Napjaink egyik legfontosabb témája a hazai agrárvállalatok és a tárca vezetői körében az Európai Unió pénzügyi és támogatási politikájának feltételei, elsősorban az egyes termékkvóták, a közvetlen kifizetések és a támogatások kérdése.
Javítani kell a takarmányalap minőségét
Természetesen a tömegtakarmányok előállításának elemzése nem elegendő a hazai állatállomány takarmányozási szintjének objektív értékeléséhez. Az állattenyésztés magas szintű intenzitása ugyanis nem érhető el csupán kiválű minőségű tömegtakarmányokkal, ugyanakkor az állattenyésztés magas szintű intenzitása nélkül veszélybe kerül az egész ágazat gazdasági hatékonysága. Ez azt is jelenti, hogy az állattenyésztési termelés intenzitásának növelése során a tömegtakarmányok minőségének javításával együtt meg kell oldani a takarmánykeverékek és –koncentrátumok minőségi előállításának kérdéseit is. Ennek a problémának a megoldása annál is inkább időszerű, mivel a takarmányalap eme összetevőjének alapanyagai főleg behozatalból származnak, s ez kedvezőtlenül befolyásolja az ország külkereskedelmi mérlegét. Csak a takarmánykeverékekbe szánt szója behozataláért évente több, mint 1,5 milliárd koronát fizetünk ki. Ugyanakkor a relatívan mgasnak mondható szójabehozatal ellenére a Szlovákiában előállított takarmánykeverékekben a szója mennyisége nem haladja meg a 10 százalékot. Külföldön a szójadara részaránya a takarmánykeverékekben 23 százalék fölötti értékeket mutat, egyes országokban, pl. Németországban eléri a 26 százalékot, Franciaországban a 24 százalékot, Hollandiában peedig a 31 százalékot. Feltételezhető, hogy az állattenyésztési ágazat és az élelmiszeripar hatékonyságának növelése során a szójadara felhasználása a takarmánykeverékekben növekedni fog.
A hazai állattenyésztési termelés intenzifikálása érdekében kívánatos, hogy a tömegtakarmányok minőségének javítása mellett a takarmánykeverékekbe adagolt kiegészítőkkel is foglalkozzunk. A takarmányborsó vetésterületének növelésével a szója termőterületét is növelni kell. A kutatások és a termelői gyakorlat eddigi eredményei alapján kimutatható, hogy az egyes külföldi szójafajták megfelelnek a mi kukorica- és répatermesztő körzeteinkbe. A szója leginkább a középkötött talajokat kedveli, amelynek pH-értéke 6 fölötti, humusztartalma meghaladja a 2 százalékot, s a talaj jól el van látva kalciummal és foszforral. A szójatermesztésben a megfelelő hozamok elérésének egyik nélkülözhetetlen feltétele a talaj kellő nedvességtartalma a vegetáció egész ideje alatt. Öntözés alatt a kanadai szójafajták ma már nálunk is 3,5 – 4 tonnás hozamokat adnak hektáronként. Ennek alapján a szója termesztését elsősorban az öntözhető területekre kell összpontosítani.
A szója vetésterületének növelése mellett foglalkozni kell a termény kezelésével és a takarmánykeverékekbe való feldolgozásával. Szlovákiában jelenleg 1600 tonna kapacitású extrudált szója előállítására képes berendezések vannak. A Sója center Slovakia cég a Tőketerebesi járásban 10 000 tonna szója feldolgozására képes üzemmel rendelkezik. Mivel a szójatermesztésben és a –feldolgozásban jelentős a lemaradásunk, szükséges lenne, hogy a szójatermesztés növelését akár az állami támogatáspolitika lehetőségeivel is támogassuk, nemcsak a termelés, hanem a kutatás-fejlesztés és a tanácsadás szintjén is. A szója vetésterületének 30 ezer, esetleg 40 ezer hektárra való növelése az öntözhető területeken megteremtheti a feltételeket az állattenyésztési termelés gazdasági hatékonyságának javításához, és jelentős mértékben hozzájárulhat a kedvezőtlen külkereskedelmi mérleg javításához.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.