Nagy-Britanniában félnek a rangsorolástól

A szigetország egyik legismertebb egyetemi rangsorát a Guardian c. napilap oktatási kiadója jelenteti meg évente, Guardian University Guide címmel. Az Egyesült Királyság interaktív útmutatója a legösszetettebb információs forrás a hallgatók számára a brit felsőoktatásról.

A szigetország egyik legismertebb egyetemi rangsorát a Guardian c. napilap oktatási kiadója jelenteti meg évente, Guardian University Guide címmel. Az Egyesült Királyság interaktív útmutatója a legösszetettebb információs forrás a hallgatók számára a brit felsőoktatásról. A rangsor nem az intézmények általános összehasonlítására helyezi a hangsúlyt, hanem a különböző egyetemeken tanulható szakok szerint végzik el az összehasonlítást.

Az egyetemi rangsorok összeállítását a Brunel University egyik alkalmazott kutatási részlege készíti el. A kialakításánál csak kisebb részben alkalmaznak hallgatók megkérdezésén alapuló kérdőíves kutatást, az adatokat különböző – országos és intézményi – statisztikából, adatokból nyerik. A Guardian ranking minden szak rangsorolására összesen hét szempontot használ: a legjelentősebb az oktatás minőségi értékelése, ezen felül figyelembe veszik külön az első éves hallgatók értékelését, valamint egyéb foglalkoztatási, gazdálkodási adatokat. Érdekesség, hogy 2005-től már az is szempont lesz, hogy az adott szakot oktató intézmény mennyire befogadó, azaz etnikai kisebbségekhez tartozók vagy fogyatékkal élők mekkora százalékban tanulnak az adott szakon.

Ezek súlyozott értékeiből épül fel az adott intézményen belül az adott szakon folyó képzést értékelő pontszám, ami alapján rangsorolni lehet a hasonló képzést nyújtó intézményeket. Az értékelési szempontok évről-évre változnak, az előző évi eredmények publikálása óta számos fejlesztés történt az adatgyűjtés terén, és ebből kifolyólag megváltoztatták az egyes adatokhoz tartozó ún. indikátorok súlyát. Az elmúlt évben mindössze egy intézmény tagadta meg az adatszolgáltatást. A táblázatok, illetve maga az alkalmazott rangsorolási rendszer sok ellenérzést váltott ki az akadémiai szférában. Sokszor felháborodnak az intézmények az általunk választott módszeren vagy adatokon, és azon, hogy „egymás ellenében” lehet rangsorolni az egyetemeket.

A Guardian University Guide honlapján (http://education. guardian.co.uk/universityguide2004) néhány jó tanácsot is találunk a ranking használatához, ezek általában más hasonló intézményi rangsoroknál – így nálunk is – megszívlelendők:

Ne csak a táblázatokat használjuk, ezek csak útmutatóul szolgálnak, konkrét értékítéletet, értékelést nem tartalmaznak az intézményi szolgáltatásokról.

A teljes kép kialakítása érdekében járjunk nyílt napokra, beszéljünk a már ott tanuló diákokkal és tanárokkal, olvassunk el minél több intézményről szóló prospektust.

Ha máshol közölt intézményi rangsorokat találunk, tapasztalhatjuk, hogy az adatok néhol különböznek. Ez a módszerek és a felhasznált adatok különbözősége miatt van. A Guardian honlapján kiválaszthatjuk a legfontosabb indikátort és annak megfelelően rendezhetjük át a táblázatokat.

A teljes, összesített rangsorolás érdekes ugyan, de mégse ez legyen a döntési szempontunk, hanem az egyes kiválasztott tantárgy szerint készítsünk egyéni sorrendet. (f)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?