Tanuljunk vezetni!

Tizenöt évesen robogóra, 17 esztendősen motorkerékpárra, 18 évesen pedig már gépjárműre is szerezhetünk jogosítványt, tanulni pedig már korábban is elkezdhetünk. Ez nagyon jó, de azonnal felmerülnek a kínzó kérdések: hol, mennyiért, mikor?

Mikor kezd(het)jük?

A törvény szerint tizennyolc évesen szerezhetünk jogosítványt, ám az autóvezetői tanfolyamra már 18. születésnapunk előtt is jelentkezhetünk, ám az utolsó, gyakorlati vizsga letételekor már be kell töltenünk a mágikus tizennyolcat. Ilyenkor tehát felmerül a kérdés: menjek-e vagy ne, és ha igen, akkor hová. Az autósiskolák vezetői tartanak attól, hogy szeptembertől akár 100 százalékkal is fel kell emelniük a tanfolyamok árát. Ezért mindenkinek azt javasoljuk, hogy ha teheti, lehetőleg még nyáron szerezze meg a gépjárművezetői jogosítványt.

Hogy egyáltalán elkezdjük-e, az több dologtól függ. Nyilvánvalóan a családnak vállalnia kell, hogy kifizeti a tanfolyam díját, ami legjobb esetben is minimum (kb.) 9000 korona lesz (a pénzügyekről lejjebb részletesen olvashatsz). Aztán ajánlatos átnézni az időbeosztásunkat: ha éppen három nyelvvizsgára és két felvételire készülünk, ne passzírozzunk mellé még egy időigényes tanfolyamot. Nagyon fontos, hogy csak akkor érdemes megszerezni a jogosítványt, ha előreláthatóan utána fogunk is majd vezetni. Ez persze nemcsak akkor teljesülhet, ha saját autót kapunk, hanem ha a család kocsiját néha vezethetjük. Ha azonban nem ez a helyzet, akkor inkább halasszuk későbbre a jogsi megszerzését, mert egyrészt a sikeres vizsga még nem jelenti azt, hogy tényleg tudunk vezetni – még sok-sok gyakorlásra lesz szükség; másrészt ha évekkel később ülünk legközelebb autóba, akkor még arra a kevésre sem fogunk emlékezni, amit valaha tudtunk. Ilyenkor lehet persze pluszórákat venni.

Ugyanakkor a jogosítvány korai megszerzése mellett szól, hogy az ember később egyre nehezebben szánja rá magát. Akár továbbtanul, akár dolgozni kezd, mindenképpen úgy érzi majd, hogy egyre kevesebb az ideje, és akkor meg miért pont most, ha eddig ráért? Szóval, ha ezt el akarjuk kerülni, és a feltételek megvannak, akkor érdemes belevágni.

Mennyibe kerül?

Ha az ember csak a hirdetéseket nézi, feltűnik, hogy a szlovák fővárosban már 9000 koronáért megszerezhető a gépjárművezetői jogosítvány, Kassán a tanfolyam ára általában 2-3000 koronával magasabb. Rengeteg autósiskola van, és mindegyik azzal próbál meg kitűnni a telített mezőnyből, hogy a legolcsóbbnak hirdeti magát, és ezen felül a (szerintük) tényleg nevetséges árból még további engedményeket is adnak. Holott: tízezer korona alatt aligha ússzuk meg a dolgot, de legyen az inkább 12 ezer. Egyáltalán nem ritka azonban az ennél egy-két ezressel drágább tanfolyam.

Amikor az ár után érdeklődünk, ne feledkezzünk meg az apró részletekről, ezek ugyanis a végső summában akár több ezer koronára is rúghatnak. Általánosan elmondtató, hogy a vizsgadíj nem foglaltatik benne az árban. A vizsgakor ezer koronás okmánybélyeget kell vásárolnunk, a jogosítvány kiváltásához pedig 100 koronás okmánybélyeg szükséges. Nézzünk utána, hogy a hirdetésben szereplő végösszeg tartalmazza-e a tankönyv díját. Ha nem tudunk ismerőstől tankönyvet szerezni, akkor azt is érdeklődjük meg, hogy lehet-e az iskolától bérelni (ha vennünk kell, újabb 4-500 korona körüli kiadásra számíthatunk.) Végül pedig tudni kell, hogy a hivatalos összegben csak a kötelező vezetési órák díja van benne. Ha valaki nem tud úgy-ahogy vezetni, akkor számítania kell plusz órákra, úgyhogy ezek árát is érdemes megérdeklődni.

Az iskolaválasztás szempontjai

Az iskola kiválasztásánál az áron kívül még több szempontot is figyelembe kell vennünk – aztán hogy melyik milyen súllyal esik latba, azt többek között a család anyagi helyzete dönti el. Egyrészt fontos az, hogy hol van az iskola. Amennyiben városban lakunk, bizonyára szeretnénk egy közeli helyre járni. Végül, de nem utolsósorban ott van az oktató, akivel a legtöbb időt fogjuk eltölteni. Minden iskolában többen dolgoznak, és ha megkérdezzük az intézményt, akkor dicsérni fogják magukat, úgyhogy érdemes inkább olyan ismerőseinktől érdeklődni, akik nemrég tanultak vezetni: mondják el, hogy az ő oktatójuk milyen volt. Ha megbízható ember ajánl valakit, érdemes hallgatni rá, még akkor is, ha az illető iskolánál van olcsóbb. Ugyanis egy rossz oktató nem csak kellemetlen élményt jelent, hanem, mivel lassabban tanulunk tőle, többletkiadást is okoznak a pluszórák.

Ha nincs egyértelmű jelöltünk, nézzünk körül az interneten. Ha bármely keresőprogramba (pl. zoznam.sk) beírjuk az autóvezetéssel kapcsolatos szavakat, általában élelmes autósiskolák honlapjaira jutunk. Hasonlítsuk össze az árakat, de vegyük figyelembe azt is, mit kínálnak az általunk befizetett összegért. Akinek még nincs jogosítványa, az mindenképpen szerezze meg még szeptemberig, akinek már van, az pedig közlekedjen biztonságosan! Sok sikert az autósiskolához! (he, s)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?