Beszélj a mamáddal!

Egy kedves olvasónk kérésének teszünk eleget, amikor írunk a lányok nehéz napjairól. Sokan vannak olyanok, akik nem mernek szüleikkel beszélni ezekről a számukra kínos dolgokról. Lányok, küzdjétek le a szégyenérzeteteket, és kérdezzetek!

A személyes problémák megbeszélése édesanyáddal kicsit kínos lehet, főleg, ha korábban sem szoktál vele ilyesmiről beszélgetni. De több okból is érdemes hozzá fordulnod. ĺme néhány módszer, hogyan törheted meg a jeget, amikor a mamáddal személyes gondokról akarsz beszélni:

KEZD KÖNNYEDÉN!

Ha úgy érzed, kínos lenne komolyan leülni vele a beszélgetéshez, akkor kezd egy hasonló megjegyzéssel: „Anyu, neked is ilyen sokáig el szokott húzódni a mensid?” Ezzel máris megnyitottad a témát.

ĺRD LE!

Ha nem akarsz szemtől-szembe megvitatni valamit, hagyj elől egy levélkét a mamádnak, hogy biztosan megtalálja. ĺrd le például így: „Anyu, mostanában nagyon görcsöl a hasam mensi idején. Beszélhetnénk erről ma este?” ĺgy majd ő fogja kezdeményezni a beszélgetést, és nem kell aggódnod, hogyan hozd fel a témát.

LÉGY NYĺLT!

Ha nem félsz belevágni a beszélgetésbe, csak számolj be az érzéseidről. Mondjuk kezd így: „Anyu, ez igen kínos, de szeretnék beszélni veled a menstruációmról.” ĺgy a mamád azonnal tudni fogja, mi a baj.

Akár baj van, akár nincs, tudasd a mamádat a testeddel kapcsolatos aggodalmaidat, problémáidat. Még ha minden normálisan történik, akkor is adhat tanácsokat, hogy hogyan küzd le a görcsöket, vagy más hasznos ötleteket. Valószínűleg neki is voltak ilyen kérdései fiatal korában, és hálás lesz, hogy megkérdezed erről. De ne feledd el, ha kínos számodra ilyesmiről a mamáddal beszélni, kérdezd meg más megbízható nőrokonodat vagy ismerősödet, ha úgy érzed, valami nincs rendben.

A BIOLÓGIAI MAGYARÁZAT

Mi a menstruáció? A nő teste termékeny évei alatt átlagosan havonta egy természetes, menstruációnak nevezett folyamaton megy keresztül. A menstruáció (vagy havi vérzés) annak a jele, hogy a lány nővé vált. Tulajdonképpen felkészülés a szaporodásra (a gyermek kihordására).

A folyamat során az alábbi történik: a nő testén belül a méh az a hely, ahol a magzat (kisbaba) kifejlődik. Körülbelül havonta a méhnyálkahártya megvastagszik, hogy felkészüljön a petesejt befogadására, ha a nő megtermékenyülne. Ha a petesejt nem termékenyül meg, a nyálkahártya leválik a méhfalról, és a hüvelyen át távozik a testből. Ez a havi vérzés – avagy menstruáció.

MIÉRT KELL ERRŐL TANULNI?

Ha lány vagy, a tested megismerése segít a pubertás legfontosabb eseményének megértésében: és ez az első menstruációd. Ez azért hasznos, mert tudni fogod, milyen eszközöket használj, milyen tünetekre kell számítanod a ciklusod során, és segít megérteni szaporodási szerveid működését arra az esetre, ha fogamzásgátlást akarsz használni, vagy ha teherbe esnél.

A CIKLUS SZAKASZAI

Az alábbiakban négy szakaszra bontjuk le a menstruációs ciklust.

Első szakasz: menstruáció – a menstruáció lefolyása. A test megszabadul a feleslegessé vált szövetektől. Amikor menstruálsz, a méhnyálkahártya (az endometrium) lebomlik, és lassan eltávozik a méhből a hüvelyen át a test külső részei felé. Ez a menstruációs „vérzés” lassan csöpög ki. Néha soknak tűnik a távozó vérmennyiség, de az valójában vér, nyák és sejtek keveréke – átlagosan menstruációnként 6-9 evőkanálnyi mennyiség –, ebből mindöszsze 3 evőkanálnyi a vér. A vérzés lehet piros, vagy sötétvörös, néha csomók, vérrögök lehetnek benne.

Második szakasz: ovuláció előtti szakasz (közvetlenül a menstruáció befejezése után). A test előkészít egy petesejtet a terhességre. Körülbelül abban az időben, amikor abbamarad a vérzés, a petefészkek újabb petesejtet, másik nevén ovumot készítenek elő arra, hogy az egyik petevezetékbe engedjék (általában a petefészkek felváltva bocsátanak ki petesejtet – egyik hónapban a bal petefészek, a következőben a jobboldali). Ugyanekkor egy ösztrogénnek nevezett hormon jelzi a méhednek, hogy építse a méhnyálkahártyát.

