével hasznosítani. A megüresedett sorokra a hónap elején még sikeresen lehet korai sárgarépát, nyári retket vetni. Ültethetjük a vörös- és a korai káposzta előnevelt palántáit. A hónap közepén elvetjük a kínai káposzta magvát, és a bokorbabot, melyről kora ősszel zsenge zöldhüvelyeket fogyaszthatunk. A hónap utolsó harmadában zöldfogyasztásra borsót és endíviát, a hónap végén pedig vethetünk spenótot őszi fogyasztásra és feketegyökeret tavaszi fogyasztásra.
Három évvel azután, hogy elkezdtem biokertészkedni, megjelent kertemben 4 varangyos béka. Megfigyeléseim szerint nagyon jó szolgálatot végeznek azzal, hogy legyeket, szúnyogokat és más rovarokat fogyasztanak. Ajánlom a többi biokertésznek is a betelepítésüket.
A gyümölcsfák gyökérzónája felett szükség esetén többször is fel kell újítani a mulcsot, azaz a talajtakarást. Végezzük el a szükséges hajtásválogatást, amelyet jó összekötni a kártevők és a betegségek elleni mechanikus beavatkozással. A levéltetűvel, vagy lisztharmattal megtámadott hajtáscsúcsokat a baj észlelése után azonnal csípjük le. Ha módunk van Trichogramma petéket beszerezni, érdemes e parazitát kihelyezni az almamoly második generációjának gyérítése érdekében.
A gyümölcsfák törzsére ajánlatos hullámpapírságot erősíteni, és ezt 7–10 naponként cserélni. A levett papírcsíkot, amelyben sok kártevő megbújik, haladéktalanul égessük el. Figyeljük a ragadozó hasznos rovarok jelenlétét kertünkben. Ha nem látunk katicabogarat vagy fátyolkát, szerezzünk be néhányat a vegyszerrel nem kezelt rétekről vagy erdőszélekről.
A szerző a szepsi Mezőgazdasági Középiskola nyugalmazott szaktanára
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.