<p>Gyökereink, gazdag kultúránk, hagyományaink mind apró építőkövei a magyar léleknek, és ha nem műveljük őket, elhalványulnak, s a feledés homályába vésznek.</p>
MLYNÁRIK BRIGITTA
Ha nem szeretnénk ilyen sorsra juttatni nemzeti kincseinket, különféle hagyományőrző rendezvények kereteiben kell őket ápolnunk.
A Külhoni Magyar Fiatalok Találkozója nevet viselő program kitűnő példája ennek. Az idén tizennyolcadik alkalommal megrendezett eseményre 2013. augusztus 15–22. között került sor. Háromszáz magyar fiatal gyűlt össze a világ minden tájáról, hogy jobban megismerjék magyarságukat, és megéljék identitásukat. Ipolyságról a Fegyverneki Ferenc Közös Igazgatású Katolikus Iskola tanulója, Szrsen Csilla, valamint e sorok írója, a Magyar Tanítási Nyelvű Gimnázium diákja vehetett részt e nívós kiránduláson a Milleniumi Ösztöndíj jutalmazottjaként. Számtalan művészeti csoport is érkezett Argentínából, Uruguayból, Kanadából, Kaliforniából, de akadtak magyarok Dániából, Görögországból, Franciaországból is. Ezenkívül sok székely, palóc, kárpátaljai és délvidéki néptáncos is részt vett a rendezvényen.
Mindannyian kemény munkával és odaadó eltökéltséggel foglalkoznak saját országukban a magyar néptánccal, népdalénekléssel, ez a találkozó pedig lehetővé teszi, hogy bemutassák az anyaországi közönségnek is, hogy bármilyen távol élnek is, hűek gyökereikhez .
Az ünnepélyes megnyitóra Gödöllőn került sor. A szervezők sokszínű program kereteiben mutatták be Budapest, Gödöllő és Székesfehérvár nevezetességeit. A résztvevők a Magyar Állami Operaház fényűző berendezésének megcsodálása után meglátogatták a Terror Háza Múzeum nyomasztó, az emberiség intézményesített gonoszságára emlékeztető kiállítását. Az esemény folyamán sor került a Gárdonyi Géza emlékestre, melyen Keller Péter, az író dédunokája emlékezettt dédapjára, hogy jobban megismertesse a külhoni vendégekkel Gárdonyi életét és munkásságát.
Táncoslábú fiataljaink nemcsak Gödöllőn és Székesfehérvárott, de Budapesten, a Mesterségek Ünnepén is bemutatták tehetségüket, majd az augusztus 20-i ünnepség estéjén a Parlament lépcsőjéről gyönyörködhettek a tűzijátékban.
TNem maradhatott ki a kikapcsolódás napja sem., melynek helyszínéül a budapesti Dagály Strandfürdő bizonyult a legalkalmasabbnak.
Az ehhez hasonló rendezvények mindig összekovácsolják az embereket, mély, sokszor életreszóló barátságok köttetnek. Megismerkedünk egymás szokásaival, hagyományaival, és bár a legtöbben teljesen más környezetben szocializálódtunk, más országokban, hatalmas távolságokra élünk egymástól, egyvalami ugyanaz: a magyar lélek ereje.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.