Viharos önkormányzati döntés

Gúta. Utólag nagy port vert fel az önkormányzat 12. rendes ülésén született döntés, amely szerint nem épülhet sportpálya a gútai egyházi gimnázium udvarán, sem közvetlen szomszédságában. A városban megindultak a találgatások, miért történt mindez, és kik állnak/állhatnak az egyre szövevényes ügy hátterében. Megpróbáltunk utánajárni.

Kérdéseinkkel megkerestük Priskin Zoltánt, a gútai Nagyboldogasszony Magyar Tannyelvű Nyolcéves Egyházi Gimnázium igazgatóját. Megtudtuk, tavaly tavasszal kidolgoztak egy pályázatot, amelyben egy multifunkciós műfüves sportpályát igényeltek. „Iskolánk nem rendelkezik saját tornateremmel, ezért évek óta a város jóváhagyásával a helyi sportcsarnokot használjuk, ahová időbe telik eljutni. Ezért lehetőségeket kerestünk e fontos kérdés megoldására. Így jutottunk el ahhoz a pályázathoz, amelynek sikeressége révén sportpálya épülhet. Elkezdtük keresni a forrásokat, és kompromisszumos megoldást találtunk. Ígéretet kaptunk a várostól, hogy amennyiben sikeres lesz a pályázat, úgy a sportpályát a mi területünkön hozzák létre. Megkezdődtek a tárgyalások és egyeztetések” – mondta az igazgató, aki nem titkolta csalódottságát a testületi döntéssel kapcsolatban. A pályázat azonban első körben nem lett sikeres, ám tavaly decemberben a szlovák kormány tartalékalapjából mégis sikerült pénzhez jutni. Ám a megpályázottnál jóval magasabb összeget hagytak jóvá. Ezt követően megkezdődtek a tárgyalások, mivel magasabb pénzösszegből nagyobb pályát lehet építtetni. Az egyházi gimnázium udvara azonban kicsinek bizonyult. „A város és a gimnázium vezetősége megegyezve elkezdték a közös pályázat kidolgozását. Ám már ekkor láthatóvá vált, hogy a város szűk vezetésében volt olyan ember, aki nem örül a kezdeményezésnek, illetve annak, hogy éppen az egyházi gimnázium volna a távolról sem egyszerű pályázatnak a kedvezményezettje. Tavaly decemberben kiderült, hogy a benyújtott pályázat mégiscsak sikeres volt és a kormányhivatal 1,2 millió koronát hagyott jóvá a multifunkciós műfüves sportpálya megépítésére, amelyhez a város 900 ezer koronás önrészt vállalt. Meggyőződésem szerint Árgyusi Imre alpolgármester kezdeményezésének köszönhetően az iskola elesett ettől a lehetőségtől” – tette hozzá az igazgató. Elkezdődött a bonyodalom. Az önkormányzat egyes bizottságai tárgyaltak a sportpálya létesítésének lehetőségeiről. Az egyik terv szerint a pálya a szomszédos óvoda telkén épült volna fel. Megtalálták, kimérték a helyet. Domján Erzsébet, az érintett óvoda igazgatónője elmondta, korábban nem kérdezték meg őt a tervvel kapcsolatosan. Csak később, miután már a helyszíni mérések megtörténtek, kérték ki a véleményét. „Nem elleneztem, és nem ellenzem a sport?pálya területünkön való megépítését, hiszen ez által az óvoda előnyökhöz jutna. Igaz, biztosan volnának hátrányai, de ígéretet kaptunk arra, hogy megtörténnének a szükséges intézkedések. Örömmel vettem a kezdeményezést, mert bár jelentős területet foglalna el, de a mi gyermekeink is kihasználhatnák a pályát, lett volna lehetőség megtartani az oviolimpiát. Azonban feltételként szabtuk meg egy biztonságos kerítés megépítését és egy új játszótér kialakítását” – mondta az igazgatónő.

A helyzet azonban tovább bonyolódott. Az alpolgármester indítványozására ugyanis egy másik, sokkal megfelelőbb területet jelöltek ki a sportpálya megépítésére, mégpedig a helyi szabadidőközpont udvarán. Finta Zoltán, az intézmény igazgatója elárulta, hogy korábban nem tudtak erről a tervről, de természetesen, elfogadják a döntést, és teljes mértékben kihasználják a pályát. „Korábban nem kerestek meg ezzel a javaslattal, csak utólag tudtam meg. Nem ragaszkodtam hozzá, hogy a pálya itt legyen megépítve. Személy szerint támogattam az eredeti ötletet” – fűzte hozzá Finta Zoltán. A testület legutóbbi ülésén több érv is elhangzott az ellen, hogy miért nem lehet az eredeti tervek helyszínére megépíteni a sportpályát. Mindenki másképp magyarázza a történteket. Egyesek helyes döntésnek tartják, mások úgy vélekednek, hogy ha már ennyi időt és energiát áldozott rá az egyházi gimnázium vezetősége, akkor megérdemelték volna, hogy náluk épüljön meg. Elhangzottak vádaskodó és személyeskedő vélemények.

Horváth Árpád polgármester úgy nyilatkozott, szerette volna, ha a sportpálya a gimnázium tőszomszédságában épül meg. Az egyházi gimnázium vállalta a létesítmény fenntartásához szükséges infrastruktúra kiépítését. Az önkormányzat azonban másként döntött. Természetesen felkerestük Árgyusi Imre alpolgármestert, mint érintett személyt, aki azonban nem volt hajlandó válaszolni kérdéseinkre. Telefonon annyit mondott, hogy nem kíván nyilatkozni egy már eldöntött ügyről. A sportpálya létesítésének kérdése tehát eldöntetett. A gimnázium 110 diákjának pedig továbbra is máshová kell járnia tornaórákra.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?