Nevelés és értékkutatás

A Duró Lajos–Kékes Szabó Mihály–Pigler László szerzőhármas Nevelés és értékkutatás című könyve hiánypótló kiadvány a pedagógiai irodalom szakkörében.

A Duró Lajos–Kékes Szabó Mihály–Pigler László szerzőhármas Nevelés és értékkutatás című könyve hiánypótló kiadvány a pedagógiai irodalom szakkörében. A könyv egyetemi és főiskolai hallgatók részére készült, összefoglalja, valamint közérthető módon ismerteti a nevelés, az érték és a kutatás területén szükséges fogalmakat és ismereteket, emberközelivé hozza a „száraznak” nevezhető szakirodalmat.

A könyv nyelvezetének köszönhetően szórakoztató olvasmány, a középiskolájukat éppen befejező tanulók értékrendszerének pszichológiai vizsgálatát foglalja össze a munkaértékek, az interperszonális kapcsolatok, illetve a szociális intelligencia vonatkozásában.

Az első fejezetben az eredmények tudományos szintű feldolgozására láthatunk példát az UNESCO Micro IDAMS értékelő programjának segítségével. A szerzők nem titkolt szándéka az volt ezzel a „húzással”, hogy kedvet csináljanak mindazoknak, akik valamilyen szinten kutatással foglalkoznak, illetve a közeljövőben mindez szándékukban áll.

A könyvből azt is megtudhatjuk, melyek voltak a nevelés történelmi előzményei, mióta tekinthetjük a nevelést tudatos pedagógiai ráhatásnak, s betekintést nyerhetünk abba is, napjainkban milyen társadalmi elvárások léptek életbe az oktatással kapcsolatban.

A szerzők a második részben arra keresték a választ, hogy a gazdasági és társadalmi változások milyen mértékben befolyásolták a fiatalok értékrendjének, egymást kölcsönösen meghatározó alkotó elemeinek rendszerét. Vizsgálták, hogy van-e átrendeződés a szereppartnerhez való empátiás magatartásban, változtak-e a munkával, illetve az élettel való elégedettség területén a kilátásaik, fejlődött-e a képességstruktúrájuk, a kapcsolatteremtő és a kapcsolattartó készségek területén. „A normálistól eltérő viselkedésnek belső okai vannak, az egyik számottevő a fiatalok értékrendszerének torzulása. Csak sokoldalú ismeretek birtokában felelhetünk meg a nevelés-oktatás területén jelentkező társadalmi elvárásoknak, hiszen fejleszteni csak azt lehet, amit korábban már alaposan megismertünk, nevezetesen a serdülők értékrend-hierarchiáját” – olvasható a szakkönyvben. A könyv ajánlható egyetemi jegyzetként, kutatásokat végzőknek, illetve a téma iránt érdeklődőknek egyaránt. (he)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?