Az internetes enciklopédiáké a jövő

Ha szeretnél valamiről pontosan és röviden megtudni minden lényegeset, akkor www.enc.hu a te oldalad. Nemcsak azért, mert már most, félkész állapotában is ezernyi címszó tudósít a legkülönfélébb témában, hanem azért is, mert kiváló ugródeszkaként is szolgál a további internetes tartalomkereséshez.

Ha szeretnél valamiről pontosan és röviden megtudni minden lényegeset, akkor www.enc.hu a te oldalad. Nemcsak azért, mert már most, félkész állapotában is ezernyi címszó tudósít a legkülönfélébb témában, hanem azért is, mert kiváló ugródeszkaként is szolgál a további internetes tartalomkereséshez. Mivel a Nagy Tudáspróbát legalább annyian nézték, mint a magyar-brazilt, az enciklopédiának is lesz közönsége!

Már megint a filozófusok! A Magyar Virtuális Enciklopédia az Informatikai és Hírközlési Minisztérium (IHM) kezdeményezésére és szponzorálásával épül, az IHM és a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) együttműködése keretében, az MTA Filozófiai Kutatóintézete koordinálásában. A Nyíri Kristóf fővédnöksége alatt álló projektben szinte minden tudományterület részt kapott, és ennek eredményeként 2005-re azt tervezik, hogy mintegy 3200 szócikkben foglalják össze röviden azt, amire egy netezőnek szüksége lehet ahhoz, hogy minden tudományos és gyakorlati cikket megérthessen a hálón. ĺgy fordulhat elő, hogy az autóvásárlás utáni ügyintézéstől az apokrifen át a nanotechnológiáig szinte minden témában találunk szócikkeket. Az utazási biztosítások alatt pedig néhány biztosító honlapjának címét is megtalálhatjuk, hogy onnan szerezzünk további ismereteket. Nagyon hasznos dolgok ezek! A projekt egyik legfontosabb, kísérleti része, hogy az egyes szócikkeket olyan hyperlinkek kössék öszsze, és szervezzék táguló körökben egyre komplexebb tudássá, melyek a régi enciklopédiákban még folytonos és zavaró lapozgatásra serkentették az olvasót. Ma viszont már mindez egyetlen klikkeléssel megoldható, ráadásul egyszerre több ablakban is böngészhetjük a virtuális köteteket. Az enciklopédia fogalma egyébként maga is azt jelenti, hogy a tudást mintegy körkörösen rendszerezi – a hyperlink-technológia a tökéletes megvalósítása ennek az álomnak. Ráadásul olyan térképet is kapunk a szócikkekről, mint amilyet például a WiW oldalán a baráti kapcsolatokról. Egy térképen ugyanis láthatjuk az öszszes szócikk összes kapcsolódását, amiből az is kiderül, hogy melyik szócikkre hivatkozik sok más cikk, és melyek vannak az ismeretek rendszerének perifériáján. Nagyon izgalmas új funkció ez, mely a Címdokumentumok térképe menüpontban érhető el. A honlap egyetlen komoly hiányossága eleddig, hogy nincsenek hozzá képek. Ha pedig vannak, akkor inkább az internet megcsúfolásaként azonosíthatjuk őket, semmint megértést segítő illusztrációkként. Ha például a magyar címszóra megyünk, ott a szöveg mellett pusztán egy ezeréves tarsolylemezt találunk, egy körülbelül 400x400-as képen, ami kicsit gyengébb minőségnek felel meg, mint amit egy közepes mobiltelefonnal mi magunk készíthetnénk ugyanerről a Magyar Nemzeti Múzeumban. Persze, tegyük hozzá, a projekt mindössze néhány hónapja kezdődött, és több van még hátra a munkából, mint amennyi elkészült.

Az információkra és tudásra vágyók számára kiemelkedő jelentőségű, hogy az oldalon külön linket találunk az internet többi enciklopédiájához. Talán már sokan kerestek meghatározott adatok után a neten. Sokszor azonban nem az a gond, hogy nincs információ, hanem hogy túl sok – és ekkor még nehezebb kiválasztani a releváns dolgokat, mint amennyi fáradságot egy könyv lapozgatása jelentene. Hogy ez ne így legyen ezen túl, érdemes a http://www.fil.hu/ tudrend/enc.htm linken utána néznünk a legjobb internetes enciklopédiáknak. Itt külön kategóriában találjuk meg a vallási és filozófiai kérdésekkel foglalkozó tudástárakat, és külön rubrikában vannak az általános enciklopédiák. Bár jelenleg még nem üzemel a szótárakat rendszerező link, hamarosan ez is működni fog, még egyszerűbbé téve az idegen nyelveken hozzáférhető tudásanyag elsajátítását. Külön érdekességet jelent az a link, mely alatt a Nagy Francia Enciklopédia digitalizált változatának munkálataiba nyerhetünk bepillantást. (s)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?