Egyszerűen közelíti meg a dolgokat

Az ipolybalogi Gyurász Pál az Ipolysági Magyar Tanítási Nyelvű Gimnázium harmadik osztályos tanulója. A tanulmányai versenyekben elért eredményeivel és sajátos gondolkodásmódjával hívja fel magára a figyelmet.

Minden évben lelkesen vesz részt a matematika és fizika olimpiákon, s más e tárgyakból rendezett tanulmányi versenyen. Idén februárban a Léván megrendezett Felvidéki Magyar Matematika Versenyen lett előkelő tizedik helyezett. Gyurász Pál felkészítő tanára, Petrezsél Zsuzsa megjegyezte ezzel kapcsolatban, hogy a magyarországi és erdélyi matematikaoktatás nagyon magas színvonalú, teljesen más világ a szlovákiaihoz képest. Nem véletlen, hogy ezen a versenyen ők szerepelnek a legjobban, de a hazai versenyzők közül Pali benne van az első ötben. Még januárban tartották a Nyitrai Kerületi Matematika Olimpiát, melyen Gyurász Pál hatvanhárom versenyző közül, nagy hírű gimnáziumok diákjait maga mögé utasítva, hatodik helyezést ért el az A. kategóriában.

Tartalékban

Kicsit bosszantó, hogy az első öt utazhat az országos versenyre, így Pali tartalékként van számon tartva. Gyurász Pál csendes, szerény fiatalember, aki szerint bizonyos szinten megtanulható a matematika, de a logikai feladatokra és versenypéldákra születni kell, hiszen a versenypéldák nemcsak a tananyagot veszik alapul, de „gondolkodást is igényelnek”. Gyurász Pál hozzáteszi, hogy persze azt is lehet fejleszteni: „Sakkozni szoktunk és kártyázni. Rájöttünk arra, hogy aki jobban ért a matematikához, az jobban tud máriásozni. Ez így öszszefügg. Nyelvekre sajnos ez nem érvényes, pedig a tanáraim azt mondják, az is logika, de én vagyok az élő példa, hogy nem segít”. A tizennyolc éves fiú elárulja, hogy a függvényeket nem kedveli, „azok számomra nem annyira érthetőek, de az egyenletrendszerek, akárhány ismeretlennel, azok tetszenek, jó érzés levezetni őket, szeretem a síkgeometriát, a térgeometriát viszont nem”. Gyurász Pál szerint unalmas az iskolai tananyag, például az analitikus geometriában szerinte nem lehet jó példákat adni, „csak vektorokkal számolunk”. Nem tagadja, ha üres órái vannak az iskolában, nem matematikakönyvekkel múlatja az időt, otthon viszont szívesen mélyül el a példákban. „Ha még akarnék, lehetne többet is foglalkozni a matematikával – jegyzi meg önkritikusan, s hozzáteszi: – a tanáraimnak furcsa a gondolkodásmódom, azt hiszem, én egyszerűen közelítem meg a dolgokat. Ránézek a példára, és rögtön vannak ötleteim, ha van ötlet, akkor elgondolkodom, esetleg visszatérek egy előző lépéshez, de ha nincs első ötlet, akkor a második ritkán jön”.

Gyurász Pál úgy gondolja, minden osztályban van legalább egy erős matematikus, de többen is vannak akik értenek hozzá, csak nem foglalkoznak vele elmélyülten. „Nem is értem, miért pont rám esett a választás, hiszen jobb matematikusok is vannak. Igaz, az osztálytársaim azt mondják, hogy jól tudok magyarázni, talán azért is, mert nem vagyok nagy matematikus, de azért próbálkozom. A felvidéki matematikaverseny mindig gyengébben szerepelek, mert Magyarországon teljesen más típusú, számunkra nem megszokott példák vannak” – gondolkodik el Gyurász Pál, majd hozzá fűzi: – „Azt szoktam mondani, hogy jobban szeretem a fizikát, de jobban tudom a matekot. A fizika nehezebb, mint a matematika, összetettebb tárgy. Az iskolában nem oldunk meg olyan példákat, mint a versenyeken. A suliban elég behelyettesíteni a képleteket, a versenypéldákban két-három anyagot is össze kell kapcsolni, hogy kijöjjön a versenyképlet. Én B-s vagyok, ez informatikai osztály, fizikaóra kettő, matematika négy van hetente, többet is elviselnék”.

Csoportszellem

A gimnazista fiú szívesen olvas matematika-szakkönyveket, elmeséli, hogy a könyvtáros már néha úgy fogadja őt: „Rendeltem neked megint egy könyvet”. Megtudhatjuk tőle azt is, hogy a versenyzés jó fölkészülés az érettségire is, szokni lehet a stresszes helyzetet, azt, hogy meghatározott idő alatt kell megoldani a feladatokat.

Petrezsél Zsuzsa tanárnő szerint jellemző Palira, hogy a tanévnyitón szinte köszönés helyett így üdvözli felkészítőjét, „Tanárnő, megjöttek már a fizikai olimpia példái?” A tanárnő őstehetségnek tartja diákját, aki mindig meg tudja lepni gondolatmenetével a tanárait. „Mindig jön utánam, tanárnő, van valami érdekes példája? Én meg igyekszem mindig találni valami megfelelőt. Mondom is mindig neki, te nekem főnyeremény vagy, nagyon sokat ad egy ilyen képességű diák. Sok munkát igényel, ha azt akarom, hogy lépést tudjak tartani a gyerekekkel” – magyarázza a pedagógus. – „Az is jó, hogy él egyfajta kollektív szellem. Most éppen a fizika olimpiára készül együtt három fiú, Miskei Tibor, Konczi Róbert és Gyurász Pál és élvezet az iskolában maradni délután, s együtt dolgozni velük. Persze ez plusz munka, de a fiúk akarják ezt, nincsenek belekényszerítve. Tudják, így lehet eredményeket elérni. Azt szokták mondani, a tanárnő csak üljön le, mi csináljuk, ön csak ellenőrizze.” A tanárnő szavai szerint sikk lett az iskolában eredményt elérni. „Eleinte a többiek furcsán néztek Palira, de most már fölnéznek rá” – tette hozzá Petrezsél Zsuzsa. A legközelebbi megmérettetésre, tehát április 13-án, szerdán kerül sor Nyitrán, a kerületi fizikaversenyen.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?