Ez már a vizsgaszorongás?

Idén is beköszöntött az érettségi vizsgák időszaka, amit a többség számára a felvételi vizsga is követ majd. Van, aki már leérettségizett, ám akadnak olyanok is, akikre még a nagy megmérettetés előtt állnak. Nagy megmérettetések ezek, melyeket éveken át tartó tanulás előz meg. Kérdés, hogyan sikerül a befektetett energiát a vizsgahelyzetben hasznosítani.

A vizsgaszorongásnak sokféle arca lehet, alapvetően azonban négy nagy területen jelentkezhet és mindegyik esetben jelentősen rontja a komfortérzetet, a hatékony vizsgázás élményét.

Az első ilyen terület a lelkiállapot. Mindenki átélheti – természetesen eltérő mértékben – egy vizsgát megelőzően a bizonytalanság érzését, a hangulat ingadozását, az ingerlékenységet, kedvetlenséget. Testi formájában a nyugtalanság, fejfájás, emésztési zavarok, fáradtság, szédülés, gombócérzés a torokban vagy a szív tájéki szorítás a legjellemzőbb élmények.

Az önbizalom megingása

A vizsgaszorongás sokak által átélt tapasztalata a szellemi teljesítőképesség romlása, koncentráció-, figyelem- vagy emlékezeti zavarok, az önbizalom megingása, rágódás a kisebb-nagyobb hibák miatt. Végül a vizsgaszorongással kapcsolatos viselkedéses jellemzők közül leggyakoribbak az alkohol és nyugtatók használata, az étkezési szokások megváltozása, a menekülés a rutintevékenységekbe.

A vizsgával kapcsolatos szorongás már a felkészülés időszakában elkezdődhet, de előfordul az is, hogy csak a vizsgahelyzetben jelenik meg. A szorongás egyik leggyakoribb forrása a kudarctól, „leégéstől” való félelem. Mindez nagyobb részben tanult folyamat, ezért megoldásában a tanulást segítő tanácsadás viszonylag gyors sikerrel kecsegtet. Leküzdésében fontos, hogy milyen hangulatban, milyen céllal indulunk a megmérettetésre, és mit gondolunk közben önmagunkról.

Gondolkozz pozitívan!

Ha azt mondogatjuk magunknak a vizsgára menet, hogy semmire nem fogunk emlékezni, meg fogunk bukni – akkor nincs min csodálkoznunk, ha valóban rossz lesz az eredmény. A negatív gondolatok ugyanis jelentős mértékben befolyásolják érzelmeinket, rossz élményeket kelthetnek, hatásukra szorongás, feszültség, depresszió ébredhet. A vizsga előtti feszültség azonban ugyanilyen mértékben a jó teljesítményhez is hozzásegíthet, gondoljunk csak a lámpalázra. Előfordul, hogy olyan dolgokat is felidézünk a feleléskor, amire nem is emlékeztünk, hogy valaha találkoztunk velük... Az ember általában elég pontosan megérzi, mikor van ilyen kivételesen jó, a helyzetmegoldást segítő bűvös állapotban.

Hogyan enyhíthetünk a szorongásunkon?

Első lépésként megváltoztathatjuk gondolatainkat. Ne gondoljunk azokra a negatív üzenetekre, amelyeket összegyűjtöttünk életünk során, s amelyek folyamatosan gátolták korábbi megmérettetéseink sikerességét. Sokat segít, ha tudatosan úgy indulunk a vizsgára, hogy elhisszük magunknak – meg tudjuk valósítani a célkitűzésünket.További lehetséges beavatkozási pont, ha a vegetatív tünetek elhatalmasodását próbáljuk megakadályozni. Legjobb, ha megtanulunk valamilyen ellazulást biztosító módszert, amellyel vissza tudjuk nyerni lelki egyensúlyunkat. Az alapos felkészülést persze egyik módszer sem helyettesítheti. (he, f)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?