Ferenc, az ikon

Húsvét előtt pár nappal egy olyan ember művészeti tevé-kenységét és a tömegkultú-rára gyakorolt hatását vesz-szük górcső alá, aki szegény sorból jutott a katolikus egyház élére. Pápaként is megmaradt embernek, van humora és egészen forradalmi kommunikációs csatornákat használ.

Húsvét előtt pár nappal egy olyan ember művészeti tevé-kenységét és a tömegkultú-rára gyakorolt hatását vesz-szük górcső alá, aki szegény sorból jutott a katolikus egyház élére. Pápaként is megmaradt embernek, van humora és egészen forradalmi kommunikációs csatornákat használ. Ennek köszönhetően kulturális ikonná vált.

Kezdjük a világhálóval, annál is inkább, mivel Ferenc pápa korábban kijelentette, hogy az internetet Isten ajándékának tekinti. Nem tudni, hány százezer fiatalnál lett „jó fej” ennek köszönhetően, mindenesetre ilyesmit egyházfő még sosem mondott.

Ferenc pápa az elmúlt hétvégén világra szóló sikert aratott vadonatúj Instagram-profiljával. A @franciscus egyelőre csak egy rendkívül gazdag fotógyűjteményt tartalmaz, ennek ellenére egy nap sem kellett hozzá, hogy elérje az 1 millió követőt. Ez nyilván eddigi sikeres netes jelenlétének is köszönhető, például annak, hogy 9 millió követővel rendelkező Twitter-csatornáján átlag kétnaponta jelentkezik új tartalommal. A bejegyzések többsége ráadásul közéleti aktualitásokra reflektál, elrugaszkodva az általános dogmatikus üzenetektől. Ferenc pápa hatalmas népszerűségének egyik titka – amellett, hogy a humor sem idegen tőle – kétségkívül a szókimondás, a konkrét fogalmazás, a hit közelítése az aktualitásokhoz. A @Pontifex jelenleg a legtöbbet retwittelt felhasználó a világon. A csatornán természetesen egy social media csoport dolgozik, de állítólag Ferenc pápa minden 140 karakteres üzenetet lecsekkol, mielőtt publikálnák. Ugyanez a helyzet a tizennégy nyelven működtetett pápai Facebook-oldallal is. A Szentatya médiakommunikációjának csúcsa azonban egyértelműen a „Pope App” elnevezésű mobilos alkalmazás, amelynek segítségével a Vatikánban elhelyezett webkamerákon keresztül élőben követhető megannyi pápai program és esemény. A látható és átlátható egyház tehát immár a telefonunkban lehet.

Február elején röppent fel a hír, hogy az egyházfő szerepelni fog egy játékfilmben. A Vatikán sietve pontosított: Ferenc pápa nem tör színészi babérokra, saját magát alakítja a Beyond the Sun című filmben, amely egy család történetét mutatja be a zsoltárokra építve, Jézus üzenetét közvetítve a gyerekeknek.

Szintén a legkisebbeknek szól az a könyv, amelynek címe Kedves Ferenc pápa!, és amely a napokban tizenegy országban, köztük Magyarországon is megjelent. A rendhagyó interjúkötet a pápa válaszait tartalmazza 6–13 éves gyerekek hozzá írt kérdéseire. Vannak köztük viccesek (szeret-e a pápa táncolni), komolyak (miért veszekednek a szülők) és a hitre vonatkozók is (miért teremtett minket Isten, ha tudta, hogy bűnt fogunk elkövetni ellene).

A tavalyi év is a modern pápai kommunikáció jegyében telt. Ferenc pápa lett ugyanis az első, progresszív rocklemezt megjelentető katolikus egyházfő. A Wake Up! című albumra kedvenc beszédeiből válogatott össze szemelvényeket, amelyekhez ismert olasz rockzenészek írtak aláfestő zenét – többek közt az a Tony Pagliuca, aki a hetvenes években Le Orne nevű zenekarával többször szerepelt a slágerlistákon, és a legendás Van Der Graaf Generator tagjaival is dolgozott együtt. A pápa a lemezen angolul, olaszul, spanyolul és portugálul is szól a hallgatókhoz, a témák között pedig a béke, a szeretet, a megértés, a környezetvédelem, a méltóság és az elesettek segítése szerepel.

Jézus Krisztus jelenlegi földi helytartójáról tavaly két életrajzi film is készült, közel egy időben. Mindkettő Ferenc pápa egyházfővé választása előtti életét dolgozza fel. A romantikusabb, meseszerűbb Bergoglio, el Papa Francisco című argentin–spanyol produkciót szeptemberben mutatták be. Jorge Mario Bergoglio életének főbb fordulópontjait ábrázolja, a Buenos Aires-i nyomornegyedben végzett egyházi szolgálattól – amikor a szegénység, a prostitúció és a drogkereskedelem ellen küzdött – egészen püspökké, majd pápává választásáig.

A film olyan személyes pillanatokat is felidéz, mint amikor nagyanyjától megkapta az assisi Szent Ferenc életéről szóló könyvet, ami nagy hatással volt rá, olyannyira, hogy pápaként példaképe nevét vette fel. És természetesen az sem marad ki a filmből, hogy a pápa nagy rajongója a San Lorenzo futballcsapatnak. A főszerepet Dario Grandinetti argentin sztár alakítja, akit sokan ismernek Pedro Almodóvar Beszélj hozzá! című filmjéből.

Decemberben mutatták be a Vatikánban, majd pedig az olasz mozikban a Daniele Luchetti rendezésében készült Chiamatemi Francesco (Hívjatok Ferencnek) című életrajzi filmet. Ez az alkotás realisztikus eszközökkel igyekszik bemutatni azt a hosszú életutat, amely a Buenos Aires-i olasz bevándorló család gyermekét a pápaságig vezette. Feleleveníti főhőse gyermek- és ifjúkorát, amely a korabeli fiatalokéhoz hasonlóan zajlik, egészen addig a pontig, amikor Jorge Mario Bergoglio húszévesen belép a jezsuita rendbe. A filmben megjelenik az a kemény katonai diktatúra is, amelynek idején Bergogliót a rend argentin tartományfőnökének nevezik ki. Ez az időszak a bátorság és a hit komoly próbáját jelenti számára, hiszen a rezsim üldözöttjeit veszi védelmébe, ami veszélyes vállalkozásvolt akkoriban. A fiatal Bergogliót a Che Guevara: A motoros naplója című filmben feltűnt Rodrigo de la Serna alakítja, az idősebbet pedig a chilei Sergio Hernández, aki szerint ez az alkotás nem a vallásról szól, hanem egy olyan emberről, aki hisz Istenben.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?