Szlovákiában nyolc férfi közül egynél élete folyamán prosztatarákot diagnosztizálnak. A második leggyakoribb rákfajtáról van szó a férfiak körében. Sokszor már csak előrehaladott stádiumban diagnosztizálják, ami nagymértékben lerövidíti az életet. A legnagyobb veszélyben a 60 évnél idősebb férfiak vannak, de már nem ritka a fiatalabb beteg sem. Kívánatos lenne, ha minden, 50. életévét betöltött férfi rendszeresen járna urológiai ellenőrzésre.
Elmúlt 50 éves? A prosztatavizsgálat kötelező!
Egyre több a prosztatarákos beteg, ami nagymértékben megnöveli a kezelési és a munkaképtelenséggel kapcsolatos költségeket. Az elmúlt 10 év alatt ezek a duplájára – 1,2 millió euróról 2,1 millióra – emelkedtek. Az elemzők szerint világos stratégiát kellene kidolgozni, hogy a szakemberek fel tudjanak készülni a betegek számának emelkedésére, és már akkor ki tudják mutatni a daganatos betegséget, amikor még jól kezelhető. „Ha későn fedezik fel a betegséget, rendkívül nagy teher nehezedik a betegellátó rendszerre. Feltételezhető, hogy az elkövetkező években jelentősen megnő a prosztatarákos esetek száma” – mondja Róbert Babeľa professzor, a prosztatarák kezelésére fordított kiadásokkal foglalkozó tanulmány szerzője.
Nőnek a közvetett és a közvetlen kiadások
Szlovákiában 2009. és 2021. között 66,31 százalékkal nőtt a prosztatarákos esetek száma. Hasonló a helyzet a halandóság terén is. Az arány ebben az esetben 34 százalék, ami rendkívül sok. A prosztatarák kezelésére fordított közvetlen kiadások szintén gyorsan emelkednek: 2021-ben 58 105 198 eurót tettek ki, ami 2024- hez képest 158 százalékos növekedést jelent. A közvetett kiadások a munkaképtelenséggel és rokkantsággal járó költségeket jelentik: 2021-ben 3 019 661 euró volt, ami 97 százalékos növekedést jelent. Ezeket a költségeket a szociális biztosító fedezi. 10 év alatt 1 millió euróról 2,1 millió euróra nőttek ezek a kiadások.
„A prosztatarák világszerte jelentős gazdasági és társadalmi terhet jelent. Ezért fontos, hogy az európai politikusok és egészségügyi dolgozók komplex stratégiákat dolgozzanak ki és érvényesítsenek, a hatásos kezelésre összpontosítsanak, s ezzel enyhítsék az egyénre és a társadalomra nehezedő nyomást” – pontosít a professzor.
A megelőzés a korai felismerés alapja
Sok férfi azért nem megy urológushoz, mert szégyenkezik vagy fél a prosztatavizsgálattól, és már csak akkor jut oda, amikor fájdalmai vannak. A férfiaknak évente mindössze 6–12 százaléka vállalja az urológiai szűrővizsgálatot. Meg kell jegyezni, hogy a rendszeresen szűrővizsgálatra járó prosztatarákos betegek halálozásának kockázata nagyon alacsony. Ha időben fény derül a betegségre, több mint 90 százalékos sikerrel lehet kezelni, és kisebb teher hárul a betegellátó rendszerre és a társadalomra.
„Kezdetben semmilyen tünet nem utal arra, hogy baj van. Az alsó húgyutakkal kapcsolatos panaszok – gyakori vizelés, vizelési inger, a vizeletsugár gyengülése, véres vizelet – azonban prosztatarákot is jelezhetnek, bár nem tipikus tünetekről van szó. Ha a beteg csontfájdalmakat, gyengeséget, súlycsökkenést tapasztal, gyakran a prosztatarák már előrehaladott stádiumáról van szó. E rákfajta gyakorisága a korral emelkedik, a legtöbb eset a 60. és a 70. életév között jelentkezik, ezért azt ajánlom a férfiaknak: ne halogassák az urológiai kivizsgálást. Az 50. életév után már elengedhetetlen ez a vizsgálat” – figyelmeztet dr. Boris Kollárik, az egészségügyi minisztérium urológiai főszakértője.
- gyakoribb vizeletürítés
- nehezen induló vizelet
- olyan érzés, mintha vizelés után vizelet maradt volna a húgyhólyagban
- alkalmanként égő érzés vizelés közben
- merevedési zavarok
- alkalmanként vér jelenléte az ondófolyadékban
Teszt a gyorsabb felismerésért
Ha valakinél felmerül a prosztatarák gyanúja, általában vérvétellel megállapítják a specifikus antigén, a PSA szintjét, ami a prosztatasejtek által termelt enzim. Ez az érték azonban nem mindig pontos, és a magas PSA-érték nem mindig jelent prosztatarákot. Ahhoz, hogy megkülönböztessék egymástól a prosztatanagyobbodást és a rákot, alapos diagnosztikára van szükség, ami magába foglalja a mágneses rezonanciát és a fájdalmas szövetmintavételt. Előfordulhat, hogy a PSA-szint meghatározása nem elegendő, és az urológusnak további vizsgálatokat kell elrendelnie. Egy új, szlovák tudósok által kifejlesztett vérteszt meggyorsíthatja a diagnosztizálást.
„Ezt a tesztet a prosztatarák kimutatására és a kezelés ellenőrzésére is fel lehet használni. Pontosabb, mint az eddig használt tesztek, megbízhatósága 25–50 százalékkal nagyobb, mint az ismert vérteszteké” – magyarázza Ján Tkáč mérnök, a vérteszt kifejlesztője. A vérminta alapján meg lehet mondani, hogy kinél fontos elvégezni a szövetmintát és kinél nem, s már akkor ki tudja mutatni a daganatos betegséget, amikor az még sikeresen kezelhető.
Ennek az új módszernek az alapja a fehérjék felületén lévő úgynevezett glükánok kutatása. A fehérjék felületén lévő glükánokból, egyszerűen mondva cukrokból következtetni lehet arra, milyen állapotban vannak a sejtek. Nagyon eredményesen képesek felfedni a sejtekben lejátszódó rákos folyamatokat. A glükánok kutatásáért 2022-ben a kutatókat Nobel-díjat tüntették ki.
501 betegen próbálták ki a tesztet, és kiderült, hogy 100 eset közül 82- ben pontosan kimutatta a prosztatarákot. Szlovákia 60 urológiai rendelőjében szerezhető be, de sajnos az egészségbiztosítók még nem fizetik. Azoknak a 45 évnél idősebb férfiaknak ajánlott, akiknek PSA-értékük magas.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.