Mindenki hozzájárul, az államot kivéve

Bár az oktatásügyi minisztérium rendelete értelmében az önkormányzatok vezetőinek legkésőbb augusztus 31-éig kellett volna aláírni a hatáskörükbe tartozó iskolák átvételéről szóló okiratokat, az állami szervek késlekedése miatt a csak részben zárulhatott le a delimitációs folyamat.

„Rövid távon a város önmagát fosztja meg, ha támogatni kívánja a hatáskörébe tartozó oktatási intézményeket” Somogyi Tibor felvételeBár az oktatásügyi minisztérium rendelete értelmében az önkormányzatok vezetőinek legkésőbb augusztus 31-éig kellett volna aláírni a hatáskörükbe tartozó iskolák átvételéről szóló okiratokat, az állami szervek késlekedése miatt a csak részben zárulhatott le a delimitációs folyamat. A somorjai önkormányzat iskolafenntartással kapcsolatos problémáiról, az iskolák átvételéről a város alpolgármesterét, Domsitz Károlyt kérdeztük.

Megkapták már a delimitációs jegyzőkönyveket? Az önkormányzat milyen oktatási intézményeket vett át az államtól?

Július elsejétől a város hatáskörébe került a jogalanyisággal bíró magyar, illetve szlovák tanítási nyelvű, a tejfalusi nem teljes szervezettségű alapiskola, a művészeti alapiskola, a helyi szabadidőközpont és nyolc óvoda. Az átvételről szóló okiratokat a múlt héten kapta meg az önkormányzat. Mielőtt a polgármester aláírná, a város vezetése alaposan áttanulmányozza a jegyzőkönyveket, azaz megvizsgálja őket mind tartalmilag, mind formai szempontból.

Egyeztettek-e az eltelt két hónapban a fontosabb kérdésekről az iskolák, óvodák képviselőivel?

Július óta iskolafenntartóként folyamatosan és már azt megelőzően is tárgyaltunk az oktatási intézmények igazgatóival, az egyeztetések alkalmával főként személyi ügyek és gazdasági kérdések kerültek szóba. Úgy gondolom, az eltelt időszakban hatékony párbeszéd alakult ki az önkormányzat és az iskolák vezetői közt. Mindkét fél pozitívan áll hozzá a tárgyalásokhoz, az igazgatók rendszeresen tájékoztatnak minket gondjaikról, és nagyon bíznak abban, hogy az önkormányzat feladatából adódóan mielőbb megoldja vagy legalább kezeli a sok esetben évek óta meglevő problémáikat. Nyilván a város sem lesz képes azonnal felszámolni a különböző hiányosságokat, de reményeink szerint legalább távlatot biztosíthatunk az iskoláknak. Érdekei azonosak, célunk, hogy megmaradjanak a helyi iskolák és óvodák, az oktatás pedig színvonalasabbá váljék.

Terveznek-e pedagógus-elbocsátásokat?

Még nincsenek erre vonatkozó elképzeléseink. Jelenleg helyzetfelmérés folyik. Ebben az évben nem tervezünk elbocsátásokat, annál s inkább, hogy a legfrissebb ismereteink alapján több intézményben is emelkedett a tanulók létszáma.

Felmérte-e a város vezetése, milyen állapotban vannak az iskola- és óvodaépületek, az állami támogatásokból futja-e majd a szükséges felújítási munkálatok elvégzésére?

Nincs szükségünk különösebb szakértői véleményekre ahhoz, hogy valós képet alkothassunk az épületek állapotáról. Nem szabad elfelejteni, hogy a város vezetői közül sokan szintén ezekbe az iskolákba jártak. Az iskolaépületek egy, a Halász utcai magyar tanítási nyelvű alapiskola kivételével felújításra szorulnak, állagmegóvó munkálatokra, különféle beruházásokra pedig természetesen mindegyik esetében szükség van. Az államtól egyelőre nem kaptunk pénzt, sőt a szlovák alapiskola több mint negyvenéves épületének a már megkezdett körülbelül 2,7 millió koronát igénylő felújítását is csak nagyon nehezen tudjuk befejezni, mivel az ígért minisztériumi írásbeli beruházási támogatás nem érkezett meg. Az oktatásügyi minisztérium még idén márciusban elkötelezte magát a szükséges pénz folyósítására, az iskola igazgatónője elrendelte a munkálatok megkezdését, a pénz azonban mind a mai napig késik. A város saját költségvetéséből különített el 280 ezer koronát, hogy hozzájáruljon a beruházás költségeihez. Pénz hiányában azonban nemcsak karbantartási munkálatok maradhatnak el, sok esetben problémát okoz az iskola- és óvodaépületek puszta fenntartása is. Több esetben például az alkalmazottak saját pénzükön vásároltak tisztítószereket.

A központi támogatásból származó bevételek ezek szerint aligha fedezik a valós költségeket. Honnan fogja a város előteremteni a hiányzó, szükséges mennyiségű pénzt?

Miután az iskoláink fennmaradása létkérdésnek számít, az önkormányzatnak eszébe sem juthat a pénzhiány esetén történő bezárásuk. Ilyen döntést egy felelősen gondolkodó városi vezetés semmilyen körülmények között nem vállalhat fel. A pénzmegtakarítás érdekében sor kerülhet ésszerűsítő intézkedésekre, de ezek is az iskoláink hosszú távú fennmaradását kell, hogy szolgálják. A jövőben szeretnénk létrehozni egy katasztrófaalapot, melyből legalább a legszükségesebb kiadások költségeit fedezhetnénk. A helyi költségvetési tételek átcsoportosításával tudjuk csak kezelni a problémát. Ez annyit jelent, hogy egyéb területektől kell pénzt elvonnunk az oktatásügy finanszírozására. Rövid távon a város önmagát fosztja meg, ha támogatni kívánja a hatáskörébe tartozó oktatási intézményeket. Az iskolák felkarolásával azonban hosszú távon saját jövőjét is biztosítja.

Rendezettek-e az iskolaépületek és a hozzájuk tartozó telkek tulajdonjogi viszonyai?

Úgy gondolom, ezzel kapcsolatban számos problémánk lesz. Több esetben tisztázatlan, ki telek a tulajdonosa. Egyelőre azt sem tudjuk megállapítani, hogy ezek a vitatott vagyonjogi kérdések mikorra rendeződhetnek.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?