Lehet, pontosan téged keresnek?

Az állásbörzék szezonja van. Ha a programok keretében állásinterjú-szimulációt kínálnak a szervezők, érdemes élni a lehetőséggel. A saját élményként átélt interjúhelyzet tapasztalataival bátrabban nézhetsz az éles helyzetek elé.

Az állásbörzék szezonja van. Ha a programok keretében állásinterjú-szimulációt kínálnak a szervezők, érdemes élni a lehetőséggel. A saját élményként átélt interjúhelyzet tapasztalataival bátrabban nézhetsz az éles helyzetek elé. Lehet, hogy a cégek pont téged keresnek!

Az állásinterjú fontos lépés az alkalmazás során. A cégek képviselői, vagy az általuk megbízott szakértők és az állásért versengő jelöltek rövid, ámde annál izzasztóbb beszélgetés keretében méregetik egymást. A munkaadók érdekei világosak: minél gyorsabban, költséghatékonyabban megtalálni azt az embert, aki a meghatározott feladatok ellátására alkalmas lehet a szervezetben.

Nem kevés ráfordítást jelent már az állásinterjúkig eljutni – mindkét fél részéről. Optimális esetben a munkaadó részletes elemzéssel összeállítja azoknak a kompetenciáknak a listáját, amelyeket a jelöltnek hoznia kell, ahhoz hogy megbirkózzon a cégnél rá váró feladatokkal. Az elvárt kompetenciák a munkakörök elemzésével, a feladatok alapos tanulmányozásával készülnek. Nem kevés a tét a munkaadók részéről: a kiválasztással megbízott cégeknek gyakran a fontos pozícióra szánt bér 1-1,5 éves összegét kell kifizetniük a közreműködésért! Nem csoda tehát, hogy kemények a feltételek.

Az álláskeresők részéről is jelentős a ráfordítás: elsősorban időben, felkészülésben. Az állásbörzék állásinterjú szemináriumain és a rendelkezésre álló irodalmak segítségével alaposan felkészülhetnek a jelentkezők a megmérettetésre. Furcsának tűnhet, de mindkét félnek érdeke, hogy megtalálja a megfelelő partnert a folyamat során: nyilvánvaló a veszteség a cégek részéről, ha nem a megfelelő embert választja. Ha alkalmazza azt a jelöltet, aki végül nem tudja beváltani a hozzá fűzött reményeket, hosszú távon hatalmas károkat szenvedhet. Ugyanilyen, de a könyvelésben azonnal nem jelentkező hátrányt jelent az is, ha a jó képességű jelöltet elszalasztja, és az a konkurenciánál teljesít majd.

Szokatlan, de a döntés bizonyos mértékben az állásinterjúra jelentkező álláskereső kezében is van. Ha az interjú során nem érezte legalább mérsékelten biztonságban magát, nem választja a munkaadót. A cégnek ugyanúgy el kell tehát „adnia” magát ahhoz, hogy egy kölcsönösen gyümölcsöző kapcsolat alakuljon ki.

Minden álláskeresőnek tisztában kell lennie azzal, hogy az állásinterjúk a cégek életében is különleges helyzetet jelenthetnek. Ennek megfelelően gyakori, hogy nem elég felkészültek a kiválasztással foglalkozó munkatársak, esetleg az adminisztráció akadozik a kiválasztás folyamatában: például hosszasan várat magára a válaszlevél akár az állás betöltésével, akár a pályázat elutasításával kapcsolatban. (Érdemes tehát a rendelkezésre álló időt kihasználni, és párhuzamosan több helyszínen pályázni.)

Az állásinterjún való részvétel – ha nem is kötelező tanegység – de ajánlható mindenkinek az állásbörzék programjából. (i, he)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?