Biztonságosabb lett a világháló?

Az internet világában ma már a legkisebbek is otthonosabban mozognak, mint a szüleik, de nem mindig képesek felmérni, milyen veszélyeket hordoznak a kibővült on-line közösségi, kapcsolatépítési és kommunikációs lehetőségek.

A szülők előtt többségében rejtve marad, milyen zaklatások érik vagy érhetik a weben bolyongó csemetéjüket. Miközben az ma már mindenki számára nyilvánvaló, hogy a játszótéren való játék és az utcai átkelés is veszélyes lehet, ha nem vagyunk körültekintőek, az még nem tudatosult teljes körűen, hogy a virtuális világban a gyerekek bárkivel és bármivel összetalálkozhatnak, ha elővigyázatlanok. Márpedig az on-line környezetben magasabb a kockázat, mivel többnyire nem tudhatjuk, hogy ténylegesen kivel kerülünk kapcsolatba és mennyire megbízható vagy ellenőrizetlen információkkal találjuk szembe magunkat.

A Deloitte Társaság a napokban hozta nyilvánosságra második alkalommal elkészített felmérését arra vonatkozóan, hogyan szűrik a gyerekek védelme érdekében az esetleges káros on-line információkat.

A független tanulmány az Európai Bizottság felkérésére készült, melyben több mint száz szülő, tanár és szakember vett részt tíz európai országból. A kutatás a harminc legelterjedtebb szűrőprog?ramot vette górcső alá. A 2006-os eredményekkel összehasonlítva kiderült, a 6–10 éves korosztály kategóriájában csak egy „nagyon jó“ minősítésű program van a piacon. A 11–16 évesek védelmét szolgáló programok közül egy sem kapott „nagyon jó“ minősítést.

A legtöbb program a károsnak minősített pornóoldalakat szűri, az összesített kutatásban csupán három bizonyult kiválónak, a többi csak átlagos volt. Ennek ellenére a tavalyi eredmények sokkal jobbaknak bizonyultak, mint a 2006-osak, hiszen a szoftverfejlesztő cégek több olyan szűrőprogramot dobtak piacra, mely hatékonyabbak mű?ködik az előzőekhez képest. Ez egyben azt is jelenti, hogy a gyerekek nehezebben jutnak számukra káros információhoz.

A jelentés arra a következtetésre jutott, hogy bár a gyerekek nagy része tisztában van az on-line kockázatokkal, a legtöbben saját maguk vagy barátaik segítségével oldanák meg a problémáikat és csak nagyon súlyos esetben (és többnyire csak vírusfertőzés esetén) fordulnának a szüleikhez. Pedig jó néhányan léptek már kapcsolatba idegenekkel és éltek már át zaklatást is a világhálón. (he, is)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?