Karvaiak diákkarácsonya

A Karvai Összevont Kertészeti és Mezőgazdasági Középiskolában már december elejétől készülnek a tanulók a karácsonyra. Az ötvenhárom éves múltra viszszatekintő oktatási intézményben évről évre színvonalasabb rendezvényekkel várják a szeretet ünnepét.

Ebben az évben először rendeztek nyílt napokat, öt napon át, amelyen részt vettek a körzet alapiskoláinak nevelési tanácsadói, majd az alapiskolák diákjai és szüleik kaptak tájékoztatást az iskoláról. Az érdeklődők megtekintették az elméleti és gyakorlati oktatói termeket, valamint a virágkötők munkáiból készült kiállítást.

Külső és belső terek díszítése

Varga Judit igazgatónő azon kívül, hogy ismertette az iskola jelenét és jövőjét, szívesen beszélt a virágkötők sikereiről is. „A virágkötő és -berendező, hároméves, záróvizsgával végződő szakon tanulók megfelelő növénytani, környezetvédelmi és esztétikai ismeretekkel rendelkeznek. Ismerik a dísznövények termesztésének alapjait, alkalmazását külső és belső terek díszítésénél, valamint képesek virágokból készült kompozíciók elkészítésére és a vevők kiszolgálására. A virágkötészet olyan tevékenység, melynek során a dísznövénytermesztés által megtermelt virágokból, gyűjtött növényi részekből és ipari segédanyagokból kedvező esztétikai hatású kötészeti munkákat (pl. csokrokat, virágtálakat, koszorúkat) hoznak létre. Annyiban különbözik más képzőművészeti ágaktól, hogy anyaga élő és mulandó növényi rész. A növény a természetben kialakult egység, és ezt kell a virágkötőnek a törvényszerűségek figyelembevételével egymás mellé rendeznie, hogy szépségük fokozódjon.

Fejlesztik a közízlést

A virágkötészet jelentősége természetesen együtt változik az életszínvonallal. A virágkötő azzal, hogy szép, ízléses készítményeket hoz létre, fejleszti a közízlést, részt vesz környezete esztétikai nevelésében. Az ízlésesen becsomagolt és díszített ajándéktárgyakkal, csokrokkal örömet szerezhetünk ismerőseinknek. A virágkötő akkor végez kézműves munkát, ha megtanult ismeretei alapján, egyéni és művészi vonás nélkül tömeges készítményeket hoz létre. Az ehhez szükséges tudást szinte mindenki megszerezheti némi gyakorlás után. A virágkötészet akkor válik művészetté, amikor az alkotásnak az alapvető szabályok alkalmazásán túl egyéni jellege, kifejező ereje és művészi mondanivalója is van. Művészi fokon való végzéséhez egyéni rátermettség, tehetség, fantázia, ízlés is szükséges az elméleti tudás és a kiforrott szakmai gyakorlat mellett.”

Szakmai kilátások

A gyakorlati ismeretek elsajátítása az iskola tangazdaságában, üveg- és fóliaházakban történik. Mivel az utóbbi években az iskola végzős tanulói közül sokuknak sikerült elhelyezkedni az uniós országokban az iskola vezetősége nagy hangsúlyt helyez az angol és a német nyelv elsajátítására. A Comenius-program keretében német, norvég, magyarországi iskolákkal közösen virágkötő versenyt szerveztek, kiállításokon vetek részt, és cserelátogatásokat szerveztek az egyes iskolákba.

A Leonardo-program jóvoltából a tanulók eljutottak Szlovéniába, Ausztriába, Norvégiába, Németországba, Hollandiába. Az iskola diákjai értékelik ezeket a lehetőségeket, hiszen megismerik az adott országot, annak lakosságát, kultúráját, életkörülményeit, szokásait. Megnyíltak a fiatalok előtt az európai kapuk, s ezzel tovább bővítették diákjaik ismeretkörét.

Eredmények

A tanulók nem csak külföldön, de idehaza is évről évre sikeresen szerepelnek a különböző pályázatokon. Legutóbb a Szlovákia Magyar Pedagógusok Szövetsége a Szülőföld Alap támogatásával hirdette meg a természettudományos diák-szakdolgozatok itthoni bemutatását, amelynek célja, hogy a középiskolások tehetségének kibontakozását segítség a természettudományos tantárgyakban, elősegítsék szülőföldünk természettudományos múltjának felkutatását, hogy így az egész Kárpát-medencét felölelő mozgalomhoz csatlakozzanak. Az Uzsák Anita, Seres Krisztina, Nagy Zsuzsa, Szőke Erika, Tóth Ildikó, Juhász Judit és felkészítő tanáruk, Varga Ingrid alkotta csapat sikeresen szerepelt, és a zsűri értékelésének köszönhetően a szakdolgozatok eljutottak Budapestre is.

A virágkötők munkáikkal tovább népszerűsítik a szakma és az iskola jó hírnevét, hiszen legutóbb a Nyitrán megrendezett karácsonyi kötészeti versenyen is szép sikert értek el. A versenyzőknek karácsonyi csokrot és karácsonyi fantázia díszt kellet elkészíteni, 60, illetve 90 perc alatt.

Az iskola a jövőben két európai programba is bekapcsolódik. Az egyik az Alicera, amelyet kimondottan a mezőgazdasági középiskolák részére szerveztek, a másik a Leonardo-program bővített változata, amelyet a virágkötők számára írtak ki, amely jövőre indul tizenöt ország részvételével.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?