Felkészülni a jövő kihívásaira

Épületautomatizálás, intelligens ház, okos otthon – mindezek ma már ismerősen csengő fogalmak. A mindennapokban is gyakran találkozunk olyan berendezésekkel, melyek külső emberi beavatkozás nélkül hajtják végre feladatukat.

Épületautomatizálás, intelligens ház, okos otthon – mindezek ma már ismerősen csengő fogalmak. A mindennapokban is gyakran találkozunk olyan berendezésekkel, melyek külső emberi beavatkozás nélkül hajtják végre feladatukat. Ilyen egyszerű megoldás lehet a mozgásérzékelővel ellátott ajtó, garázskapu, világításkapcsoló, a fűtés- vagy klímavezérlés. Igazán kényelmessé azonban akkor teszik az életünket ezek az eszközök, ha nemcsak külön-külön működnek, hanem kapcsolatban állnak egymással, mint egy összetett rendszer elemei, amelyet egy központi egység felügyel, és akár távolról, mobiltelefon segítségével is bármikor ellenőrizhetők.

Az ilyen rendszerek fejlesztése és felügyelete hálózati szakembert igényel. Ez adta az ötletet, hogy a dunaszerdahelyi Szabó Gyula 21. Szakközépiskola „számítógépes hálózatok műszerésze” szakon tanuló diákjai számára szervezzünk egy előadást ebben a témában. Az iskolával már évek óta szorosan együttműködő Nacsa István örömmel vállalta a felkérést.

Nacsa István programtervező matematikus számára az intelligens rendszerek megoldásai mindennapi munkájának részét alkotják. 1995 óta a Középnyugat-magyarországi Közlekedési Központban dolgozik rendszermérnökként, ahol feladata a vállalat informatikai rendszerének üzemeltetése és fejlesztése, ezen belül a hálózatokhoz és a virtualizációhoz kötődő problémák megoldása. 2010-től a CISCO Hálózati Akadémia oktatója, és mentorálja iskolánkon is a CISCO képzési rendszer oktatását és vizsgáztatását. Jelenleg pedig az Edutus Főiskola budapesti tagozatán is oktat másoddiplomás képzésen hálózati informatikát.

A kitűnő oktató-szakember vezetésével diákjaink egy hálózati szimulációs szoftver segítségével modellezhették egy intelligens nyílászáró működését, valamint egy garázsajtó távvezérlését. A kétórás gyakorlat alatt tanulóink elsajátíthatták az okos eszközök hálózatban való működésének, vezetékes és vezeték nélküli felügyeletének főbb alapelveit. Az előadás érdekfeszítő volt, gyakorlatias, az előadó készséggel válaszolt a felmerülő kérdésekre is. Hisszük, hogy az új, innovatív technológiák elsajátítása ma már nélkülözhetetlen minden műszaki szakember számára. Remélhetőleg ez az előadás is hozzájárul ahhoz, hogy diákjaink még nagyobb érdeklődéssel forduljanak napjaink, illetve a jövő technikai újdonságai felé.

Magyarics Mónika

informatikatanár

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?