Nem csak ócskák, drágák is

Pozsony. Tavaly több mint 93 ezer főiskolás, egyetemista tanult Szlovákiában. Idén 35 ezren nyertek felvételt valamilyen felsőoktatási intézménybe. Hogy közülük hányan iratkoznak be a kiválasztott főiskolára, egyetemre, az csak októberben derül ki. A diákok egy részét kollégiumokban szállásolják el, jelentős hányaduk viszont méregdrága albérletekbe kényszerül, vagy arra, hogy kollégista csoporttársaiknál feketén lakjanak.

Sivár szobák. Már tizenöt éve is rossz állapotban voltak a malomvölgyi átriumos házak. TASR-felvételekHivatalos statisztikák szerint Pozsonyban csaknem 20 ezer egyetemistának nyújtanak szálláshelyet az egyetemi, főiskolai kollégiumok. Ám a hivatalosan szálláshelyet kapó diákok közül sem mondhatja el mindenki magáról, hogy megütötte a főnyereményt. A legtöbb kollégium ugyanis akut pénzhiányban szenved, amiről az épületek állaga, a szobák és a szociális helyiségek felszereltsége is árulkodik. A közegészségügyi szakhatóságok szerint a 29 pozsonyi kollégiumi épületből mindössze 10 sorolható az „A”, azaz a közegészségügyi szempontból megfelelő kategóriába (ezek az újabb kollégiumok). 16 épületet a „B” csoportban tartanak nyilván, háromban pedig – ez utóbbiak közé soroltak néhány malomvölgyi átriumos házat is vagy a Káptalan utcai diákszállást – súlyos építésügyi-műszaki hiányosságokat fedeztek fel.

A közegészségügyi szakhatóságok tisztában vannak azzal, hogy az oktatásügy súlyos pénzhiányban szenved, azaz egyik évről a másikra aligha várható lényeges minőségi változás a kollégiumok állagában sem. Tudatában vannak ugyanakkor annak is, hogy a több ezer férőhelyes kollégiumok bezárásával semmi sem oldódna meg. Sajtóhírek szerint kompromisszumos megoldásként – 20 ezer koronáig terjedő bírsággal fenyegetve – „csak” a legsúlyosabb hiányosságok eltávolítására kényszerítik a kollégiumok vezetőit. Ilyen kompromisszumos utasítás alapján fogják korszerűsíteni például a Bernolák és a csaknem ötvenéves Ifjú Gárda kollégiumot, ahol év végéig padlóburkolatot, ágyneműt és bútorokat cserélnek, megjavítják a katasztrofális állapotú ablakokat és a zuhanyozókat. Az utóbbiban még így is 177 hellyel csökkenteni kellett a szálláskapacitást a súlyos közegészségügyi hiányosságok miatt. Itt és a Hronec kollégiumban év végéig új szociális helyiségeket, zuhanyozókat építenek. Több diákotthonban viszont pénzhiányra hivatkozva nem tudták elvégezni a három évenkénti kötelező festést. Hasonló okoknál fogva kellett leállítani a csalogányvölgyi átriumos házak rekonstrukcióját is.

S bár a diákoknak szállást nyújtó épületek többségének állapota siralmas, a lakbér évről évre emelkedik, idén – a fenntartási költségektől függően – átlagosan havi 143 koronával. A legtöbbet a Belojanis kollégiumban kérnek el a diáktól (egy egyágyas szoba havi bérleménye 1 050 korona), a legkevesebbet a Hegyi Park kollégiumban (egy négyágyas szobában az egy főre jutó térítés 200 korona lesz). Árat emel a Družba, a Štúr és a csalogányvölgyi kollégiumok többsége egyaránt: a házastársi blokkokban csak 90 koronával emelik a szállásdíjat, az átépített átriumos házakban az egyágyas szoba 900 koronába kerül majd. Eddig csak a Műszaki Egyetem és a Pozsonyi Közgazdaság-tudományi Egyetem jelezte, hogy „nem tart lépést” az áremelési trenddel. A közgazdaságin a szálláshely átlagára 495 koronára jön ki. Persze a legdrágább kollégiumi ágy is olcsóbb az albérleti szállásnál, amely a szlovákiai egyetemi városok közül Pozsonyban a legborsosabb. ĺgy az egyetemisták többsége – ha összeszorított foggal is – de még mindig örül annak, ha kollégiumi szálláshelyet kap, és kifizeti a diákok pénztárcájához viszonyítva nem csekély pénzt.

Az oktatásügyi tárca szakértői bízva bíznak abban, hogy a kollégiumok finanszírozásáról és működtetéséről szóló új szabályozás jelentősen javít majd az egyetemi kollégiumok helyzetén. A szabályozás értelmében ugyanis a diákoktól beszedett pénzt ezentúl már nem kell elvezetni az állami költségvetésbe, hanem az a kollégiumok kasszájába kerül. A diákotthonok vezetői továbbra is peszszimistábbak. A Lafranconi diákotthon vezetője például nyíltan elismerte, hogy nincs pénzük a villany-, a gáz- és a vízszámla kifizetésére. Idén nyáron csak a szociális helyiségek festésére és a legsürgősebb asztalosmunkára futotta. A szobákat a kötelező három helyett négy évvel ezelőtt festették, a lyukas tető kijavítására és a málló épülethomlokzat javítására már nem tudtak pénz keríteni. (gyor)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?