Pedagógustalálkozó kilencedszer

A Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége Országos Választmánya a szövetség rozsnyói területi választmánya és Rozsnyó város önkormányzata, valamint a Csemadok Rozsnyói Területi Választmánya társszervezésében a hétvégén immár kilencedik alkalommal rendezi meg a szlovákiai magyar pedagógusok országos találkozóját.

Egy korábbi találkozóSomogyi Tibor felvétele A rozsnyói városházán évről évre azok a szlovákiai magyar pedagógusok adnak egymásnak találkozót, akik a szakmájuk pedagógiai-módszertani vonatkozásán kívül időszerű oktatáspolitikai történésekről is szeretnének némi áttekintést szerezni. Minden évben más-más központi témával foglalkozik az országos pedagógustalálkozó. A konferenciák során terítékre került már az oktatásügyben lehetséges autonómiák, a minőségbiztosítás, a demokratikus és kooperatív iskola, a pedagógiai programok kérdésköre, az iskolák és az esélyteremtés bonyolult kapcsolatrendszere, valamint az önkormányzatok iskolafenntartással ösz-szefüggő problémái. Az országos pedagógustalálkozónak az a küldetése, hogy a rendezvényen elhangzó előadások révén különféle oktatáspolitikai és közoktatás-irányítási témákkal foglalkozzon. Éppen ezért a rozsnyói pedagógustalálkozó nem valamiféle módszertani, pedagógiai jellegű szakmai konferenciát takar. Nem törekszik a pedagógusok szakmai továbbképzésére, sokkal inkább azt tűzte ki célul, hogy a tanároknak, a tanítóknak megfelelő tájékoztatást nyújtson aktuális oktatáspolitikai kérdésekről. A találkozó szervezői idén is igyekeznek a figyelmüket az olyan oktatáspolitikai és egyéb, a pedagógusok helyzetével összefüggő kérdések megválaszolására irányítani, amelyek nagy mértékben foglalkoztatják a hazai magyar pedagógus közvéleményt és az oktatást irányító szakembereket.

„A hétvégi találkozón elhangzó előadások főként a pedagógus személyiségével foglalkoznak majd. Meghívott előadóink egyebek mellett arra a kérdésre keresik a választ, hogy a pedagógusok hogyan tudnak eleget tenni korunk kihívásainak, milyen személyes tulajdonságokkal, adottságokkal és képességekkel, milyen mértékű szakmai felkészültséggel kell rendelkezniük, ha szeretnének helytállni a katedrán. A pedagógustalálkozó résztvevői a kérdésről nemcsak a hazai, hanem a magyarországi szakemberek véleményét is megismerhetik” – tudtuk meg Pék Lászlótól, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége (SZMPSZ) elnökétől. A szervezők elmondása szerint, a pedagógusok részéről idén is nagy érdeklődés tapasztalható a találkozó iránt. Sőt, a konferencia történetében első alkalomal diákrésztvevői is lesznek a találkozónak a nyitrai Konstantin Egyetem pedagógiai szakos hallgatói személyében. „Mintegy 200 pedagógus jelezte részvételi szándékát. Támogatóinknak köszönhetően a résztvevőknek sem a szállásért, sem az étkezésért nem kell fizetniük” – fűzte hozzá a pedagógusszövetség elnöke. Az országos pedagógustalálkozónak az eltelt nyolc év során kialakult egy nagyjából változatlan összetételű résztvevői bázisa. Azok a pedagógusok, akik részt vettek valamelyik pedagógustalálkozón, nagy többségben a rendezvény visszatérő látogatóivá váltak. Évente mintegy 200-250 pedagógus érzi szükségét annak, hogy ellátogasson rozsnyói országos pedagógustalálkozóra, és részt vegyen a szakmai programokban. Az esemény a szakmai tanácskozás lehetőségén kívül alkalmat kínál a tanárok számára a személyes kapcsolatok kiépítésére és a kölcsönös tapasztalatcserére is. Ezen kívül minden évben átadják az idén Felvidéki Magyar Pedagógus Díjra átkeresztelt Czabán Samu Pedagógiai díjat is. Az SZMPSZ minden évben pályázatot hirdet pedagógiai munkák írására. A beérkezett pályamunkákat hagyományosan a rozsnyói fórumon értékelik, és a díjazottak névsorát is itt teszik közzé. A zsűri által legjobbnak ítélt pályamunkák közül kettőt kötetben is megjelentetnek. Idén, mint azt a szervezőktől megtudtuk, az utóbbi évek gyakorlatától eltérően kevesebb dolgozatot küldtek be, a beérkezett pályamunkák színvonala azonban felülmúlja a korábbiakét. Az évek során kialakult egy másik szokás is a rozsnyói találkozón. Évről évre megjutalmazzák ugyanis a kimagasló tanulmányi eredményeket elért, a tanulmányi vetélkedőkön sikerrel szerepelt diákokat is. A résztvevők mint minden évben, idén is megkoszorúzzák Czabán Samu szobrát. A szervezők bíznak abban, hogy a találkozón elhangzó előadások révén a pedagógusok a saját belterjes közegükből, a zárt tantestületek világából kilépve betekintést nyerhetnek az időszerű hazai és európai oktatásügyi folyamatokba és történésekbe.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?