Milyen gyorsan terjed a hang?

Talán eszünkbe sem jutna a mindennapi életben azon gondolkodni, hogy amit másoknak mondunk, tehát hangot adunk ki, ahhoz kell egy kis idő, míg hozzá is eljut.

Talán eszünkbe sem jutna a mindennapi életben azon gondolkodni, hogy amit másoknak mondunk, tehát hangot adunk ki, ahhoz kell egy kis idő, míg hozzá is eljut. S hogy mennyi ez az idő? Változik-e attól függően, hogy milyen távolságból szólunk, vagy kiáltunk? Egyszerűen ki lehet deríteni, ha karon fogod egy barátodat, és együtt jártok utána a kérdésnek.

Hallhattad már akár a televízióban különféle tudományos műsorokban, de az iskolában is fizika órán, hogy bizonyos dolgok terjedéséhez meghatározott idő kell, éppen úgy, mint neked ahhoz, hogy eljuss egyik helyről a másikra akár gyalog, biciklivel vagy más módon. Ugyanígy a hangnak vagy akár a fénynek is idő kell ahhoz, hogy célba érjenek.

A hang rendkívül gyorsan terjed, ezt a tempót szokták hangsebességnek, vagy a fény esetében fénysebességnek hívni. Vajon melyik a gyorsabb? Annak ellenére azonban, hogy gyorsan terjed a hang, nagyobb távolságok megtételéhez bizony neki is időre van szüksége. Itt jön a képbe a barátod, akinek a segítségével meg is mérhetitek a hang terjedési sebességét, vagyis azt, hogy milyen gyorsan terjednek a hanghullámok. A sikeres méréshez másodpercmutató órára vagy inkább digitális stopperre lesz szükségetek. Menjetek ki egy nagy, sík területre és távolodjatok el egymástól körülbelül 300 méterre. A barátod kiáltson egy nagyot, és ugyanabban az időben lendítse a karját, hogy tudd, honnantól kell számítanod az időt. Minél távolabb álltok majd egymástól, annál hosszabb ideig tart, amíg a karlendítés után eljut hozzád a barátod hangja. Mérd meg az időt! Az említett 300 méteres távolság esetében a hang odaérkezéséhez szükséges idő megközelítően 1 másodperc lesz. Felmerült bennünk az imént az a kérdés is, hogy milyen gyorsan terjed akkor a fény! A fény lényegesen kevesebb idő alatt ér célba, mint a hang. Gondolj csak egy nagy zivatarra. Vihar idején azt tapasztaljuk, hogy előbb látjuk a villanást, és csak aztán halljuk később a hangját. A villámlás és a dörgés között eltelt időből nagyjából következtetni lehet a viharnak a megfigyelési helytől való távolságára, ha tudjuk, hogy mintegy 3 másodperc felel meg 1 kilométernek. Ha üzemen kívül álló vasúti pálya közelében vagytok, vagy a házatok körül hosszú drótkerítés van, akkor ezekkel is el lehet végezni a kísérletet. A fémben a hang ugyanis körülbelül ötször olyan gyorsan terjed, mint a levegőben. Érdekes következtetésre juthatsz, ha kipróbálod ezeket a kísérleteket, s meglátod, valóban igazak-e a fenti állítások, s hogy tényleg elhidd, rajta, járj utána te magad! (s)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?