Ismerd és figyeld meg önmagad!

Képzeljétek el, hogy valaki egy földgömböt tart a kezében, ti pedig a világot a saját szemszögetekből vizsgáló és ismerő emberek vagytok. Megkérdeznek benneteket, mondjuk téged, aki most ezt a cikket olvasod, hogy mit látsz ezen a földgömbön.

Képzeljétek el, hogy valaki egy földgömböt tart a kezében, ti pedig a világot a saját szemszögetekből vizsgáló és ismerő emberek vagytok. Megkérdeznek benneteket, mondjuk téged, aki most ezt a cikket olvasod, hogy mit látsz ezen a földgömbön.

Te azt válaszolod például, hogy Európát és Afrikát; megkérdezünk másokat is, és ő pedig azt válaszolja, hogy Ázsiát, az Indiai óceánt és Ausztráliát. Első kérdésünk: mit gondoltok, ki mondott igazat? – Mindkettőjük! – hangzik többektől a válasz. – Igen, hiszen a saját szemszögéből nézve mindkettőjük számára az látható a földgömbön, amit mondtak. Második kérdés: kinél volt az igazság? – Egyiknél sem! – hangzik ismét többektől. Igen, mert az igazság az, hogy a földgömbön 6 kontinens, 3 óceán és számos tenger és sziget is található. Mindegyikük csak az igazságnak egy részét látta, és ezt a részigazságot saját igazaként kezelte. Ha jól megfigyelitek, a világban létező összes probléma, konfliktus, kezdve a személyes és családi konfliktusoktól a háborús konfliktusokig, valamennyi abból az alaphelyzetből indult ki, hogy az egyik ember azt képzelte az igazáról, hogy az igazság, s erről a más igazat hívő vagy tudó embert is meg akarta győzni. Szóval, vagy épp vérrel és vassal. A másikat a saját igazáról meggyőzni akaró emberek konfliktusaiba már nagyon sokan belehaltak. Számos keresztes háború, forradalom szólt az egymás igazáról való győzködésről. Nem állítható viszont, hogy bárki is bölcsebb, önmagát és a világot jobban ismerő emberré vált volna ezen konfliktusok által.

A másik tisztelete, elfogadása, szeretete valahol ott kezdődik, amikor belátom: a másik lehet, hogy másként látja a világot, mint én, de attól még ő is láthatja jól. Neki ugyanúgy lehet igaza, mint nekem, még akkor is, ha homlokegyenest ellenkező a véleményünk egy adott dologról. Az előbbi példa annak megértéséhez is hozzásegíthet minket, hogy minél több, a világot más szemszögből vizsgáló, azt máshogy látó, a teljes világképnek, igazságnak egy másik részét ismerő embert, s mozaik világképét ismered meg, annál teljesebb képet kaphatsz, annál többet megtudhatsz az igazságról, a világról, önmagadról. Úgy gondoljuk tehát, hogy a szeretet nemcsak erkölcsi törvény és morális létigény, hanem lelki és szellemi létszükséglet, ön- és világismeretünk, bölcsebbé, igazán emberré, igazán felnőtté válásunk előfeltétele is egyben. (n, he)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?