Jane Goodall, a majmok védelmezoje

Hetven évének küszöbén Jane Goodall továbbra is évi 300 napot utazik és tevékenykedik az állatok védelmében. Az angol zoológusno egészen fiatalon vált híressé a tanzániai csimpánzokon végzett megfigyelései kapcsán azzal, hogy felfedezte: az állatok képesek munkaeszközök készítésére.

Hetven évének küszöbén Jane Goodall továbbra is évi 300 napot utazik és tevékenykedik az állatok védelmében. Az angol zoológusno egészen fiatalon vált híressé a tanzániai csimpánzokon végzett megfigyelései kapcsán azzal, hogy felfedezte: az állatok képesek munkaeszközök készítésére.

A 80-as években kezdett aktivistaként dolgozni és azóta is folyamatosan fellép az ellen, hogy a fejlodés nevében kiírtsanak egyes állatfajokat. Nem véletlen, hogy o kapta meg a tudományos kutatás Asturias Hercege-díjat, amiért kutatásaival lehetové tette a csimpánzok és az emberi magatartás, kultúra gyökereinek mélyebb megismerését. A díj 23 éves fennállása óta ez az elso alkalom, hogy zoológusra esett a választás.

„Nagy megtiszteltetés e számomra – mondta a sajtónak az angliai Bornemouthban – a spanyol királlyal is beszélgettem már a bikákról. Az állatoknak is vannak érzelmeik, meg kell látni a dolgokat az o nézopontjukból is. Egyébként minden országban van ok a bírálatra az állatokkal való bánásmód miatt.“

Goodall állatszeretete gyermekkorában kezdodött, amikor a Tarzant ésa Dzsungel könyvét olvasta. „Elhatároztam, hogy Afrikában fogok élni az állatok között és írni fogok róluk. Ez volt az álmom. Mindenki nevetett rajtam, kivéve anyámat. O azt mondta: Ha akarsz valamit és keményen dolgozol, legyozöd az akadályokat, mindig megtalálod az utat, hogy elérd a célod. Ez az üzenetem a fiataloknak.“

„Az emberben és a csimpánzban sok hasonló személyiségjegy van – magyarázta. – Ugyanazok az érzelemtípusok, értelmi képesség, amelyek lehetové teszik, hogy olyan dolgokat csináljanak, mint az emberek. El kell fogadnunk, hogy nem mi vagyunk azegyedüliek a Földön, akiknek személyiségük és érzelmeik vannak. Mégsem élhetünk együtt. Mert ki tudja, miért ok is, mint mi, lehetnek kiszámíthatatlanok és nagyon agresszívek.

Védik területüket, ugyanakkor elfoglalják a szomszédét. Nekik is két arcuk van: egy brutális és agresszív, és egy kedves, szelíd. A vadonban szeretnek élni, szabadon, szeretnek sokat mozogni, utazni, kiválasztani a kedvenc gyümölcsöt. Ha velünk élnének, nagyon mesterséges életük lenne. Vannak, akik csimpánzot tartanak társállatként. Ezt nem lenne szabad.

Goodall nem hiszi, hogy a bennszülöttek csimpánzhús-fogyasztása fenyegetné a fajta fennmaradását. „A helyiek harmóniában élnek a dzsungellel. Fenyegetést azok a vállalkozások jelentik, amelyek 100 kilométeres utakat építenek a dzsungelben, leölik a csimpánzokat, felfüstölik a húsukat és kamionokkal szállítják el a városba, ahol sok pénzt adnak érte.“

A zoológusno aktivizmusa nem korlátozódik az állatvilágra: „Most írok egy könyvet arról, hogy mi történik a világban jelenleg, szeptember 11 és az iraki háború között. Azt hiszem, hogy ez a háború még nagyobb terrorizmust fog kiváltani. A kezdetét már látjuk.“

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?