Egy nemrég végzett nagyszabású svéd tanulmány szerint egészen kicsi életmódbeli lépésekkel is meg lehet előzni a prosztatarák kialakulását.
Mozgással 35 százalékkal csökkenthető a prosztatarák kockázata
A kutatásba több mint 57 ezer férfit vontak be, akiknek ismerték egészségi állapotukat és egyéb testi paramétereiket. Elemezték életmódjukat és egészségi állapotukat is. Az adatok között szerepeltek két kardiorespiratorikus teszt eredményei, amelyek azt a szintet mutatják, hogyan dolgozik együtt a szív, a tüdő és az izmok, milyen állapotban van a szív- és légzőrendszer, és milyen az ember testi egészsége. A szív- és légzőrendszer edzettsége jelzi az egészségi állapotot. Ebből következik, hogy a kardiorespiratorikus állóképesség növelése pozitívan hat az általános egészségi állapotra. A tüdő és a szív hatékonyabban fel tudja használni az oxigént.Így tovább sportolhat anélkül, hogy elfáradna.
A British Journal of Sports Medicine című magazinban megjelent tanulmány három csoportra osztotta a férfiakat.
Az első csoportba azok kerültek, akiknek kardiorespiratorikus állóképessége egy év alatt 3 százalékot javult, a második csoport többé- kevésbé hasonló értékeket mutatott, a harmadikba azokat sorolták, akiknek az erőnléte 3 százalékkal romlott. A tanulmány eredményei bizonyították, hogy a kardiorespiratorikus állóképesség háromszázalékos javulása a prosztatarák kockázatának 35 százalékos csökkenését eredményezte.
- gyakori vizelési inger;
- vizelés közben tapasztalható kellemetlen érzés;
- szexuális zavarok vagy a sperma minőségének változása, esetleg véres színezete;
- éjszakai gyakori vizeletürítés, a vizelet nehezen indul, lassabban és gyengébb sugárban ürül;
- olyan érzés, mintha nem tudná az ember a hólyagját teljesen kiüríteni, a vizelet a hólyagban pangani kezd, amely felülfertőződéshez, a panaszok; erősödéséhez, fájdalmas, égő, véres vizeletürítéshez vezethet;
- ha a daganat a prosztatát körülvevő szervekre is ráterjedt, állandó, tompa gáttáji és ágyéki fájdalom léphet fel.
(webbeteg)
A kutatók ugyanakkor azt is elmondták, hogy mely mozgásformát lehet összefüggésbe hozni a betegség kockázatának csökkenésével. „Jó lenne, ha a nagyobb intenzitású mozgást választanánk, vagyis olyat, ami közben a beszélgetés már nehezünkre esik” – mondta Kate Bolam, a tanulmány társszerzője.
Futás, úszás, kerékpározás, turisztika vagy tánc – válassza ki azt a mozgásformát, amely lényegesen megemeli a pulzust. Minél intenzívebb a mozgás, annál inkább nem kell figyelni arra, hogy meddig és milyen gyakran végezzük. Nagyobb lesz a szív- és érrendszerre gyakorolt hatás, ha minél több izmot mozgat meg. Az említett svéd tanulmány a maga nemében hiánypótló. Ugyan már vannak tudományos bizonyítékok arról, hogy a mozgás csökkenti bizonyos rákfajták kialakulásának kockázatát, a prosztatarák esetében azonban ez csak most bizonyosodott be.
(idnes.cz -ki)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.