Éltető elem a só?

Köztudott, hogy a só az egyik legszükségesebb, létfontosságú elem, melyre mindannyiunknak szükségünk van. S nemcsak nekünk, de más élőlényeknek is. Ugyanakkor ismerjük a mondást, hogy jóból is megárt a sok, és ha ez igaz, akkor a só is ártalmas lehet nagyobb mennyiségben.

Köztudott, hogy a só az egyik legszükségesebb, létfontosságú elem, melyre mindannyiunknak szükségünk van. S nemcsak nekünk, de más élőlényeknek is. Ugyanakkor ismerjük a mondást, hogy jóból is megárt a sok, és ha ez igaz, akkor a só is ártalmas lehet nagyobb mennyiségben. Hogy megtudjuk, tényleg így van-e, járjunk utána mi magunk a dolognak!

Minden élőlény szervezetének egyensúlyban tartásához elengedhetetlen a só fogyasztása. Ez azonban nem jelenti azt, hogy sót sóval kell enni, hiszen a szükséges mennyiség egy ember esetében, függően persze az életkorától, csupán milligrammokban mérhető.

Az állatok ösztönösen keresik a sóforrást, s bár nem tudják miért, de a szervezetük jelzi, ha hiányolja a sót. Ezért is szoktak a vadászok az erdőkben itt-ott kisebb sótömböket elhelyezni, hogy megkönnyítsék a vadak helyzetét.

S ugyanez érvényes a növényekre is, hiszen – főleg a nagy növénykedvelők körében köztudott ez – ha azt szeretnénk, hogy egy vágott virág tovább szép maradjon, jó egy kis csipet sót a vizébe szórni, így tovább jut a szükséges ásványi anyagokhoz, s tovább is marad szép.

Igen ám, de van egy hátulütője a dolognak! Bármennyire is létfontosságú elem a só, nagy mennyiségben nagyon is ártalmas lehet. Ha valaki sósan szereti az ételeket, és éveken át a már eleve sózott ételt is megsózza még evés előtt, felvállalja például annak a kockázatát, hogy különböző betegségek kialakulását megkönnyítse, mint például a gyomorrákét is. És mi sem bizonyítja jobban azt, hogy a növényekre sincs jó hatással a sok só, mint az, hogy télen, az utak eljegesedése miatt sokáig használt só helyett manapság már inkább homokot vagy salakot használnak, mert az út mentén élő fák nagyon megsínylették a nagy sómennyiséget.

Talán könnyebben megérted miről is van szó, ha elvégzed a következő kísérletet. A kísérlethez a következő dolgok szükségesek: négy kis cserepes növény, só, víz.

Nem kell mást tenned, mint a négy kis növényt napokon át öntözni. Az egyiket csak sima vízzel, a másikat egy teáskanál sóval elkevert vízzel, a harmadikat 5 púpozott teáskanál sóval elkevert vízzel, a negyediket pedig azzal a pohár vízzel, melyben 10 púpozott teáskanál sót kevertél el. Mindegyik esetben a feltűntetett sómennyiséget egy pohár vízhez add hozzá.

Az a növény, melyet a legnagyobb sókoncentrációjú vízzel locsoltál, alig néhány nap alatt el fog pusztulni. A kisebb koncentrációjú oldat alkalmazásakor csak a levelek színeződnek el, és a növény növekedése megáll, s ezekben az esetekben is sajnos csak rövid ideig képesek a növény túlélni a só hatását.

A kísérlet tehát azt igazolja, hogy a só a növényekre nézve erős méreg, de az ember szervezete is megsínyli a nagy mennyiségű só fogyasztását.

Vigyázzunk magunkra és figyeljünk ezentúl jobban arra, hogy mennyi sót használunk! (u, he)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?