Vesszenek a közhelyek!

Nemiség és előítélet kéz a kézben járnak. Sokan azt mondják, hogy nő és férfi teljesen más. Sőt, azt is tudni vélik, hogy miben mások. Testileg és lelkileg, sőt, egyik okosabb, másik butább. Mekkora szamárságok! Hogy mekkora, az világosan kiderül Thomas Laqueur: A testet öltött nem című könyvéből.

Nemiség és előítélet kéz a kézben járnak. Sokan azt mondják, hogy nő és férfi teljesen más. Sőt, azt is tudni vélik, hogy miben mások. Testileg és lelkileg, sőt, egyik okosabb, másik butább. Mekkora szamárságok! Hogy mekkora, az világosan kiderül Thomas Laqueur: A testet öltött nem című könyvéből.

Laqueur könyve tudományos bestseller. Ez azt jelenti, hogy fontos dolgokat mond érthetően, így mindenki megemésztheti könyvét, aki érdeklődik a téma iránt. Mivel pedig a téma a nemiség, érdeklődő van bőven. Fő témája az, hogy miként jött létre a férfi és a nő minden társadalmi régióra kiterjedő megkülönböztetése. Ugyanis sem a nemi szervek, sem a lelki alkat területén nem találtak kétezer évig szóra érdemes különbséget nő és férfi orvosi és társadalmi értelemben vett testében. Mi a társadalmi értelemben vett test? Hát az, amikor attól függ valakinek a szavazati joga, hogy mennyire domborodik a mellkasán a rucija, vagy éppen hogyan néz ki altestének anatómiája. Egészen a már említett Galenusig úgy vélték az orvosok, hogy a vagina megfelel a pénisznek, míg a petefészkek megfelelnek a heréknek. Slussz, passz. Semmi körülményeskedés, hogy ez micsoda következményekkel járhat társadalmilag és orvosilag. A természet törvényei, melyek egészség és betegség ügyében döntenek, ugyanazok mindenkinél.

Laqueur azt állítja, hogy a nemek biológiai szembeállítása annak a politikai fejleménynek a következménye, hogy egyre megmagyarázhatatlanabbá vált, miért is szorulnak háttérbe a nők. Kiderült ugyanis, hogy tudnak olvasni és jók a matematikában (pl. Descartes híres tanítványa, Krisztina svéd királynő, vagy a szintén Descartes-tanítvány pfalzi Erzsébet). Ha viszont ez igaz, sürgősen kellett találni valamit, ami elégséges alapja lehet a megkülönböztetésnek. Erre született meg a két nem modellje, miszerint nők és férfiak teste annyira különbözik, hogy lehetetlenné teszi a közös vizsgálatot. Addig szigorúan az egy nem modellje volt érvényben.

A frissében kifejlesztett durva determinizmuson talajra leltek a sok évszázados előítéletek. Immár nem egyszerűen cáfolható vélemények voltak (például, hogy a nők hisztérikusak, a férfiak okosak, a nők földhöz ragadtabbak, a férfiak szellemibbek és fennköltek), hanem tudományos igazságok. Hiszen a biológia is kimutatta! – mondták, és mondják ma is. Csakhogy éppenséggel a biológia nemcsak kimutatja a különbségeket, hanem a közhelyek alapján hozza létre azokat. Egyáltalán nem véletlen, hogy csak akkor veszik észre ezeket a döntő különbségeket, amikor politikailag fontosakká válnak. Erről a kérdésről szól Thomas Laqueur amerikai professzor több könyve. Már több mint egy tucat nyelvre fordították le. Ideje, hogy nálunk is megemésszék érveit és állításait. Érveit olvasva sokunknak jut eszünkbe egy Michael Foucault nevű szerző neve. Nem véletlen, Laqueur ugyanis sokat köszönhet neki.

Thomas Laqueur: A testet öltött nem (Test és nemiség a görögöktől Freudig)

Új Mandátum könyvkiadó, 2003

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?