Mióta gombolja az ember a ruháit?

Mennyiféle formát ölthet egy gomb, illetve gombsor! Lehet kicsi, lehet nagy, egyszínű vagy tarkabarka, sokféle színben pompázó, készülhet fából, fémből, műanyagból vagy akár szövetből, egyszóval a gombbal is divatozhatunk.

Mennyiféle formát ölthet egy gomb, illetve gombsor! Lehet kicsi, lehet nagy, egyszínű vagy tarkabarka, sokféle színben pompázó, készülhet fából, fémből, műanyagból vagy akár szövetből, egyszóval a gombbal is divatozhatunk. De vajon mióta díszíti az emberek ruháit a gomb, és mióta használják praktikus kellékként a divattervezők?

Talán nem árulunk el nagy titkot, ha azt mondjuk, hogy az őskori ember még nem ismerte a gombot. Barlanglakó őseink csonttűvel fogták össze bőrruháikat. A divat azonban egyidős az emberiséggel, így hát akkoriban is voltak tipikus, korra jellemző öltözködési formák és technikák. A bronzkorban például a spirális (csavaros) díszű bronztűk voltak a menők. A rómaiak viszont nemesfémből készült drágaköves fibulákat (ún. díszcsat vagy melltű) viseltek. Egyébként ezek a fibulák a mai biztosítótű ősei. Mindenesetre az biztos, hogy például Horatius még nem gombolta be a tunikáját.

Az ásatások tanúsága szerint a honfoglaló magyarok nem a latinos fibulát használták, hanem félgömb alakú, füles pitykegombok sorával zárták a ruháikat. Bizáncban a 10-11. században még tűvel kapcsolták a ruhákat, a rómaiakhoz hasonló módon, tehát elképzelhető, hogy a gomb Keletről, a lovas népek segédletével került Nyugat felé. S így akár azt is mondhatjuk, hogy az ámuló Európát a gombbal a magyarok ajándékozták meg.

Nemzeti büszkeséggel állapíthatjuk meg, hogy nálunk a gombolt férfiruha első ábrázolása a Nagy Lajos király idejében íródott és illusztrált Képes krónikában található. A képen IV. Béla megkoronázza V. Istvánt. István zekéje elöl gombolt, mégpedig balról jobbra. És ez a gombolási gyakorlat élt tovább a 17. és 18. század során is a férfiak esetében.

És mi a helyzet a nőkkel? Ők miért fordítva, vagyis jobbról bal felé gombolnak? A 19. század második harmadáig a női ruhák elejének szabása teljesen részarányos, és rendszerint hátul kapcsolódik. Tehát ekkor még egyáltalán nem beszélhetünk gombolásról. A 19. század második felében az emancipáció (női egyenjogúsági mozgalom) kezdetével egy időben a női viselet férfias vonásokat öltött. 1836-ban egy pesti divatlap lovaglóruhás hölgyet mutat be, mellette pedig gavallérját. Ruhájuk majdnem egyforma szabású, s mindkettőjüké balról jobbra gombolódik! Az 50-es években az elöl gombolt ruha a nők körében is kezdett általánosabbá válni. A divatrajzolók a szimmetria kedvéért a női ruhát – ellentétben a férfiruha gombolásával -jobbról balra kezdték el rajzolni.

És ki gondolná, hogy az ellentétes gombolás valódi oka milyen romantikus? A múlt század érzelmes művészete szívesen ábrázolta az egymás mellett andalgó párokat úgy, hogy az egymáshoz való tartozásukat a ruhájuk egymás felé gombolása is kifejezze. ĺgy vált ma már megmásíthatatlannak érzett szabállyá ez az érzelmes divatrajzolói ötlet. Ugye milyen érdekes? (s)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?