Felfedte a hallgatóknak a levéltárak titkait

Laczlavik György, a Magyar Országos Levéltár főosztályvezetője tartott a közelmúltban érdekfeszítő előadást a Comenius Egyetem magyar nyelv és irodalom tanszékén. A levéltárak történetével kezdte: elmesélte, hogy III.

Laczlavik György, a Magyar Országos Levéltár főosztályvezetője tartott a közelmúltban érdekfeszítő előadást a Comenius Egyetem magyar nyelv és irodalom tanszékén. A levéltárak történetével kezdte: elmesélte, hogy III. Béla királynak volt legelőször levéltárosa, és amit az uralkodó kiadott, azt immár meg is kellett őrizni. Bevezette a hallgatókat az írástörténetbe is, a pergamenre írt dokumentumoktól kezdve a papír elterjedéséig, és a levéltári anyag szakszerű tárolásáról is beszélt. A dokumentumokat kis zsákokba tették, majd felaggatták, hogy a kártevők ne tegyenek bennük kárt, és megmaradjanak az utókor számára. A mohácsi csata idején Mária királynénak kiterjedt levéltára volt, ám sajnos elpusztult. Amikor a törökök bejöttek Magyarországra, szinte mindent elpusztítottak, beleértve a levéltárakat is. A 18. században Bécsben jöttek létre igazán modern levéltárak. 1945-ben szintén sok levéltár pusztult el: Magyarországon a bombázások következtében közel 3 kilométernyi levéltári anyag semmisült meg, 1956-ban ezt további kilenc kilométernyi követte. Laczlavik a történeti áttekintés után a levéltári kutatás rendszeréről, az anyagtárolás formáiról is beszélt. Elmondta, hogy a Mikes program segítségével külföldről is tudnak magyar érdekeltségű anyagokat hozni. Ráadásul sokszor, ha ezeket nem hoznák be külföldről, a helyiek helyhiány miatt megsemmisítenék őket. Laczlavik György svédországi útját hozta fel példaként, melynek köszönhetően egy nagyobb magyar emigrációs anyagot sikerült megmenteni. Az előadás során megtudtuk azt is, hogy a kormányszerveknek 15 év után le kell adniuk az iratokat a levéltárak számára, a főosztályvezető beszélt a szelekció és a selejtezés szempontjairól is.

A főosztályvezető konkrét példákkal illusztrálta, miként járhatunk szerencsével nem pusztán az ország, hanem családunk múltjának feltárása során. A levéltárban fürkészőknek csak elenyésző hányada hivatásos kutató, a legtöbben családfa- vagy helytörténeti kutatásokat végeznek.

Laczlavik György élvezetes szakmai bevezetőjének külön erénye volt, hogy a gyakorlati aspektusokra is felhívta a diákok figyelmét, s a hallgatóságot fogékonnyá tette a levéltári munka iránt.

Ferenczi Dóra, kiadványszerkesztő szakos hallgató

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?