Harmadik szakasz: ovuláció. Ebben a szakaszban sok minden történik, de lényegében egy petesejt a petefészekből belekerül az egyik petevezetékbe, és a tested elkezdi felkészíteni a méhet a megtermékenyített petesejt befogadására (arra az esetre, ha az megtermékenyülne). Ahogy a második szakasz véget ér, az agyad új, hormonális jeleket küld a méhednek, és jelzi a petefészeknek, hogy bocsásson ki egy megérett petesejtet (ovum). Ezt a lépést nevezzük ovulációnak. Először is, a petesejt végighalad a petevezetéken át a méh felé. Ugyanebben az időben a méhnyálkahártya még jobban megvastagszik a progeszteron nevű hormon hatására. Ez azért történik, hogy a test készen álljon arra az esetre, ha a petesejt megtermékenyülne. Ha a petesejt nem termékenyülne meg, a tested tudni fogja, hogy nincs tovább szüksége a „fészekre”.

Habár a menstruációs ciklus hoszsza változhat, az ovuláció és a menstruációs vérzés közti idő mindig ugyanolyan hosszú – az ovulációra rendszerint a következő menstruáció kezdete előtt 14 nappal kerül sor.

Negyedik szakasz: A menstruáció előtti (luteális) szakasz. Ha a nő nem esik teherbe, a méh készen áll arra, hogy megszabaduljon a feleslegessé vált szövetektől, amelyeket a petesejt számára készített elő. A méhnyálkahártya kifejlődésében részt vevő két hormon, az ösztrogén és a progeszteron mennyisége csökkenni kezd. A méhnyálkahártyát ért késztetés megszűnik. Ez a méhnyálkahártya leválását okozza, és megkezdődik az új menstruációs ciklus.

MIKOR JÖN MEG?

A menstruáció valamikor a pubertás során kezdődik el. Az átlagos életkor 12 vagy 13 év, de 9 és 16 év között még normálisnak tekinthető. Nincs „helyesnek” nevezhető időpont – a menstruációd akkor kezdődik meg, amikor a tested készen áll rá. Ha már 16-17 éves vagy, és még nem menstruálsz, keresd fel az orvost. Amikor először kezdesz menstruálni, a menstruációd hoszsza nem lesz rendszeres – lehet 1 vagy akár 10 nap is. A menstruáció átlagos hossza 5-7 nap.

Amikor először jön meg a menstruációd, a ciklus rendszertelen lehet – elkezdődik, leáll, majd újra megindul. Lehet, hogy menstruálni kezdesz, majd fél évet kell várnod a következőre! Ez egyáltalán nem szokatlan. Amíg a tested be nem állítja a ciklusodat, a menstruációd kiszámíthatatlan lehet. De ez után a menstruációs ciklusod meglehetősen rendszeressé válik a menstruációs éveid alatt. Ha menstruációd továbbra is igen rendszertelen, menj orvoshoz. A vérzések közti idő 21-35 nap lehet.

A CIKLUS KISZÁMĺTÁSA

Habár akár két évet is igénybe vehet, amire egy szabályos rendszer alakul ki a menstruációs ciklusodban, célszerű már az elejétől feljegyezni a ciklusodat. Minden hónapban színezd be vagy karikázd be azokat a napokat, amikor menstruálsz. Ahogy szabályossá válik a ciklusod, észre fogod venni a naptárban kialakuló szabályos ismétlődést. Ha megszámolod a két vérzés között eltelt napokat, ki tudod majd számítani, körülbelül mikor fog kezdődni a következő menstruációd. ĺrd le azt is, hogyan érzed magad a menstruációd előtti napokban. Idővel megismered tested „jelzéseit”, amelyek menstruációd közeledtére utalnak.

JÓ, HA TUDOD

A „menstruáció” szó a menses latin szóból ered, amely hónapot jelent. Ebből már sejtheted, miről is van itt szó. Vagy már hallottad, ahogy barátnőid a „hónap nehéz napjairól” beszélnek, és erről rájöttél, hogy a nők havonta menstruálnak.

A menstruációs ciklus a menstruáció első napjától a következő menstruáció első napjáig tart. Az az idő, ami ehhez szükséges, általában egy hónapig tart (az átlagos ciklus 28 napig tart). Egy teljes ciklus több szakaszból áll. (Lásd fent, A Ciklus szakaszai című résznél.) Amikor megszületsz, már ott van benned az összes petesejt! Életed során kb. 500 érett petesejtet fogsz kibocsátani. A petesejtjeid száma a korodtól függ. A legtöbb akkor alakul ki, amikor még meg sem születtél! Ez így történik: Húsz hetes lánymagzat korodban (amikor még az anyukád méhében vagy) kb. 7 millió petesejted van. Születésedkor ez a szám kb. 2 millióra csökken. Amire eléred a pubertást, kb. 300 000-500 000 petesejted van. Életed során csak 400-500 fejlődik ki érett petesejtté. (ta)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?