Sikeres komáromi iparisták

1989-től január 22. a magyar kultúra napja. 1823-ban ezen a napon fejezte be Kölcsey Ferenc a Himnusz írását.

1989-től január 22. a magyar kultúra napja. 1823-ban ezen a napon fejezte be Kölcsey Ferenc a Himnusz írását. A Palóc Társaság 19 éve hirdette meg először pályázatát, melynek célja a magyarságtudat elmélyítése, a szülőföld iránti hűség erősítése, a nemzeti történelem megismerése, az anyanyelvi képességek fejlesztése és a fiatalok tehetségének kibontakoztatása.

A történelem iránt érdeklődő diákoknak lehetőségük nyílt a kutatómunka mellett a lakóhelyükhöz, az őket körülvevő világhoz fűződő érzéseik, gondolataik kifejezésére is. A helytörténeti bemutatás mellett a történelmi visszaemlékezések, a helyhez kötődő mondák gyűjtése és nem utolsósorban a szülőföldhöz való ragaszkodás kérdésének fejtegetése is érdekes kihívásnak bizonyultak.

A komáromi Ipari Szakközépiskola diákjai évek óta bekapcsolódnak ebbe a nemzetközi szintű megmérettetésbe. Az idei tanévben a következő tanulók bizonyították kötődésüket a szülőföldjükhez, jártasságukat a történelem eseményeiben: Baráth György, Kosár Dávid, Lovász Erika, Raj Dávid, Tóth Ágnes, Varga Emília, Vasi Zsuzsanna és Vígh Balázs.

Az eredményhirdetés 2015. január 18-án, Budapesten a Magyarság Házában volt. Iskolánk másodikos tanulója, Baráth György a 3. helyezettnek járó díjat vette át. „Emlékezés a régiekre” című családtörténeti munkájában dédanyja, néhai Illés Gizella II. világháborús, majd a háború utáni megpróbáltatásainak történetét foglalta össze, különös figyelmet szentelve a kitelepítések időszakának, valamint az 50-es évek újrakezdési nehézségeinek.

Az első osztályos Kosár Dávid szintén 3. (nem megosztott) helyezett lett. „Apánk csontjaiból terem a kenyér” című munkáját nagyapja, a 90 éves Kosár Gyula elbeszélései alapján írta. Az izgalmas pályamunkában a történelem viharai által megtépázott, felvidéki magyarság nehéz sorsa tárul fel.

A 3. osztályos Vasi Zsuzsannát „Én itthon maradok” című munkájáért a bírálóbizottság elismerő oklevéllel jutalmazta. Gondolatai egy határozott, céltudatos fiatal reális elképzeléseit tükrözik az életről, a fiatalság feladatáról és a jövőről.

A dobogós helyezettekhez hasonlóan mindegyik pályamunkaíró mindennapjaiban fontos helyet foglal el a hagyományápolás, valamint a helyi történelmi emlékek felkutatása és megismerése. A komáromi Ipari Szakközépiskolában a szaktantárgyak mellett a társadalomtudományok ismerete, az állandó értékek tisztelete és a humán műveltség sem szorul háttérbe.

Dr. Tóth Katalin

felkészítő tanár

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?